فرصت طلبی اردوغان با ژست بشر دوستانه

اردوغان درباره نقش غرب در جنگ اوکراین آنها فقط کارش تحریک است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز یکشنبه در سخنانی از کشورهای غربی شکایت کرد که تلاشی برای یافتن راه‌حلی برای درگیری در اوکراین نکرده، بلکه فقط این درگیری را بیشتر تحریک کرده اند
به دلیل این انفعال، آنکارا تنها کشوری است که نقش میانجی بین طرفین را اجرا میکند.
اردوغان در سخنرانی روز یکشنبه خود از نقش ترکیه در تضمین توافق هسته ای میان روسیه و اوکراین تمجید کرد و مدعی شد که کشورهای غربی هیچ تلاش دیپلماتیک مشخصی برای حل مناقشه انجام نداده اند.

او گفت: متأسفانه غرب فقط تحریک کرد و سعی نکرد در جنگ اوکراین و روسیه میانجیگری کند.

در نتیجه، کشورش این نقش میانجیگرانه را در سال ۲۰۲۲ برعهده گرفت و در سال آینده به تلاش های دیپلماتیک ادامه خواهد داد و بر موفقیت توافق کریدور دریای سیاه تکیه خواهد کرد که بر اساس قرارداد غلات در تابستان گذشته استوار است. این معامله راهی برای آوردن غذا به کشورهای فقیر تلقی می شد.
با این حال، اردوغان نگرانی های دیرینه روسیه مبنی بر اینکه حدود 44 درصد غلات صادر شده از اوکراین به اروپا رفته است را تایید کرد.
به گفته اردوغان، ۱۶ درصد به ترکیه و ۱۴ درصد دیگر به کشورهای آفریقایی رفته است.
رئیس جمهور ترکیه همچنین ابراز امیدواری کرد که صادرات کود و سایر منافع مسکو از طریق مذاکرات فشرده تر در سال آینده مورد توجه قرار گیرد.

در پایان اکتبر، پس از اینکه مسکو کیف را به انجام یک حمله تروریستی به پل کریمه و پرواز هواپیماهای بدون سرنشین به کشتی‌هایی که برای اطمینان از عبور ایمن کالاها طراحی شده بودند، متهم کرد، روسیه برای مدت کوتاهی مشارکت خود را در قرارداد غلات به حالت تعلیق درآورد.

مسکو در نهایت پس از دریافت «ضمانت‌های امنیتی کتبی» نامشخص از کیف، به این معامله بازگشت.
آنکارا در آغاز جنگ موضع بی طرفی گرفت و در تحریم ها علیه روسیه شرکت نکرد.
همزمان، ترکیه به همکاری نظامی خود با اوکراین ادامه داد و از جمله چندین پهپاد Bayraktar را به کیف فروخت.