پرش به محتوا

موش دواندن پاشینیان برای ایجاد اختلاف.

ترجمه حمید علوی

به گزارش رسانه های روسیه، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، بیانیه دبیر شورای امنیت ارمنستان مبنی بر اینکه روسیه این کشور را برای پیوستن به اتحاد کشورهای اوراسیا تحت فشار قرار داده رد کرد و این ادعا را به عنوان یک اقدام تحریک آمیز توصیف کرد.
گریگوریان پیشتر گفته بود که ایروان مجبور به پیوستن به اتحادیه مسکو-مینسک خواهد شد.
سخنگوی رئیس جمهور روسیه گفت: اظهارات آرمن گریگوریان، دبیر شورای امنیت ارمنستان مبنی بر اینکه روسیه ارمنستان را مجبور می کند تا ازکریدوری از طریق خاک خود به آذربایجان ایجاد کند و به اتحاد کشورهای اوراسیا بپیوندد، صحت ندارد و رفتاری تحریک آمیز است. دیمیتری پسکوف در پاسخ به درخواست تارنمای نیوز ارمنستان تاکید کرد:
«چنین اظهاراتی را می توان تحریک آمیز تلقی کرد. ادعاهای آنها درست نیستید. هیچ یک از مقامات روسی چنین حرفی نزده و هیچکس چنین چیزی را برای طرف ارمنی مطرح نکرده است.»
گریگوریان قبلاً مدعی شده بود که روسیه ارمنستان را مجبور می کند به کشورهای اتحادیه روسیه و بلاروس بپیوندد. وی تصریح کرد:
«این فشارها به اصطلاح، در زمینه گسترش این طرح صورت می گیرند که ارمنستان را مجبور کنند در خاک خود کریدوری برای ارتباط با مرز آذربایجان ایجاد کند این طرح به نفع و در خدمت آذربایجان است. ارمنستان همچنان به مقاومت خود ادامه می دهد. اتفاقاً به صراحت می توانم بگویم که تحریکات در ۱۳ سپتامبر نیز به همین موضوع مربوط می شود و اساساً این نقطه شروع یا انگیزه کل بحران است.»

به گفته وی، فشار بر ایروان برای پیوستن به دولت اتحادیه مسکو-مینسک به شکل «نیروی نظامی» خواهد بود. گریگوریان مدعی شد:

«هر زمان که دموکراسی ارمنستان و سیستم های دموکراتیک به مقابله با این فشارها می پردازند، فشارهای دیگری را در قالب نیروی نظامی دریافت می کنند.»

در ۴ اکتبر، روزنامه آنلاین ارمنستان armtimes.com مقاله ای را با استناد به یک «منبع موثق» منتشر کرد که می گوید روسیه ارمنستان را مجبور به پیوستن به کشورهای اتحادیه می کند. سپس این گزارش ها هم از سوی مقامات روسیه و هم از سوی مقامات ارمنستان تکذیب شد.
آنچه ماجرا را داغ و جنجالی میکند این واقعیت است که این روزنامه روابط محکمی با خانواده نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان دارد.
سردبیر فعلی همسر نخست وزیر است و خود پاشینیان سال ها این رسانه را اداره می کرد.
پسکوف گزارش و مطلب روزنامه را ساختگی و»کاملا بی اساس» توصیف کرد.
آلن سیمونیان، سخنگوی پارلمان ارمنستان نیز اظهار داشت که مذاکرات برای الحاق ارمنستان به کشور اتحادیه در جریان نیست و به سادگی غیرممکن است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: