پرش به محتوا

گفتگوی تلفنی پوتین و علی اف.

پوتین و علی اف درباره امنیت در مرز ارمنستان و آذربایجان گفتگو کردند

رئیس جمهور روسیه در تماس تلفنی تولد رئیس جمهور آذربایجان را تبریک گفت. در این گفتگو، آنها در مورد امنیت در مرز ارمنستان و آذربایجان، جایی که جاده قره باغ کوهستانی قبلا مسدود شده بود، گفتگو کردند.
رؤسای جمهور روسیه و آذربایجان به مناسبت تولد الهام علی اف تلفنی گفتگو کردند.
ولادیمیر پوتین تبریک خود را به رئیس جمهور آذربایجان ابلاغ کرد. سیاستمداران همچنین در مورد وضعیت قره باغ کوهستانی صحبت کردند. در بیانیه مطبوعاتی کرملین آمده است: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در گفتگوی تلفنی تولد الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان را صمیمانه تبریک گفت. سران کشورها همچنین «برخی از مسائل مربوط به اجرای عملی توافقات سه جانبه» مربوط به ارمنستان، به ویژه موارد مربوط به امنیت در مرز آذربایجان و ارمنستان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.


در ۱۲ دسامبر، طرف آذربایجانی جاده استپاانکرت-گوریس، تنها جاده ای که قره باغ کوهستانی را به ارمنستان متصل می کند، مسدود کرده بود.
به گفته باکو، این اعتراضی از سوی فعالان حقوق مدنی و دوستداران محیط زیست به «فعالیت های غیرقانونی طرف ارمنی» است.
نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان نیز به نوبه خود گفت که وضعیت انسانی در قره باغ کوهستانی متشنج است و در حال حاضر کمبود مایحتاج اولیه وجود دارد.
ایروان به دیوان بین المللی دادگستری سازمان ملل متحد و دادگاه حقوق بشر اروپا متوسل شد و خواستار اتخاذ تدابیر موقت علیه آذربایجان و آزادسازی بزرگراه شد.
فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه در قره باغ کوهستانی مذاکراتی را با آذربایجان برای بازگرداندن رفت و آمد آزادانه برای جمعیت غیرنظامی آغاز کرده است. وزارت خارجه آمریکا نیز خواستار آزادسازی این کریدور شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: