پرش به محتوا

گوایدو برکنار و دست غرب در پوست گردو!

گوایدو رسما به زباله‌دان راهنمایی شد، دست غرب در پوست گردو!

ترجمه مجله هفته


اپوزیسیون ونزوئلا می‌خواهد برای انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۴ خود را مجدداً جمع جور کند تا شاید بتواند با رئیس‌جمهور منتخب و مردمی نیکلاس مادورو کارآمدتر مقابله کند.
پس از چهار سال کل اپوزیسیون دست راستی ونزوئلا، حمایت خود را از خوان گوایدو، رئیس جمهور موقت خودخوانده، رسمت پس گرفت.
بلوک مخالف مجلس ملی ونزوئلا روز جمعه دولت موقت خوان گوایدو را منحل اعلام کرد.
در یک ریمی جلسه آنلاین فوق‌العاده در ۳۰ دسامبر، به اصطلاح قانون‌گذاران در پارلمان منتخب سال ۲۰۱۵ به لغو حمایت خود از این سیاستمدار رأی دادند که از ۵ ژانویه ۲۰۲۳ اجرایی میشود.
۷۲ نماینده به برکناری گوایدو رای موافق، ۲۹ نماینده رای مخالف. همچنین هشت نفر هم رای ممتنع دادند.
در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۹، گوایدو، به عنوان چهره برجسته اپوزیسیون ونزوئلا، بدستپر کاخ سفید و با حمایت کشورهای اروپایی خود را به عنوان رئیس‌جمهور موقت معرفی کرد.
او متعاقباً توسط ایالات متحده، آلمان و بیش از پنجاه کشور دیگر به رسمیت شناخته شد، اگرچه او هرگز در این کشور آمریکای جنوبی یک دقیقه هم حکومت نکرد. اکنون اپوزیسیون راست افراطی ونزوئلا دست کاخ سفید و اروپا را در پوست گردو گذاشته است، و رسانه های غربی پوشش خبری این واقعه را کمرنگ کرده اند تا گند ماجرا بلا نیاید. اخیراً نفوذ گوایدو همچنان رو به کاهش بود.
در جلسه روز جمعه پارلمان دست راستی، اکثریت نمایندگان مخالف تصمیم خود را اینگونه توجیه کردند که دولت موقت گوتیدو به اهداف خود نرسیده است.
در این بیانیه تاکید شده است که پارلمان باید حفظ شود تا دارایی های ونزوئلا در خارج از کشور «حفظ» شود و به «مبارزه» با دولت نیکلاس مادورو ادامه یابد.
در نشست قبلی در ۲۲ دسامبر، پیشنهاد پایان دادن به دولت موقت گوایدو ۷۲ رأی موافق به دست آورده بود. ۲۳ نماینده رای مخالف و ۹ نفر دیگر رای ممتنع دادند. (نگاه کنید به مقاله متحدان گوایدو را رها میکنند.)
مجلس شورای ملی عمدتاً «ضد چاویستی» و مخالف دولت فعلی است. این مجلس به موازات مجلس منتخب مردم سوگند خورده سال ۲۰۲۱ که اساساً نزدیک به دولت است و توسط همه نهادهای این کشور آمریکای جنوبی به رسمیت شناخته شده است، ابراز «وجود» می کند.
هکتور کوردرو، نماینده مخالف دولت در جلسه روز جمعه تاکید کرد که مجلس ملی پس از ادعای تقلب در انتخابات توسط دولت مادورو در سال ۲۰۲۰ قانونی باقی می ماند. ما می‌خواهیم بگوییم که ما مدافعان آهنین شورای ملی هستیم. ما از نهاد قانونی که نماینده آن است دفاع کردیم.
«ما در این مدت از دولت موقت حمایت کردیم، اما از آن انتقاد هم کردیم».
اندکی قبل از رای گیری، گوایدو در یک پیام ویدئویی از نمایندگان پارلمان خواست که «از نهاد، قانون اساسی و کشور بدون توجه به نام و منافع شخصی دفاع کنند».
گوایدو پس از شکست خود نیز مستقیماً هموطنان خود را خطاب قرار داد و اعلام کرد که مردم ونزوئلا می توانند روی او حساب کنند.
ما شما را همیشه دوباره در خیابان ملاقات خواهیم کرد. دموکرات ها دیکتاتوری را شکست خواهند داد.
پشت ابتکار عمل برای لغو حمایت از گوایدو، سه حزب از چهار حزب اصلی مخالف بودند:
Primero Justicia (اول عدالت)، Acción Democrática (اقدام دموکراتیک) و Un Nuevo Tiempo (عصر جدید).

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: