پرش به محتوا

بازی سیاسی با کرونا و گردشگران چینی.

بازی سیاسی با کرونا و گردشگران چینی.

محدودیت ورود گردشگران چینی به دلیل کرونا؛ علمی یا سیاسی؟


پس از آنکه چین سیاست پیشگیری از اپیدمی کرونا را در اواخر سال گذشته میلادی بهینه‌سازی و تعدیل کرد، نظم اقتصادی و اجتماعی با آهنگ شتابناکی در مسیر احیاء قرار گرفته است. جامعه جهانی عموما از این تغییر استقبال کرده و معتقد است که یک نیروی مثبت به اقتصاد جهانی تزریق می‌کند.
با این حال کشورهای به سرکردگی آمریکا که تا پیش از این فریاد می‌کشیدند چین باید قوانین ساده‌تری درباره کرونا اجرا کند حالا سنگ‌اندازی و مشکل‌تراشی را آغاز کرده‌اند. در این راستا سیاست محدودسازی ورود مسافران از چین را با این بهانه که وضعیت داخلی اپیدمی در چین ممکن است باعث جهش و ایجاد یک سویه جدید شود، به اجرا در آورده‌اند.
روزنامه «واشنگتن پست» اخیرا به نقل از شماری از کارشناسان اپیدمیولوژی به انتقاد این تصمیم دولت ایالات متحده پرداخت و آن را «غیرعلمی، غیرمعقول و اشتباه» توصیف کرد.
برخی تحلیلگران تاکید می‌کنند این یک اقدام سیاسی جمعی دیگر از سوی کشورهای خاص است که می‌خواهند باز هم چین را مقصر اپیدمی بدانند تا این کشور را مهار و منزوی کنند.
از لحاظ علمی، ba.5.2 و bf.7 سویه‌های اصلی امیکرون شایع در چین هستند که در جهان هم شیوع دارند. این به معنای آن است که سویه‌های جدید ممکن است هر جای دیگر از دنیا هم وجود داشته باشد.
پس چه نکته‌ای در پس محدودسازی گردشگران چینی از ورود به آن کشورهاست؟
«ماریا وَن کرهوف» اپیدمیولوژیست سازمان بهداشت جهانی گفت در حال حاضر بیش از 500 زیرسویه امیکرون در سراسر جهان شیوع دارد.
به نوشته واشنگتن پست یک زیرسویه جدید از امیکرون با عنوان xbb.1.5 در نیویورک و شمال شرقی ایالات متحده شایع شده است.
کارشناسان بهداشت بسیاری از کشورها معتقدند که هیچ نیازی به وضع محدودیت‌های ورود برای گردشگران چینی وجود ندارد. مقررات محدودیت‌سازِ برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی نه فقط اساس علمی ندارد بلکه واقعیات پیشگیری از اپیدمی را نادیده گرفته و حتی از لحاظ تاثیرگذاری بی‌فایده است.
از دید منطق، بیماریزایی و عفونت‌زایی سویه جهش‌یافته کنونی امیکرون به شکل قابل توجهی تضعیف شده و وضعیت اپیدمی دستخوش تغییرات جدیدی شده است. باتوجه به بهبود مداوم در حوزه درمان، تشخیص بیماریزایی،‌ واکسیناسیون و دیگر قابلیت‌ها، چین فعالانه تدابیر پیشگیری از اپیدمی را بر اساس زمان و شرایط موجود بهینه کرده که بسیار به هنگام و ضروری است.
از دیدگاه جهانی، تمام کشورها وقتی سیاست‌های پیشگیری از اپیدمی خود را تعدیل می‌کنند وارد یک دوره تطبیق می‌شوند و تغییر سیاست‌های پیشگیری از اپیدمی چین نیز یک استثناء محسوب نمی‌شود.
اما با وجود کاهش تدابیر پیشگیری از کرونا در بیشتر کشورهای جهان، چرا برخی کشورها فقط روی چین به عنوان یک هدف کلیدی برای پیشگیری، تمرکز کرده‌اند؟
«جفری شارمن» اپیدمیولوژیست «دانشگاه کلمبیا» در ایالات متحده معتقد است این اقدام «غیرمعقول» است.
«مرکز اروپایی کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها» نیز آزمایش مسافران ورودی از چین را اقدامی «غیرمنطقی» توصیف کرد.
مردم جهان خوب به خاطر دارند که طی سه سال گذشته، آمریکا و برخی کشورهای دیگر رویکردهای متناقضی در قبال سیاست پیشگیری از اپیدمی چین اتخاذ کرده که پر از ایراد بود و همواره از پیشگیری از کرونا به عنوان یک کارت سیاسی سوء استفاده شد.
هنگامی که چین تدابیر سختگیرانه پیشگیری از اپیدمی را در دستور کار قرار داد و به شکل موثری از سلامتی و ایمنی مردم خود محافظت کرد، برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی اظهارات غیرمسئولانه‌ای مطرح کرده و مدام خواستار «آسان‌گیری» آن تدابیر از سوی چین شدند و مدعی بودند اگر غیر از این باشد آزادی و حقوق بشر در خطر افتاده است!
حالا که چین سیاست پیشگیری از اپیدمی خود را بر اساس تغییر وضعیت اپیدمی بهینه و تعدیل کرده، برخی سیاستمداران و رسانه‌های غربی مدعی‌اند وضعیت اپیدمی در چین یک «تهدید» برای دیگر کشورهاست و سیاست‌های محدودیت‌ساز برای گردشگران چینی وضع کرده که ناقض واقعیات و علم است.
به راستی باید گفت این رویکرد دوگانه آنها بی اندازه منافقانه و مزورانه است!

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: