پرش به محتوا

هشدارهای مسکو نادیده گرفته شدزلنسکی با رئیس جمهور آمریکا در واشنگتن دیدار کرد. تحویل سیستم دفاع ضد هوایی «پاتریوت» به کیف

نوشته آرنولد شولتسل
یونگه ولت
ترجمه سیما صابریولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز چهارشنبه برای دیدار با جوزف بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به واشنگتن سفر کرد. این اولین سفر خارجی او پس از تهاجم روسیه در ۲۴ فوریه به اوکراین است،
زلنسکی قرار بود عصر (به وقت محلی) در کنگره سخنرانی کند. بایدن پیشاپیش گفته بود که ایالات متحده همچنان به تسلیح و آموزش نظامیان اوکراین ادامه می‌دهد، اما نیروهای آمریکایی مستقیماً در درگیری دخالت نخواهند کرد.
این سفر در زمانی حساسی انجام می‌شود زیراکه کاخ سفید انتظار دارد وقتی جمهوری‌خواهان در ماه ژانویه کنترل مجلس نمایندگان را به دست بگیرند، مخالفت‌های بیشتری با کمک های به اوکراین وجود داشته باشد.
سخنگوی جمهوری‌خواهان، کوین مک کارتی، گفت که قانونگذاران حزب او برای اوکراین «چک سفید» صادر نمی کنند.
قبل از پایان سال، پارلمان ایالات متحده قرار است در مورد بسته هزینه ای که شامل کمک اضطراری حدود 45 میلیارد دلاری برای کیف است، رأی گیری کند.
این بزرگترین تزریق نقدی ایالات متحده به اوکراین برای ادامه جنگ تا کنون خواهد بود. به گزارش رسانه های آمریکایی، قرار بود روز چهارشنبه نیز اعلام شود که کیف ۱.۸ میلیارد دلار کمک نظامی اضافی دریافت خواهد کرد.

به گفته مقامات دولت ایالات متحده، برای اولین بار این کمک نظامی شامل یک باتری موشک «پاتریوت» و بمب های هدایت شونده دقیق برای جت های جنگنده می شود.
گفته می شود تسلیحات به ارزش حدود ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به عنوان بخشی از حمایت امنیتی از کیف و از ذخایر موجود پنتاگون تامین می شود. کمک های نظامی تا به امروز بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار بوده است.
تصمیم برای ارسال باتری پاتریوت علیرغم هشدارهای وزارت خارجه روسیه مبنی بر اینکه این تحویل به عنوان یک اقدام تحریک آمیز تلقی خواهد شد، اتخاذ شد.
بر طبق این هشدار ها موشک ها و خدمه همراه آنها یک هدف قانونی برای ارتش روسیه است. احتمالاً آموزش نظامیان اوکراینی در مورد سیستم تسلیحاتی در آلمان انجام خواهد شد.
سویم داغدالن، عضو بوندستاگ (حزب چپ) روز چهارشنبه به این اطلاعیه ها در توییتر واکنش نشان داد:
«بایدن به سمت طوفان پیش می رود.» تحویل وسیع موشکهای «پاتریوت» راه را برای «حملات اوکراین به روسیه» هموار می کند.
استفن هبسترایت، سخنگوی دولت آلمان، دیدار زلنسکی را «نشانه ای بسیار خوب و امیدوارکننده» خواند و صریحا از ارسال موشک های «پاتریوت» استقبال کرد. حزب دموکرات مسیحی آلمان در بوندستاگ خواستار تحویل تانک های «لئوپارد 2» از اروپا به کیف شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: