چین: آمریکا به قلدری یکجانبه پایان دهد.

چین: آمریکا به قلدری یکجانبه پایان دهد.

ترجمه میرفخرایی

آمریکا به قلدری یکجانبه پایان دهد – وزیر امور خارجه چین به آمریکا درباره عبور از “خطوط قرمز” هشدار داد

به گزارش رسانه های روسیه، وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین خاطرنشان کرد: ایالات متحده به جای حل اختلافات، درگیری ها را تشدید کرده و چین را همچنان مورد آزار و اذیت قرار میدهد. وانگ یی در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود از رفتار آمریکا در سیاست بین‌الملل انتقاد کرد و آن را «قلدری یکجانبه» خواند.
وانگ یی، وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین روز جمعه در تماس تلفنی خود با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، دیدار شی جین پینگ، رئیس جمهور چین و جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در بالی را به عنوان جهت گیری برای غلبه بر مشکلات جدی ستود. با این حال، روابط چین و ایالات متحده همچنان تیره است.
در این تماس، وانگ به شدت از ایالات متحده به دلیل صحبت از همکاری از یک سو و حمله به جمهوری خلق چین از سوی دیگر انتقاد کرد. به این منوال که آمریکا پیش گرفته، درگیری ها تشدید می شود. واشنگتن در مورد همکاری صحبت می کند، اما سیاست مهار چین را دنبال می کند.
«این رقابتی معقول نیست، بلکه ظلم غیرمنطقی است.»
ایالات متحده به جای حل اختلافات، درگیری ها را تشدید کرد و چین را مورد آزار و اذیت قرار میدهد.
«این سیاست در گذشته بر چین کارساز نبوده و در آینده نیز کارساز نخواهد بود.»
به گفته وزیر خارجه چین، ایالات متحده باید به “روال قدیمی قلدری یکجانبه” پایان دهد. چین به دفاع قاطعانه از حاکمیت، امنیت و منافع توسعه خود ادامه خواهد داد.
وانگ تاکید کرد: ایالات متحده باید به نگرانی های مشروع چین توجه کند، از مهار و سرکوب توسعه چین دست بردارد و مهمتر از همه، خط قرمزهای چین را با نوعی سیاست “گام به گام و لایه لایه” زیر سوال نبرد.
در گردهمایی ماه گذشته بالی، اولین دیدار رو در رو از سال ۲۰۱۷، رئیس جمهور جمهوری خلق چین، شی به بایدن هشدار داد که موضوع تایوان اولین “خط قرمز” است که نباید در روابط چین و آمریکا از آن عبور کرد.
بر اساس بیانیه وزارت خارجه چین در روز جمعه، وانگ گفت، هر دو طرف باید تلاش کنند آنچه در اجماع بالی توسط دو رهبر بدست آمده را به سیاست‌های عملی و اقدامات مشخص تبدیل کنند.
وانگ خاطرنشان کرد که دیدار اخیر دیپلمات‌های ارشد دو کشور در شهر لانگ فانگ چین کامل و سازنده بود.
و از هر دو طرف خواست تا رایزنی ها را در مورد اصول راهنمای روابط چین و آمریکا تشدید کنند.
وانگ گفت که سال جدید باید چشم انداز جدیدی به ارمغان بیاورد و افزود که مردم در هر دو کشور و در سراسر جهان امیدوارند که روابط چین و ایالات متحده بهبود یابد.
وانگ هشدار داد که ذهنیت مجموع صفر تنها منجر به فرسودگی متقابل و درگیری رودررو بین دو دولت بزرگ خواهد شد. طرف آمریکایی “نگرانی خود را در مورد جنگ روسیه علیه اوکراین و تهدیدی که برای امنیت و ثبات اقتصادی جهانی ایجاد می کند” ابراز کرد.
وانگ تاکید کرد که چین همیشه در کنار صلح، اهداف منشور سازمان ملل و جامعه بین المللی برای ارتقای صلح و گفتگو ایستاده است.
وانگ گفت که چین به ایفای نقش سازنده در حل بحران به روش خود ادامه خواهد داد.