پرش به محتوا

قره باغ کوهستانی در محاصره

هشدار شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد به وجود آمدن یک وضعیت حساس و بحرانی

نوشته اینا سمبدنر
یونگه ولت
ترجمه مینا صابریپس از حمله آذربایجان به خاک ارمنستان در ماه سپتامبر، وضعیت در «جمهوری آرتساخ» (قره باغ) که جمهوری است که موجودیتش در سطح بین المللی به رسمیت شناخته نشده است، اکنون دوباره به اوج می رسد.

روز سه شنبه (به وقت محلی)، شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد محاصره به اصطلاح کریدور لاچین از طریق آذربایجان، تنها راه ارتباطی ارمنستان به منطقه ارمنی نشین، که بیش از ده روز است که ادامه دارد، تشکیل جلسه داد.
ایروان روز دوشنبه درباره فروپاشی خدمات پزشکی در قره باغ بدلیل محاصره هشدار داد. نخست وزیر نیکول پاشینیان در توییتر نوشت که ساکنان ارمنی قره باغ کوهستانی در یخبندان در خیابان ها گیر کرده اند و خانواده ها از هم جدا افتاده اند.
از استپاانکرت، پایتخت «جمهوری آرتساخ»، گفته شد که هنوز موجودی داروها تمام نشده. عمل های جراحی اما باید به تعویق بیفتد.
در نیویورک، مهر مارگاریان، نماینده ارمنستان، در نشست سازمان ملل که به درخواست کشورش برگزار شد، اشاره کرد که ارتباط با قره باغ کوهستانی نیز از 12 دسامبر قطع شده است.

میروسلاو یِنکا، دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد که علیرغم «نور امیدی» در تلاش‌های دیپلماتیک ارمنستان و آذربایجان برای حل مناقشه، تشدید تنش کنونی می تواند پیشرفت شکننده را دچار خطراتی کند و آتش جنگ را دوباره شعله ور کند.
مارگاریان توضیح داد که مذاکرات با طرفین با میانجیگری نیروهای حافظ صلح روسیه مستقر در آنجا تاکنون به نتیجه ای نرسیده است.

وی در ادامه گفت: بسته شدن کریدور لاچین در واقع عملیاتی است که توسط مقامات آذربایجان برای آسیب رساندن به مردم آرتساخ و ایجاد یک بحران انسانی گسترده طراحی شده است. ادعای آذربایجان مبنی بر عدم اعمال محدودیت صرفاً نادرست است.
یاشار علی اف سفیر جمهوری آذربایجان در سازمان ملل متحد بار دیگر اعلام کرد که منطقه ای به نام قره باغ کوهستانی وجود ندارد و هیچکس راهروی لاچین را مسدود نمی کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: