پرش به محتوا

ناتو وسیله‌ای در خدمت اهداف آمریکا

وزارت خارجه چین: آمریکا باید استفاده از ناتو به عنوان وسیله ای برای حفظ هژمونی خود را متوقف کند

پکن از آمریکا می‌خواهد که سیاست استفاده از ناتو برای حفظ هژمونی خود و بی‌ثبات کردن جهان را کنار بگذارد.
مائونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست توجیهی گفت که پکن از واشنگتن و ناتو می‌خواهد که دشمنان خیالی در صحنه بین‌المللی ایجاد نکنند.
این موضع گیری در پاسخ به درخواست جولیان اسمیت، سفیر ایالات متحده در ناتو مبنی بر تلاش چین و روسیه برای تجزیه این اتحاد نظامی بود.
مائو نینگ تاکید کرد که چین همواره متعهد به ترویج صلح و ثبات در سراسر جهان بوده است. به گفته وی، آمریکا باید از ادعاهای بی اساس و تهمت زدن به چین دست بردارد. و در ادامه:
طرف های ذیربط باید از تبلیغ رویارویی، ایجاد دشمنان خیالی دست بردارند، از استفاده از ناتو به عنوان ابزاری برای حفظ هژمونی و بی ثبات کردن جهان دست بردارند.


مائو نینگ همچنین خاطرنشان کرد که ایالات متحده باید ذهنیت جنگ سرد و سیاست تقابل بلوکی خود را کنار بگذارد و در عوض بیشتر برای ارتقای صلح و ثبات جهانی تلاش کند.
فایننشال تایمز روز سه‌شنبه گزارش داد که جولیان اسمیت گفت واشنگتن نگران است که مسکو و پکن ابزارهای استراتژی را با هدف تضعیف وحدت ناتو به اشتراک می‌گذارند.
این روزنامه به نقل از سفیر آمریکا در این ائتلاف نوشت:
شکی وجود ندارد که چین و روسیه در تلاش برای تقسیم وایجاد اختلاف بین شرکای فراآتلانتیکی هستند.
مسکو و پکن قبلاً گفته بودند که آماده همکاری با یکدیگر برای مقاومت در برابر فشارهای خارجی فزاینده هستند، زیرا هر دو کشور به رفاه یکدیگر علاقه مند هستند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در اوایل ماه دسامبر در یک حضور خود تاکید کرد که ناتو در تلاش است تنش ها را در منطقه دریای چین جنوبی تشدید کند.
به گفته وی، این امر خطراتی را برای امنیت روسیه ایجاد می کند و به همین دلیل مسکو در حال ایجاد همکاری نظامی با پکن است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: