پرش به محتوا

بزرگداشت باندرا در اوکراین و خشم لهستان!

پرچم سرخ و سیاه نشانه فاشیست های اوکراین

نخست وزیر لهستان: تمجید اوکراین از باندرا غیرقابل قبول است

در اول ژانویه، اوکراین صد و چهاردهمین سالگرد تولد استپان باندرا، همکار مزدور نازی های آلمان فاشیستی را جشن گرفت.
ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان، در فرصتی اشاره کرد که تمجید باندرا از دید لهستان غیرقابل قبول است. این سیاستمدار قتل عام در ولهینیا را یادآوری کرد.
پارلمان اوکراین، ورخوونا رادا، به مناسبت صد و چهاردهمین سالگرد تولد همکار و مزدور اوکراینی نازی ها و قهرمان ملی اوکراین، استپان باندرا، به طور رسمی این بزرگداشت وی را در توییتر اعلام کرد.
در اول ژانویه جشن بزرگی در اوکراین برگزار شد. برگزاری این مراسم را در عکس های متعددی در تلگرام میتوان مشاهده کرد که از جمله در کانال خبری به اصطلاح مخالف حکومت بلاروس نکستا Nexta منتشر شده است. جالب اینکه این تشکل توسط سیا و لهستان تغذیه و حمایت میشود!

پارلمان اوکراین ورخوونا رادا، به نقل از باندرا اعلام میکند:
«پیروزی کامل و متعالی ناسیونالیسم اوکراین زمانی حاصل خواهد شد که دیگر اثری از امپراتوری روسیه وجود نداشته باشد.»
پارلمان با اشاره به اینکه والری زالوشنی، رئیس ستاد ارتش اوکراین، «به خوبی از این دستورالعمل استپان باندرا آگاه است»، ادامه داد: «در حال حاضر مبارزه با امپراتوری روسیه ادامه دارد».
با این حال، بزرگداشت و ادای احترام به باندرا در همه جا، از جمله در لهستان، با شور و شوق چندانی مواجه نشد.
وقتی از ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان درباره واکنش ورشو به این پست توییتری پرسیده شد، تاکید کرد که چنین رفتاری غیرقابل قبول است:

«ما به شدت از هرگونه تمجید یا حتی ذکر نام باندرا انتقاد داریم.»

به گفته موراویسکی، رادای ورخوونا «یادبود فردی است که ایدئولوگ دوران جنایتکار بود.»
این سیاستمدار سپس عصبانیت خود را نسبت بزرگداشت باندرا در حضور دنیس اشمیگال نخست وزیر اوکراین ابراز کرد. موراویسکی در گفتگو با اشمیگال «دیدگاه کاملا منفی» لهستان را نسبت به «تداوم بزرگداشت خاطره باندرا» ابراز کرد. نخست وزیر لهستان افزود:
«من نمی دانم به چه زبانی خشم خود را نسبت به هر اقدامی که در تمجید یا تجلیل از کسانی که مسئول جنایات ولهینیا هستند، ابراز کنم.»
در آن زمان بین صد هزار تا دویست هزار لهستانی به دست اوکراینی ها جان باختند. این یک نسل کشی بود. ما هرگز آن را فراموش نخواهیم کرد. ما ذره ای با تلاشهایی که برای توجیه این جنایات صورت میگیرد موافق نیستیم.»
ظاهراً گفتگوی دو وزیر اثر و پیامدی داشت. چرا که این توییت جنجالی در نهایت حذف شد.
در اسرائیل نیز توجه ها به بزرگداشت باندرا در اوکراین جلب شد.

سام سوکول، نویسنده هاآرتص اشاره می کند که سفارت اسرائیل قبلاً در مورد بزرگداشت سالروز تولد باندرا در کیف یک سال پیش انتقاداتی را ابراز کرده بود.
اما امسال دیپلمات ها از ابراز اظهار نظر خود عقب نشینی کردند. سوکول به نقل از یک منبع دیپلماتیک اسرائیلی ناشناس گفت:
«ما بارها موضع خود را روشن کرده‌ایم، اما به نظر می‌رسد حداقل در این مقطع کاری نمی‌توانیم انجام دهیم.»

باندرا رهبر سازمان ملی گرایان افراطی و فاشیستی اوکراین (OUN) و یکی از بنیانگذاران اصلی شاخه شبه نظامی آن، ارتش شورشی اوکراین (UPA) بود.
UPA در اکتبر ۱۹۴۲ تأسیس شد و اگرچه هدف آن مبارزه برای استقلال اوکراین بود، اما با نازی های اشغالگر آلمان هیتلری همکاری کرد و علیه نیروهای اتحاد جماهیر شوروی جنگید.

OUN-UPA جنایات متعددی از جمله علیه لهستانی ها و یهودیان مرتکب شد.

از جمله موارد ،,, جنایت های باندر، کشتار جمعی جمعیت لهستانی ولهینیا در سال ۱۹۴۳. هزاران اوکراینی که از همکاری با ملی گرایان امتناع کردند نیز به طرز وحشیانه ای به قتل رسیدند.
در لهستان، قتل عام ولهینیا نسل کشی محسوب می شود. این فاجعه همچنان بزرگترین مانع در روابط ورشو-کیف است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: