پکن: آمریکا یک “تهدید مستقیم” برای جهان است.

ترجمه مینا صابری

به گزارش رسانه های روسیه، پس از تصویب بودجه دفاعی ایالات متحده برای سال مالی ۲۰۲۳، وزارت دفاع چین اعلام کرد که ایالات متحده در حال افزایش هزینه های نظامی برای حفظ سلطه جهانی است. با این سیاست آنها نظم بین المللی را تهدید می کنند.

وزارت دفاع چین روز شنبه پس از امضا و تصویب قانون دفاعی آمریکا برای سال ۲۰۲۳ توسط جو بایدن گفت که واشنگتن عمداً تهدید چین را به عنوان بهانه ای برای افزایش هزینه های نظامی خود برای حفظ سلطه جهانی خود تبلیغ می کند.
سرهنگ تان کفی، سخنگوی این وزارتخانه گفت: “حقایق بیش از یک بار ثابت کرده است که ایالات متحده یک تهدید مستقیم برای نظم بین المللی است و مقصر ناآرامی های منطقه است.”
در ادامه این بیانیه آمده است که ایالات متحده به دنبال منافع خود، بارها «یا علیه کشورهای دیگر جنگ به راه انداخته و یا جرقه درگیری هایی را برانگیخته است که منجر به تلفات گسترده و آواره شدن غیرنظامیان بی گناه شده است».
بودجه نظامی ۸۵۸ میلیارد دلاری ایالات متحده برای سال مالی ۲۰۲۳، ۱۰ میلیارد دلار برای کمک های امنیتی و تسریع خرید تسلیحات به تایوان اختصاص داده است.
این بودجه نشان دهنده یک تحریک آشکار و گسترده است، که به طور جدی صلح و ثبات در تنگه تایوان را به خطر می اندازد و خطر رویارویی نظامی بین چین و ایالات متحده را افزایش می دهد.

ارتش آزادیبخش جمهوری خلق چین همچنین اعلام کرد که “با قاطعیت از اتحاد مجدد ملی و تمامیت ارضی کشور محافظت خواهد کرد”.
وی در عین حال هشدار داد که واشنگتن چاره ای جز “احترام به منافع اصلی و نگرانی های اصلی چین” ندارد.

جزیره تایوان از سال ۱۹۴۹ خودگردان بوده است اما هرگز به طور رسمی استقلال خود را از پکن اعلام نکرده است زیرا بخشی از قلمرو جمهوری خلق چین میباشد.
تنش ها بین پکن و تایپه از زمانی که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ماه اوت به تایوان سفر کرد، بالا گرفته است.
وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در اوایل این هفته در تماس تلفنی با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت که واشنگتن باید از “ترفند قدیمی ارعاب یک طرفه” خود در قبال پکن دست بردارد.

«این سیاست ها در گذشته بر چین کارساز نبوده و در آینده نیز کارساز نخواهد بود.»