اسرائیل: گنبد آهنین را به اوکراین نمی دهیم، بخاطر ایران!

توضیح ژنرال اسرائیلی در مورد این که چرا اوکراین به سیستم دفاع هوایی «گنبد آهنین» دست نخواهد یافت

ماه‌ها است که گمانه‌زنی‌هایی در مورد اینکه آیا اسرائیل سیستم دفاع هوایی مؤثر «گنبد آهنین» خود را همانطور که کیف خواسته است به اوکراین تحویل خواهد داد یا خیر وجود داشت. یک ژنرال اسرائیلی در این مورد ابراز تردید جدی کرده است: چنین اقدامی موجب اقدامات متقابلی از سوی مسکو خواهد شد و امنیت اسرائیل را تضعیف می کند.

بعید است که اسرائیل سیستم دفاع هوایی گنبد آهنین خود را به اوکراین تحویل دهد، زیرا ارتش اسرائیل از پاسخ سخت روسیه و انتقال ناخواسته فناوری می ترسد.
این را سرتیپ یاکوب ناگل، مشاور سابق امنیت ملی کشور در مقاله ای که روز جمعه در مجله نشنال اینترست منتشر شد، گفت.
ناگل در مقاله خود به تصمیم اخیر واشنگتن برای ارائه سکوی دفاع هوایی پاتریوت در سطح جهانی به اوکراین پرداخت و خاطرنشان کرد که این امر چشم ها را به سمت اسرائیل معطوف کرده است که به طور مداوم از ارائه سیستم های دفاع هوایی به کیف خودداری کرده است.
ژنرال دلایل متعددی برای این امتناع بیان کرد.
ناگل گفت، اول از همه، اسرائیل «ترس مشروع» دارد که سلاح‌هایش، در صورت استفاده در اوکراین، بدست روسیه افتاده و او در این مورد کمترین شکی ندارد و می تواند «ضمانت» کند که روسیه گنبد آهنین را برای تجزیه و تحلیل به ایران ارسال خواهد کرد.
ناگل گفت که این می تواند به تهران، رقیب اصلی تل آویو برای چندین دهه کمک کند تا راهی برای غلبه بر این سیستم ها پیدا کند.
علاوه بر این، ارتش اسرائیل خود «نیاز فوری به سامانه‌ها و رهگیرهای اضافی برای حفاظت از خود» در برابر حزب‌الله لبنان و حماس فلسطینی دارد.
ناگل همچنین خاطرنشان کرد که آموزش پرسنل اوکراینی برای بهره برداری از گنبد آهنین زمان می برد و این سیستم ها را در کوتاه مدت برای کیف بی فایده می کند.
و این نویسنده در نشریه نشنال اینترست دلیل دیگری برای بی میلی اسرائیل به دست می دهد:
«در نهایت، اسرائیل نمی‌خواهد واکنش تند روسیه را که حضور قابل توجهی در همسایه سوریه دارد، ایجاد کند.»
در حالی که به نظر می رسد مسکو در حال انتقال برخی از تجهیزات خود به خارج از سوریه است، به طور کلی قصد ندارد کشور را ترک کند.
ناگل گفت: «اسرائیل چه بخواهد چه نخواهد، حضور نظامی روسیه احتمالاً مشکلی طولانی مدت است که اسرائیل باید با آن دست و پنجه نرم کند.»

اسرائیل در حالی که عملیات نظامی مسکو در اوکراین و ارسال کمک های بشردوستانه به کیف را محکوم می کند، روسیه را تحریم نکرده و علیرغم درخواست های مکرر از ارسال تسلیحات به اوکراین خودداری کرده است.

ماه گذشته، وزیر دفاع اسرائیل، بنی گانتز، گفت که این کشور به سادگی ظرفیت تولیدی برای تامین سیستم های ضد هوایی اوکراین را ندارد.

در ماه اکتبر، دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق روسیه به تل‌آویو هشدار داد که اگر اسرائیل کیف را تسلیح کند، روابط با مسکو دچار اشکالاتی جدی خواهد شد.