پرش به محتوا

باز هم بی مبالاتی ارتش روسیه فاجعه آفرید.

حمله موشک های هایمارس به ماکیفکا در شب سال نو – ده ها نفر از سربازان وظیفه تازه بسیج شده روسیه کشته شدند.

در شب سال نو، فاجعه‌ای در یک مدرسه فنی در ماکیفکا رخ داد که به این مدرسه به عنوان محل اقامت سربازان تازه بسیج شده روسی مورد استفاده قرار می‌گرفت. ده ها نفر در پی حمله موشکی هایمارس اوکراین کشته شدند.

دقیقاً یک دقیقه به نیمه شب اول ژانویه به وقت محلی، موشک های هایمارس اوکراینی به محوطه یک مدرسه فنی در ماکیفکا بزرگترین شهر اطراف دونتسک اصابت کردند.
بر اساس اطلاعات موجود، یگانی از ارتش روسیه متشکل از سربازان تازه بسیج شده در مدرسه فنی حرفه ای مستقر شده بود. عواقب اصابت موشک هنوز به طور قطعی روشن نشده است.
به گفته وزارت دفاع روسیه، ۶۳ سرباز در این حمله کشته شدند. ارتش اوکراین پیش از این از کشته شدن ۴۰۰ سرباز روسی خبر داده بود.
بسیاری از سربازان جوان هنوز در زیر آوار مدفون هستند و در حال حاضر مفقود ،به شمار می‌آیند.
به گفته خبرنگاران، راکت ها به یک انبار مهمات واقع در نزدیکی محل اقامت خدمه اصابت کرد. علاوه بر این، شاهدان عینی گزارش می دهند که فناوری نظامی نیز دقیقاً در کنار ساختمان مدرسه که به عنوان محل خواب استفاده می شد، پارک شده بود.
بر اساس گزارش های دیگر شاهدان، بسیاری از سربازان در لحظه برخورد در حیاط مجتمع حضور داشتند و جشن گرفته بودند و به همین دلیل کاملاً بی دفاع، آسیب پذیر و بدون محافظ بودند.
با توجه به این وضعیت موجی از انتقادات از رهبری نظامی در شبکه های اجتماعی روسیه و از سوی خبرنگاران جنگی ایجاد شد.
به عنوان مثال، رئیس RT مارگاریتا سیمونیان به نقل از خبرنگار جنگ آندری مدودف می گوید:
«در دهمین ماه جنگ، اشتباه گرفتن دشمن با احمقی که کور است، کاری خطرناک و جنایتکارانه است. قرار دادن پرسنل در ساختمان ها به جای محل های امن کمک مستقیم به دشمن است. رئیس جمهور بارها اعلام کرده است که حفاظت از جان انسان ها اولویت اصلی است. این در مورد جنگ نیز صدق می کند. به طور دقیق تر، اصلاً مأموریت های رزمی. هر سرباز و افسر مهم است، جان هر سرباز ارزش زیادی دارد.»
وزارت دفاع در مسکو در بیانیه خود حمله به اقامتگاه در ماکیفکا را تایید کرد، اما هنوز در مورد وشرایطی که چنین افتضاحی را ببار آورده اظهار نظر نکرده است.
در همین حال، مقامات جمهوری خلق دونتسک از همه سربازان و مردم بسیج شده درخواست کرده‌اند که از تلفن‌های همراه روسی در اتاق‌های سربازان استفاده نکنند، زیرا طرف اوکراینی از آن‌ها برای شناسایی اهداف استفاده می‌کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: