پرش به محتوا

اوجگیری خطرناک تنش در شمال کوزووترجمه میرفخرایی

به گزارش رسانه های روسیه، اوضاع در شمال استان جدا شده از صربستان کوزوو، به شدت متشنج است.
صرب های محلی همچنان به بستن راه ها ادامه می دهند. در همین حال، پریشتینا خواستار پاکسازی موانعی که صرب ها ایجاد کرده اند توسط نیروهای امنیتی ناتو است. همزمان بلگراد ارتش خود را در آمادگی رزمی بالایی نگه داشته است.
صربستان به دلیل وخیم شدن اوضاع در شمال استان جدا شده کوزوو، ارتش خود را در ابتدای هفته در حالت آماده باش قرار داد.
میلوش ووچویچ، وزیر دفاع صربستان، شامگاه دوشنبه گفت که الکساندر ووچیچ، رئیس‌جمهور صربستان به ارتش این کشور فرمان داده تا در مرتبه «بالاترین سطح آمادگی رزمی» قرار بگیرند..
بلگراد همچنین اعلام کرد که تا پایان سال ۲۰۲۳ تعداد سربازان در صفوف نیروهای ویژه ارتش صربستان از ۱۵۰۰ به ۵۰۰۰ افزایش خواهد یافت.
میلان موسیلوویچ، فرمانده عالی ارتش نیز اکنون در منطقه متشنج بسر میبرد. به نظر او، این وضعیت مستلزم «حضور ارتش صربستان در امتداد خط اداری» به کوزوو است. با این حال، ارتش صربستان اجازه خروج از مرز اداری را ندارد.
بر اساس قطعنامه ۱۲۴۴ سازمان ملل در سال ۱۹۹۹ که پس از بمباران ناتو و خروج نیروهای صرب از این استان اجرایی شد، بلگراد می تواند «چند صد» افسر مجری قانون را به کوزوو ارسال کند، اما آن هم تنها در صورتی که KFOR ماموریت نظامی بین المللی به رهبری ناتو با آن موافقت کند. تا این لحظه هیچ توافقی با اینکار مشاهده نشده است.
این روزها ویدئوهایی در شبکه های اجتماعی مانند توییتر به اشتراک گذاشته شده است که نشان می دهد ارتش صربستان در فاصله دو کیلومتری «خط اداری» تا کوزوو،مشغول نصب توپخانه هویتزر است.
اما به گفته رسانه های صربستان، این واکنش فقط برای مدت کوتاهی صورت گرفته است. بنابراین هویتزرها دوباره به پادگان بازگشته اند.

منتقدان رئیس جمهور صربستان او را متهم می کنند که آنها را فقط با کمک رسانه های طرفدار دولت برای «مقادیر تبلیغاتی» و «عکسبرداری» به آنجا فرستاده است.
این در حالیست که پریشتینا نیز در حال حاضر علاقه ای به کاهش تشنج ندارد. آلبین کورتی، نخست وزیر دولت مورد حمایت غرب در کوزوو با اکثریت آلبانیایی قومی، از نیروهای ناتو خواسته است تا موانع خیابانی که توسط صرب های محلی برپا شده است را بردارند.
در چندین منطقه صرب نشین در شمال این استان جدا شده، که در سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال کردند، مردم محلی جاده ها و گذرگاه های مرزی را مسدود کرده اند.
دلیل این امر دستگیری یک افسر پلیس سابق کوزوو با ملیت صرب است که متهم به انجام یک حمله بمب‌گذاری شده در محوطه کمیسیون انتخابات در شمال شهر میتروویکا است. صرب های محلی خواستار آزادی او هستند.
در عین حال،آنها از دولت در پریشتینا می خواهد که واحدهای ویژه پلیس کوزوو را از شمال خارج کند و اصرار دارد که فقط سربازان KFOR در آنجا مستقر شوند.
اما کورتی در مصاحبه ای در روز سه شنبه گفت: «اگر KFOR نتواند موانع را بردارد یا به دلایلی که برای من روشن نیست این کار را انجام ندهد، پس ما باید این کار را انجام دهیم.»

صرب های محلی نیز به نوبه خود این ادعا ها را به عنوان یک تهدید جدید تفسیر کردند و خاطرنشان کردند که نگرانی اصلی پریشتینا استفاده از ترس و آزار و اذیت برای متقاعد کردن ساکنان صرب باقی مانده برای ترک کوزوو است.
در این بخش از استان جدا شده صربستان در شمال رودخانه ایبار که حدود ۷۰۰۰۰ نفر در آن زندگی می کنند، پریشتینا هرگز کنترل کامل را در دست نداشته است.

صرب‌های محلی به دولت پریشتینا مشکوک هستند و اعتمادی ندارند بیشتر به دولت بلگراد تمایل دارند.

از سوی دیگر، پریشتینا صرب های منطقه را متهم می کند که منطقه ای غیرقانونی ایجاد کرده اند که در آن «جنایتکاران» و «قاچاقچیان» حکومت می کنند.

بر اساس همین ادعاها هم یگان های ویژه به بهانه مبارزه با جرم و جنایت در فواصل زمانی معین اقداماتی را در جوامع انجام می دادند که البته باعث نارضایتی مردم صربستان شد.

اخیراً، ده ها کارمند صرب در اداره دولتی در استان جدا شده از سمت خود استعفا دادند.

عقبه اختلاف بر سر پلاک خودرو بود. پریشتینا می خواست دستوری را اجرا کند که رانندگان را ملزم به تعویض پلاک های صادر شده توسط صربستان کند در غیر این صورت با مجازات مواجه خواهند شد.
تحت فشار اتحادیه اروپا و ایالات متحده، پریشتینا معرفی پلاک های جدید را به تعویق انداخت.
به دلیل تنش های فزاینده، آنا برنابیچ، نخست وزیر صربستان اخیراً نسبت به تشدید تنش هشدار داد.
او تاکید کرد که هر دو طرف «در واقع در آستانه درگیری مسلحانه هستند.»
او پریشتینا را که صرب ها در شمال منطقه سرکوب می کند، مقصر دانست.
از سوی دیگر، شورای امنیت کوزوو در نشست روز دوشنبه صربستان را مسئول بدتر شدن روابط دانست. «بر اساس اتهام پریشتینا، بلگراد «از همه ابزارهای موجود علیه نظم قانون اساسی جمهوری کوزوو استفاده می کند».
تظاهرات صرب ها در از طریق ایجاد موانعی که تردد در چندین گذرگاه مرزی را فلج کرده است، ۱۹ روز است که ادامه دارد.

همین چند روز پیش گزارش هایی مبنی بر تیراندازی در نزدیکی این منطقه منتشر شد. اما تا کنون مشخص نیست چه کسی شلیک کرده و آیا این تیراندازی هشدار دهنده بوده است یا تبادل آتش.
وضعیت در این منطقه همچنان به شدت متشنج توصیف می شود.
از هفته گذشته، وزارت خارجه آلمان فدرال در برلین توصیه می کند که از «سفر به شمال کوزوو که کاملا ضروری نیست» خودداری کنید.
صربستان استقلال کوزوو را به رسمیت نمی شناسد.
چین، روسیه و چندین کشور عضو اتحادیه اروپا هنوز کوزوو را به عنوان یک کشور به رسمیت نشناخته اند. رئیس جمهور صربستان در چند ماه گذشته بارها اعلام کرده است که غرب فشار بیشتری بر بلگراد برای پیشبرد «عادی سازی روابط» وارد می کند. چندین سیاستمدار غربی به بلگراد اشاره کرده اند که صربستان برای پیوستن به اتحادیه اروپا باید کوزوو را به رسمیت بشناسد.
ماه‌هاست که گزارش‌هایی در رسانه‌های محلی صربستان و کوزوو-آلبانیایی درباره مذاکرات کوتاه‌مدت برای یافتن راه‌حلی منتشر می‌شود ظاهرا قرار است این توافقنامه چیزی شبیه مدل روابط بین جمهوری فدرال آلمان (FRG) و جمهوری دموکراتیک آلمان (GDR) باشد.

بر این اساس، بلگراد نباید به طور رسمی استقلال پریشتینا را «به صورت کتبی یا شفاهی» به رسمیت بشناسد، اما در ضمن نباید مانع عضویت کوزوو در سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: