پرش به محتوا

روسیه: نفت به قیمت سقف نمیفروشیم!

روسیه: نفت به قیمت سقف نمیفروشیم!


خزانه داری روسیه عرضه نفت به قیمت های غربی را متوقف کرد.


آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه، در مورد سقف قیمت نفت اتخاذ شده توسط اتحادیه اروپا گفت که روسیه می تواند تولید نفت را کاهش دهد، اما تحت هیچ شرایطی نفت را با این شرایط عرضه نخواهد کرد.
آنتون سیلوانوف وزیر دارایی روسیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی عربی الشرق نیوز درباره سقف قیمت نفت اتحادیه اروپا اظهار نظر کرد.

به گفته این مقام، روسیه می تواند تولید نفت در این کشور را محدود کند، اما در اصل نفت را با قیمت های تعیین شده توسط غرب عرضه نخواهد کرد.
او گفت: «فدراسیون روسیه در این باره چه می گوید؟ ما نفت را تحت قراردادهایی که شامل سقف قیمت پیشنهادی کشورهای غربی باشد، عرضه نخواهیم کرد.»
سیلوانوف همچنین بیانیه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را یادآور شد. وزیر امور خارجه به نقل از رئیس دولت گفت: «روسیه بر اساس توافق‌هایی که سقف قیمت را تعیین می‌کنند، هیچ نفتی را به بازار عرضه نخواهد کرد».
در همان زمان، وزیر اعتراف کرد که روسیه «احتمالا» مجبور است تا حدی تولید را کاهش دهد. این مقام ارشد در عین حال تاکید کرد:

اما اکنون می بینیم که شرکت های ما، تولیدکنندگان نفت ما، مسیرهای عرضه خود را از غرب به شرق و از جنوب به کشورهای دیگر تغییر می دهند.

به گفته وزیر دارایی، تقاضای نفت «بر اساس پیش بینی های آژانس ها افزایش خواهد یافت»، بنابراین مسکو بدون توجه به هزینه ها، بازارهای جدیدی را باز خواهد کرد و مسیرهای لجستیکی جدید را توسعه خواهد داد.

آنتون سیلوانوف موضع روسیه را به شرح زیر توضیح داد:

«این دیکته کردن قیمت ها مصرف کننده است، اما با بکار بردن روش های برای سلطه بر بازار، این یعنی اینکه امروز این سقف قیمت برای تولید کنندگان روسی اعمال می شود و فردا کشورهای غربی تصمیم میگیرند قیمت هایی را بر سایر تولیدکنندگان اعمال کنند. ما زیر بار این سلطه گری نمیرویم.»
در ۵ دسامبر، تحریم اتحادیه اروپا بر تحویل نفت روسیه از طریق دریا اجرایی شد.
کشورهای اتحادیه اروپا همچنین بر سر سقف قیمتی بیش از ۶۰ دلار در هر بشکه نفت روسیه که از طریق دریا حمل می شود، توافق کردند. همین تصمیم از سوی کشورهای G7 و استرالیا نیز اعلام شد.
کشورهای غربی شرکت های خود را از ارائه خدمات حمل و نقل، مالی و بیمه به نفتکش هایی که نفت از روسیه را با قیمتی بالاتر از قیمت توافق شده حمل میکنند، ممنوع کردند.
در همین حال، روسیه در حال تهیه فرمانی برای پاسخ مناسب به این اقدامات است.
معاون نخست وزیر الکساندر نواک قبلاً اعلام کرده بود که روسیه قصد دارد تا پایان سال مکانیزمی ایجاد و معرفی کند که شرکت های روسی را از تجارت نفت در محدوده سقف قیمت منع می کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: