پرش به محتوا

آپارتاید به عنوان یک برنامه

آپارتاید به عنوان یک برنامه
دولت جدید در اسرائیل سوگند یاد کرد
نویسنده: نیک براونز
منتشر شده در یونگه ولت
ترجمه حمید علوی

روز پنجشنبه در بیت المقدس یا اورشلیم، دولت جدید اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پرسابقه، سوگند یاد کرد. علاوه بر حزب راست افراطی لیکود، این ائتلاف شامل پنج حزب راست افراطی دیگر که آشکارا فاشیست و بنیادگرای مذهبی هستند نیز می شود.

نتانیاهو در سخنرانی خود در برابر پارلمان اسرائیل یا کنست، پایان دادن به درگیری بین اسرائیل و اعراب را اولویت اصلی خود اعلام کرد. البته منظور عادی سازی بیشتر روابط با کشورهای عربی به منظور منزوی ساختن تهران است. از سوی دیگر برای حل مشکلات با فلسطینی ها کاری صورت نمی‌گیرد.
نتانیاهو پیش از این خطوط اساسی «دولت ملی» خود را که در مذاکرات ائتلاف روز چهارشنبه مورد توافق قرار گرفت، چنین اعلام کرده بود:
«ملت یهود حق انحصاری و غیرقابل انکار نسبت به تمام نقاط سرزمین اسرائیل دارند. این دولت شهرک سازی را در تمام نقاط سرزمین اسرائیل، در جلیل، نقب، در جولان، در یهودیه و سامره ترویج و توسعه خواهد داد.»
اکثر فلسطینی های دارای تابعیت اسرائیلی در جلیل در شمال اسرائیل زندگی می کنند. اینها از قبل هم شهروندان درجه دوم «دولت یهود» هستند. در صحرای نقب، بادیه نشینان برای دهه ها با آوارگی مواجه بوده اند، در حالی که مهاجران یهودی، به عنوان مثال از اتحاد جماهیر شوروی سابق و اتیوپی، عمداً در آنجا اسکان داده شده اند.
بلندی های جولان خاک سوریه است که در سال ۱۹۶۷ توسط اسرائیل اشغال و در سال ۱۹۸۱ ضمیمه آن شد.
و یهودیه و سامره اصطلاح اسرائیلی برای کرانه باختری اشغالی است که در شهرک‌هایی که طبق قوانین بین‌المللی اشغال آنها غیرقانونی هستند، پوشش داده می‌شود.
تنها غزه از این دیدگاه اسرائیل بزرگ غایب است – دولت راست‌گرای جدید نمی‌خواهد به وضعیت واقعی نوار باریک زمین را به عنوان زندانی پرجمعیت در فضای باز برای فلسطینیان دست بزند.
آپارتاید و برتری یهودیان «از رودخانه تا دریا»: اینگونه می توان برنامه دولت را خلاصه کرد.
اگر برخی از اعضای ائتلاف را مدافعان سرسخت آپارتاید بنامیم، بی عدالتی است. برای مثال، کاهانی‌ها، که شامل وزیر امنیت، ایتامار بن‌گویر می‌شود، این حقیقت را پنهان نمی‌کنند که می‌خواهند همه فلسطینی‌ها را به زور اخراج کنند.
پیشبرد شهرک سازی، سلب حق رای از فلسطینیان و جلوگیری از ایجاد یک کشور پایدار فلسطینی بخشی از رویه هر دولت اسرائیل در چند دهه گذشته بوده است، صرف نظر از اینکه در سمت چپ یا راست بوده بیشتر در بافت صهیونیستی قرار داشته.
این به افتخار نصیب نتانیاهو و شرکای ائتلاف روحانی-فاشیستی او میشود که نقاب «تنها دموکراسی در خاورمیانه» را از صورت این کشور برداشته‌اند.
کابینه جدید نه تنها راست‌گراترین دولت اسرائیل است، بلکه صادق‌ترین دولت اسرائیل نیز میباشد و اهداف استعماری خود را پنهان نمی‌کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: