پرش به محتوا

نظر لاوروف درباره پیشنهاد صلح اوکراین.

لاوروف: گفتگو بر اساس «فرمول صلح» زلنسکی ممکن نیست

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو «فرمول صلح» ولادیمیر زلنسکی را نمی پذیرد. لاوروف همچنین سیاستمداران اوکراینی را برای برای گفتگو نامناسب توصیف کرد و آنها را به دلیل روس هراسی آشکارشان محکوم کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در پس‌زمینه درگیری‌های اوکراینی، نتایج سال جاری را خلاصه کرد و اعلام کرد که مسکو قصد ندارد بر اساس «فرمول صلح» پیشنهادی ولادیمیر زلنسکی با کسی مذاکره کند.
علاوه بر این، واضح است که کیف خود آماده گفتگو نیست. وزیر امور خارجه این کشور در مصاحبه ای با ریانووستی که روز پنجشنبه منتشر شد، اعلام کرد. او توضیح داد:

«این امری بدیهی است که کیف برای گفتگو آماده نیست. زلنسکی با ارائه انواع ایده‌ها و «فرمول‌های صلح» این توهم را ایجاد می‌کند که با کمک غرب، نیروهای ما از سرزمین‌های روسیه در مناطق دونباس، کریمه، زاپروژیه و خرسون و همچنین پرداخت غرامت خارج خواهند شد. «به دنبال توهماتش مانند راه اندازی تریبونال» یا دادگاه های بین المللی برای روسیه است. البته طبیعی است در چنین شرایطی با کسی صحبت نخواهیم کرد.»
لاوروف افزود که مسکو هرگز از ایده راه حل دیپلماتیک برای مناقشه دست برنداشته است.

بلافاصله پس از آغاز عملیات ویژه نظامی، ولادیمیر زلنسکی ابتکار عمل برای نشستن بر سر میز مذاکره را نشان داد. مسکو این را رد نکرد و با دیدار با نمایندگان خود موافقت کرد.
چندین دور گفتگو نشان داده بود که امکان دستیابی به توافقات قابل قبول برای هر دو طرف وجود دارد.
با این حال، روند مذاکرات که در فوریه آغاز شد نشان داد که زلنسکی کاملاً برای تصمیمات مهم کاملا بی اختیار است. لاوروف گفت:
«او قبلاً در ماه آوریل به دستور آنگلوساکسون ها که علاقه مند به ادامه خصومت هستند، مذاکرات را قطع کرد و موضع خود را سخت تر کرد.»

به گفته لاوروف، در حال حاضر ارزیابی اینکه آیا هنوز سیاستمداران کافی در اوکراین وجود دارند یا خیر، به ویژه با توجه به سرکوب مخالفان در آنجا و انتقام جویی بی پروا در برابر منتقدان، دشوار است.

لاوروف در مورد مذاکرات احتمالی با اوکراین گفت که سیاستمداران اوکراینی قادر به مذاکره نیستند و بیشتر آنها آشکارا روس هراس هستند.
در آغاز نوامبر، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین شرایطی را برای مذاکره با روسیه تعیین کرد. اینها شامل بازگرداندن «یکپارچگی ارضی اوکراین»، جبران همه خسارات و مجازات همه جنایتکاران جنگی است.
پیش از آن، زلنسکی فرمانی مبنی بر ممنوعیت گفتگوهای مستقیم با رئیس جمهور روسیه امضا کرده بود.
ولادیمیر پوتین اعلام کرد که تمام درگیری ها با راه حل های دیپلماتیک خاتمه می یابد. وی تصریح کرد:
» چه بهتر که هر چه زودتر این درک از مصالحه نیز به مخالفان ما در آنجا منتقل شود»
پوتین تاکید کرد: روسیه همیشه گفته است که برای مذاکره درباره اوکراین آماده است.
زلنسکی می‌داند که در صورت تمایل، خصومت‌ها در اوکراین ممکن است یک شبه پایان یابد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: