پرش به محتوا

اوکراین بار دیگر خواستار حمله به ایران شد

خبرگزاری رویترز نوشت: میخایلو پودولیاک، مشاور ریاست جمهوری اوکراین در صفحه توییترش با تکرار ادعای غرب مبنی بر ارائه پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، مدعی شد که « ایران آشکارا تحریم‌های بین‌المللی را به سخره می‌گیرد.»

این مقام اوکراینی بر اساس این ادعا خواستار نابودی کارخانه‌های تولید تسلیحات ایران شد.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در یکی از نشست‌های خبری خود در این باره گفت: ایران همواره تلاش کرده که از مناسبات و توانمندی‌های خود برای کمک به دو کشور برای رسیدن به راهکار سیاسی جهت حل بحران استفاده کند و در این زمینه آمادگی خود را اعلام کرده و تلاش می‌کند مطرح کردن این ادعاها علیه ایران و استمرار آنها با انگیزه‌ها و اهداف سیاسی صورت می‌گیرد و از سوی کشورهایی انجام می‌شود که خود اقدام به ارسال سلاح به یک طرف این جنگ و بحران می‌کند. ما طرح این ادعاها را با انگیزه‌های سیاسی و با هدف سرپوش گذاشتن بر اقدامات این کشورها می‌دانیم.

علاوه بر این، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در تماسی تلفنی با همتای اوکراینی‌اش درباره ادعاهای مطرح شده راجع به استفاده از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین، ضمن رد قوی این ادعا، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تجربه جنگ تحمیلی هشت ساله را پشت سر گذاشته و از این رو مخالف جنگ در اوکراین، یمن و … است.

وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: ما با روسیه روابطی خوب داریم و از گذشته همکاری دفاعی داشته‌ایم، اما سیاست ما در قبال جنگ اوکراین، احترام به تمامیت ارضی کشورها، عدم ارسال سلاح به طرفین درگیر، توقف جنگ و پایان دادن به آوارگی مردم است .

امیرعبداللهیان گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران کاملا روشن و مبتنی بر استاندارد واحد و مخالفت با جنگ است.

او تاکید کرد: ما برای برگزاری جلسات فنی با حضور کارشناسان نظامی بین دو کشور، بدون نیاز به هرگونه واسطه، آمادگی داریم.

امیرعبداللهیان با «بی‌اساس» خواندن اظهارات برخی مقامات غربی با اشاره به تلاش‌های مکرر تهران برای کمک به برقراری آتش‌بس، اظهار کرد : ما آماده کمک به برقراری آتش‌بس هستیم.

به دنبال اعلام آمادگی ایران برای برگزاری جلسات فنی با حضور کارشناسان نظامی دو کشور جهت بررسی این ادعا، شبکه یورونیوز در اوایل آذرماه گزارش داد که اولِگ نیکولِنکو سخنگوی وزارت امور خارجه اوکراین، به خبرنگار سی‌ان‌ان گفته است که «تاکنون یک جلسه کارشناسی برگزار شده است. البته من نمی‌توانم جزئیات آن را بازگو کنم، اما همین قدر به شما بگویم که طرف اوکراینی به اقدامات سخت‌گیرانه خود به منظور جلوگیری استفاده روسیه از سلاح‌های ایرانی در جنگ علیه اوکراین ادامه خواهد داد.»

نیکولنکو همچنین گفت که «اوکراین به ایران اطلاع داده است که عواقب همدستی در تجاوز روسیه با منافعی که احتمالا (ایران) از همکاری با روسیه به دست خواهد آورد «غیرقابل قیاس خواهد بود.»

مقامات آمریکایی گفته بودند که روسیه در جنگ علیه اوکراین از صدها پهپادی که از ایران دریافت کرده است در حملات مرگبار استفاده می‌کند.

پیش‌ از آن، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل در این باره گفته بود که «به دنبال ادعای استفاده از پهپادهای ایران در درگیری های اوکراین، ایران درخواست نشست کارشناسی مشترک با مقامات اوکراین را مطرح کرده است. تاکنون گام‌های مهمی در این گفت‌وگوی بین کارشناسان نظامی ایرانی و اوکراینی برداشته شده است و تا زمان رفع تمام سوءتفاهم‌ها ادامه خواهد داشت.»


گزارش رسانه ها: نیروهای اوکراینی به دلیل تحمل خسارات سنگینی در حال عقب نشینی به حومه مارجینکا هستند.

به گزارش کانال تلگرامی Voennaya Chronika (سرگذشت نظامی)، تیپ ۷۹ حمله هوایی نیروهای مسلح اوکراین از ۲۰ دسامبر متحمل خسارات سنگینی در مارجینکا (DPR) شده و مجبور به عقب نشینی به حومه شهر شده است.

این کانال به نقل از یک منبع ناشناس گزارش می دهد که تلفات سنگینی در گردان های ۱، ۲، ۳ و ۴ حمله هوایی تیپ ۷۹ و همچنین در گروهان های شناسایی و زرهی نیروهای اوکراینی ثبت شده است.
تعداد کشته ها و مجروحان وخیم این یگان ها از ۲۴ آذرماه ۳۵۰ تا ۴۶۰ نفر برآورد شده است. بنابراین، تیپ با بسیج از مناطق نیکولایف و کرسون تقویت شد.
کانال (سرگذشت نظامی) همچنین تصریح کرد که دلیل اصلی تلفات سنگین نیروهای مسلح اوکراین در مارجینکا استفاده فعال از توپخانه و خودروهای زرهی ارتش روسیه بوده است.

این منبع گفت که تانک های T-72B3 با پشتیبانی پهپاد به سرعت به سمت حومه غربی پیشروی می کنند و به خدمه این امکان را می دهد تا مواضع خطرناک را شناسایی کرده و مواضع ساختمان ها را با حداقل خطر شلیک کنند.
همچنین کمبود تجهیزات ارتباطی و نظارتی، مهمات مسلسل و تپانچه، بانداژ و هواپیماهای بدون سرنشین وجود دارد.
همچنین کمبود سلاح های ضد تانک نیز وجود دارد.
(سرگذشت نظامی) به طور خلاصه در این زمینه، از شامگاه 23 دسامبر، نیروهای اوکراینی نیروهای باقی مانده خود را در حومه غربی مارجینکا متمرکز کرده اند.


روسیه شواهدی از کار مشترک اوکراین و ایالات متحده با اجزای سلاح های زیستی ارائه می دهد.


ژنرال ایگور کریلوف، رئیس ضد سازمان ضد تشعشع، شیمیایی و دفاع زیستی نیروهای مسلح روسیه در اظهاراتی اعلام کرد که در حاشیه نهمین کنفرانس بازنگری کشورهای عضو کنوانسیون سلاح‌های بیولوژیکی و سمی که در ژنو برگزار شد، وزارت دفاع روسیه گزارشی را منتشر کرد که شواهدی از کار اوکراین با حمایت ایالات متحده با اجزای سلاح‌های بیولوژیکی را نشان میدهد.
بنا بر ادعای کریلوف، ویدئوهای مربوطه به این نشست در ژنو ارسال شده است. اینها شامل شهادت کارشناسان از فدراسیون روسیه و سایر کشورها و همچنین گزارش های شاهدان و شرکت کنندگان در برنامه های کاهش تهدید نظامی وزارت دفاع ایالات متحده بود.
وزارت نظامی روسیه نیز نام فعالان در تحقیقات بیولوژیکی ارتش آمریکا را اعلام کرد. آنها شامل دانشمند ارشد فایزر و رئیس تحقیقات بین المللی و مدیر سابق DTRA (سازمان کاهش تهدیدات دفاعی) کنت مایرز هستند.
به گفته کریلوف، این افراد با حزب دموکرات ایالات متحده مرتبط هستند و به عنوان «محرکان ایدئولوژیک تحقیقات بیولوژیکی نظامی و مبدع طرح های مخفی پولشویی به نفع حلقه کوچکی از نخبگان آمریکایی» شناخته می شوند.


یک سرباز اسیر اوکراینی درباره جنایات جنگی ستیزه جویان فاشیست های آزوف در ماریوپل شهادت داد.

اسیر جنگی اوکراینی ویاچسلاو آندریف توضیح داد که چگونه ستیزه‌جویان گردان فاشیستی آزوف در جریان نبرد برای شهر ماریوپل از یک تانک به سمت غیرنظامیان و خانه های آنها شلیک کردند.
آندریف به خبرگزاری تاس گفت:
«خودم شاهد بودم که چگونه از یک تانک در کارخانه ایلیچ به غیرنظامیان شلیک کردند. دوباره عقب کشیدند و باز هم شلیک کردند و به طبقه پنجم تیراندازی کردند. و سپس این شایعه را شروع کردند که در پس این حملات روسیه قرار دارد.»
به گزارش این خبرگزاری، آندریف از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ به عنوان فرمانده تیپ ۹۳ نیروهای مسلح اوکراین خدمت می کرد.
به گفته وی، در سال ۲۰۱۶ نیروهای مسلح اوکراین توسط مربیانی از کشورهای ناتو آموزش دیده اند.
به گفته کمیته تحقیقات روسیه، جنگنده های گردان آزوف ساکنان ماریوپل را ترسانده و از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کردند.
از جمله او گفت که غیرنظامیان در زیرزمین‌های ساختمان‌های مسکونی پناه گرفته بودند که گفته می‌شود جنگنده‌های آزوف از آنها استفاده کرده و از آنجا تیراندازی کرده‌اند.
حداقل ۲۰۰۰ نفر از ساکنان ماریوپل به دلیل استفاده از روش های ممنوعه جنگی قربانی شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: