پرش به محتوا

متحدان گوایدو را رها میکنند.

چرا اپوزیسیون راست افراطی در ونزوئلا می خواهد از شر خوان گوایدو خلاص شود؟

آیا این پایان کار سیاسی خوان گوایدو است؟
در حالیکه رسانه های غربی کمترین توجه‌ای به این اتفاقات نشان ندادند، رفقای سیاسی خوان گوایدو، به اصطلاح «رئیس جمهور موقت» خودخوانده ونزوئلا را از دولت موازی خیالی خود حذف کردند.
سوال اینجاست که آمریکا در این میان چه نقشی دارد؟

نویسنده: اوسیل علی لوپز۲۲ دسامبر روز بدی برای خوان گوایدو بود.
همدستان او در اپوزیسیون گوایدو را از «ریاست» یک دولت موازی خیالی برکنار کردند. وظیفه گوایدو از همان ابتدا از سوی آمریکا تعیین شده بود، او برای کنترل دارایی های قابل توجه ونزوئلا در خارج از کشور انتخاب شده بود.
احزاب اپوزیسیون که در سال ۲۰۱۹ از گوایدو به عنوان «رئیس جمهور موقت» خودخوانده حمایت کردند، اکنون حکم اولیه را علیه او صادر کرده اند.
آرا مطلق علیه گوآیدو نشان از ضعف جایگاه او در میان متحدان سابق اش دارد، ۷۲ رای به برکناری، ۲۳ رای به بقای او و ۹ رای ممتنع!
تصمیم اتخاذ شده همچنین پیامدهایی برای مجلس ملی دارد که در دسامبر ۲۰۱۵ انتخاب شد و اپوزیسیون بر آن غالب شد. از آن زمان، آنها مجبور شدند از خود در برابر مجلس دوم، عمدتاً چاویستا، به اتهام ادعایی تقلب در انتخابات دفاع کند. این در حالیست که دوره قانونی آنها در ژانویه ۲۰۲۱ به پایان رسید.

در سال‌های اخیر، پارلمان سایه تنها «بقا داشته» است تا امکانی قانونی برای مصادره دارایی‌های ونزوئلا، به ویژه در ایالات متحده و بریتانیا فراهم کند.
به عنوان بخشی از دولت ساختگی گوایدو، نقش ظاهرا «مالک واقعی» میلیاردها دلار ونزوئلا را برای آمریکا و اروپا ایفا کرد و از طریق گوایدو غرب تحریم ها و محرومیت مردم ونزوئلا از ثروت های ملی خود را مشروع و ممکن کردند، حتی از کمک های بشر دوستانه و حیاتی از این طریق جلوگیری شد.

این ارگانیسم که از آن زمان تاکنون روی انتخاباتی را ندیده است، همچنان کنترل شرکت نفت سیتگو در آمریکا و بانک مرکزی ونزوئلا را در اختیار دارد.
احزاب اپوزیسیون راست افراطی مانند «یک زمان جدید» ، «پیشتازان قانون» و «اقدام دمکراتیک» اکنون با خوان گوایدو مخالف هستند. سخنگوی آنها آلفونسو مارکینا گفت:
برای حزب لئوپولدو لوپز، «صدای مردم» این تصمیم به معنای ضربه ای به سیاست ناکارآمد شورش و اغتشاشی آنها است که اپوزیسیون را به سنگین ترین شکست سیاسی خود کشانده است.
سرنوشت نهایی خوان گوایدو در دور دوم رای گیری در ۵ ژانویه تعیین می شود.
هیچ اطلاعات دقیقی در مورد این بحث و جدل ها و مناظره‌های داخلی منتشر نشده است. فقط یک ویدیوی کوتاه در معرض دید عموم قرار گرفت که در آن «رئیس جمهور موقت» قبلی هنوز فکر می کند که غلبه بر مسائل درگیری برای بحث بعدی امکان پذیر است:
گوایدو در این ویدیو گفت: «بیایید در مورد اختلافات آشکار گفتگو و در آنها به پیشرفت‌هایی دست یابیم. »
این تصمیم تغییری در استراتژی اپوزیسیون را نشان می دهد و چرخش را که به نفع ادغام آن در نهادهای دموکراتیک است، تسریع می بخشد. این احزاب راست افراطی سالهاست که از شرکت در هر نوع انتخابات خودداری کرده اند.
فراموش نکنید که آنها مرگ و ویرانی را به خیابان ها آوردند تا دولت مادورو را با خشونت سرنگون کنند.
یک کودتای نظامی نافرجام، تهاجم نظامی مزدوران آمریکایی به سواحل کارائیب – فراموش کردن هیچ یک از اینها آسان نخواهد بود.
اگرچه «شورش داخلی» حزب علیه گوایدو به عنوان یک واقعیت اتفاق افتاده، اما این پرونده هنوز بسته نشده است. باید دید واکنش آمریکا به این موضوع چگونه خواهد بود.
ایالات متحده یکی از معدود کشورهایی است که هنوز گوایدو را به رسمیت می شناسد.
از ژانویه ۲۰۲۱، در اروپا از او به عنوان «بازیگر سیاسی» یا «نماینده سیاسی» یاد می شود، اما دیگر به عنوان «رئیس جمهور ونزوئلا» نامیده نمی شود.
در حال حاضر، احزاب اپوزیسیون خود را از زیر بار حمایت از دولت موازی خارج میکنند. آنها می خواهند در انتخابات آینده شرکت کنند.
در عین حال، آنها باید پاسخگوی این کمپین برای سلب مالکیت از دارایی های ونزوئلا در خارج از کشور باشند. آنها باید مسئولیت عمومی دارایی هایی را بپذیرند که مدیریت آنها مبهم و بحث برانگیز است.
آنها از تحریم های اقتصادی وحشیانه آمریکای شمالی و اروپا حمایت کردند.
آنها برخلاف ابتدایی ترین نیازهای مردم عمل کردند.
ایالات متحده مهمترین متحدان خوان گوایدو هستند. اگر آمریکا به حمایت خود ادامه دهد، این برای ادامه کنترل سیتگو و باز نگه داشتن سفارت در واشنگتن کافی است.
۵ ژانویه آینده تاریخ بسیار مهمی برای آگاهی بیشتر از آینده اپوزیسیون و دولت «موقت» خواهد بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: