پرش به محتوا

نشانه هائی از تغییر سیاست اسرائیل درباره اوکراین.

نشانه هائی از تغییر سیاست اسرائیل درباره اوکراین.

ترجمه مجله هفتهچند روزی از عمر دولت جدید اسرائیل با نخست وزیری بنیامین نتانیاهو میگذرد. الی کوهن، وزیر امور خارجه تازه منصوب شده این کشور، اکنون اعلام کرده است که اسرائیل در نظر دارد یک سیاست «مسئولانه» در مناقشه اوکراین را دنبال کند.
رسانه های اسرائیلی گزارش میدهند، الی کوهن، وزیر خارجه جدید اسرائیل اعلام کرد که تل آویو از این پس در مورد مناقشه روسیه و اوکراین اظهار نظر و موضع گیری علنی کمتری خواهد کرد.
با این حال، در همان زمان، او تأیید کرد که کمک های بشردوستانه «گسترده» به کیف ادامه خواهد یافت. کوهن روز دوشنبه در سخنرانی افتتاحیه خود در جمع مقامات وزارت امور خارجه گفت:
«در مورد روسیه و اوکراین، ما قطعا یک کار را انجام خواهیم داد و آن اینکه کمتر در ملاء عام موضع گیری و صحبتی خواهیم کرد.»

به گفته رئیس جدید دیپلماسی اسرائیل، وزارت وی در حال تهیه «دستورالعمل های مفصل» در این زمینه است که قرار است «با هدف دنبال کردن یک سیاست مسئولانه» به کابینه جدید ارائه شود. کوهن افزود:
«در هر صورت، کمک های بشردوستانه گسترده به اوکراین ادامه خواهد داشت».
با این حال، وی در عین حال تایید کرد که روز سه شنبه مستقیماً با همتای خود، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه صحبت خواهد کرد.
سخنگوی دولت تازه انتخاب شده بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، روز دوشنبه به تایمز اسرائیل گفت که نخست وزیر هنوز سیاست خود را در قبال اوکراین نهایی نکرده است. روابط روسیه و اسرائیل پس از آغاز حمله نظامی روسیه در اواخر فوریه بدتر شده است.

ژائیر لاپید، نخست وزیر سابق اسرائیل، موضع سختگیرانه ای در قبال درگیری اتخاذ کرد و علناً مسکو را محکوم کرد و نیروهای فدراسیون روسیه را به ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین متهم کرد.
در ماه ژوئیه، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، تل آویو را به اظهارنظرهای «کاملاً غیرسازنده» و «جهت دار» در مورد درگیری متهم کرد.
دولت اوکراین و رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی بارها درخواست کمک نظامی بیشتر از اسرائیل به ویژه در حوزه دفاع هوایی کرده اند.
با این حال، در ماه نوامبر، وزیر دفاع وقت اسرائیل، بنی گانتز، اعلام کرد که سیستم‌های دفاعی گنبد آهنین اسرائیل را نمی‌توان به کیف صادر کرد، زیرا این کشور برای پوشش نیازهای از «پایگاه تولیدی به اندازه کافی بزرگی» برای خدمت همزمان به بازار صادرات و بازار داخلی برخوردار نیست.

باراک راوید، خبرنگار خاورمیانه برای پرتال خبری آمریکایی آکسیوس، اظهارات اخیر کوهن در روز دوشنبه را نشانه ای برای اتخاذ یک «خط جدید متمایل روسیه» در درگیری اوکراین از سوی دولت جدید تفسیر کرد.

با این حال، ماکس آبراهمز، استاد امنیت بین‌الملل و روزنامه‌نگار، پاسخ داد که این یک خط «طرفدار روسیه» نیست بلکه یک خط «طرفدار منافع اسرائیل» است. کوهن که پنجشنبه گذشته از سوی نتانیاهو به عنوان وزیر امور خارجه منصوب شد، پیش از این سرپرست وزارتخانه های اقتصاد و اطلاعات بود.

دیپلمات ارشد اسرائیلی در سخنرانی افتتاحیه خود برای مقامات وزارت خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که روابط اسرائیل با ایالات متحده «در فهرست اولویت های ما قرار دارد» و «هیچ جایگزینی برای روابط اسرائیل و آمریکا وجود ندارد.».

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: