پرش به محتوا

آتش افروزی، زور‌گیری و اغتشاش راست ها در بولیوی.

آتش افروزی، زور‌گیری و اغتشاش راست ها در بولیوی.

بولیوی: پس از دستگیری یک کودتاچی، حامیان کودتا به ساختمان‌های عمومی و دولتی حمله کردند. متهم همچنان در بازداشت است

نویسنده: فولکر هرمزدورف
منتشر شده در یونگه ولت
ترجمه حمید علوی

در بولیوی، حامیان سیاستمدار اپوزیسیون جناح راست، لوئیس فرناندو کاماچو، که در ۲۸ دسامبر ۲۰۲۲ دستگیر شد، به اقدامات خشونت آمیز خود ادامه می دهند.
پورتال خبری تله‌سور روز سه‌شنبه گزارش داد که اعضای گروه راست افراطی اتحادیه جوانان کروکنیستا (UJC) روز قبل تلاش کرده‌اند تا مقر پلیس در سانتا کروز را به آتش بکشند.
در هفته گذشته، فعالان UJC دفتر دادستان محلی، شعبه ای از بانک دولتی اتحادیه و ساختمان های دیگر، از جمله خانه وزیر فواید عمومی، ادگار مونتانو را به آتش کشیدند.
کارلوس ادواردو دل کاستیلو، وزیر دولت، گفت که عاملان این اغتشاشات دستگیر شده با اتهامات مربوط به ایجاد تشکل با هدف جنایت‌کارانه، تحریک عمومی به ارتکاب جرم، آتش زدن، دزدی و سایر جرایم روبرو هستند.
کاماچو، فرماندار بخش سانتا کروز، ایالتی که که تحت سلطه نخبگان تجاری محافظه کار است، چهارشنبه گذشته به اتهام حمایت از تروریسم، توطئه و نفرت پراکنی در میان جامعه در ارتباط با کودتا علیه اوو مورالس، رئیس منتخب ایالت محاکمه شد. به مدت سه سال بازداشت شد.
پس از کودتا، هواداران کاماچو پرچم‌های ویفالا را که نمادی از مردم بومی کشور و تصویر چندگانه دولت برکنار شده بود، سوزاندند. با اینکار بیش از ۳۰ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.
پس از آنکه کاماچو در ابتدا از ژانین آنیز، سیاستمدار محافظه‌کار دست راستی حمایت کرد، که او نیز از مارس ۲۰۲۱ در زندان بود و پس از کودتا خود را «رئیس‌جمهور موقت» اعلام کرد، در سال ۲۰۲۰ به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی شد. با این حال، او با حزب راستگرای بنیادگذای مذهبی خود «کریموس» تنها ۱۴ درصد آرا را به دست آورد.
«جنبش برای سوسیالیسم» (MAS) به رهبری مورالس با نامزدی لوئیس آرس با کسب ۵۴.۴ درصد آرا در انتخابات پیروز شد.
با این حال، در انتخابات منطقه ای در مارس ۲۰۲۱، «کریموس» توانست در ایالت سانتا کروز پیروز شود. به این ترتیب کاماچو به عنوان فرماندار انتخاب شد. منطقه مرفه و غنی از منابع، مرکز مخالفت اساسی با دولت مرکزی چپ است.
کاماچو به همراه «کمیته شهروندان» به رهبری شهردار سابق شهر سانتا کروز، رومولو کالوو، اخیراً یک «اعتصاب عمومی» در ایالت خود ترتیب داده است تا دولت مرکزی را وادار به برگزاری سرشماری زودهنگام کند.
اپوزیسیون دست راستی و رهبران تجاری سانتا کروز در درجه اول خواستار نفوذ سیاسی بیشتر، درآمد مالیاتی بیشتر و کرسی های بیشتر در پارلمان هستند.
در جریان درگیری‌های نوامبر ۲۰۲۲، حامیان کاماچو از UJC غرفه‌ها دست فروشان و فروشندگان خرد را در محله فقیر نشین «Plan ۳۰۰۰» شهر سانتا کروز غارت کردند.
مجله آنلاین لا اپوخه در آن زمان از این درگیری گزارش‌هایی منتشر کرد و در آنزمان همچنین همسایگان و اتحادیه‌های کارگری سعی داشتند از فروشندگان محافظت کنند.
در حالی که چهره‌های اپوزیسیون دست راستی دستگیری کاماچو را به عنوان یک «آدم ربایی غیرقانونی» محکوم کردند، دادستانی کل خاطرنشان کرد که این دستگیری در ارتباط با پرونده‌ای است که در اکتبر ۲۰۲۰ آغاز شد. از ۲۸ نوامبر ۲۰۲۰، کاماچو «اطلاعات کامل» از این موضوع داشته است.
با این حال، بر اساس گزارش تله‌سور، فرماندار دستگیر شده حداقل چهار احضاریه محاکم قضایی را پی گیری نکرده و حاضر به شهادت دادن نشده است .
در حکم بازداشت که در ۳۱ اکتبر ۲۰۲۲ صادر شد، آمده است که در مورد فرماندار «ظن به ارتکاب جرم تروریستی» وجود دارد.
پس از اینکه او بارها از بازجویی طفره رفت، پلیس کاماچو را دستگیر کرد و به لاپاز منتقل کرد، جایی که قرار است دادگاه جنایی در آنجا علیه او برگزار شود.
در ۳۰ دسامبر ۲۰۲۲، قاضی سرجیو پاچکو ابتدا حکم چهار ماه بازداشت موقت را صادر کرد. متهم تاکنون به دلیل عدم اعتماد به قوه قضائیه از حق خود برای سکوت استفاده کرده است.
کاماچو به خطاب له هوادارانش گفت، که او «مفتخر است که بخشی از بزرگترین مبارزه در تاریخ بولیوی بوده است» و خود را «مدافع دموکراسی» توصیف کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: