پرش به محتوا

سخنرانی نماینده‌ی حزب کمونیست فدراسیون روسیه در بیست و دومین نشست بین‌المللی احزاب کمونیست و کارگری در هاوانا – مسعود امیدی

سخنرانی نماینده‌ی حزب کمونیست فدراسیون روسیه در بیست و دومین نشست بین‌المللی احزاب کمونیست و کارگری در هاوانا[1]

19 دسامبر 2022

برگردان: مسعود امیدی

رفقای عزیز

قبل از هر چیز، مایلم سلام برادرانه‌ی کمیته‌ی مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه و گنادی آندریویچ زیوگانف را به همه‌ی شرکت‌کنندگان در جلسه برسانم و برای شما کار موفق و خلاقانه را آرزو کنم.

می‌خواهم از طرف حزب  برای سازمان‌دهی این نشست که پس از یک وقفه‌ی طولانی به لطف تلاش‌های حزب کمونیست کوبا برگزار می‌شود، تشکر کنم.

رفقا، حزب کمونیست فدراسیون روسیه درخواست می‌کند که زمان اختصاص داده شده به حزب کمونیست فدراسیون روسیه و اتحادیه‌ی احزاب کمونیست– حزب کمونیست اتحاد شوروی (UCP-CPSU) ادغام شود تا شرکت‌کنندگان در جلسه بتوانند کامل ترین اطلاعات ممکن را در مورد رویدادهای اوکراین و ارزیابی صحیح آن‌ها به‌دست آورند.

من به نوبه‌ی خود می‌خواهم دلایلی را بیان کنم که راهنمای حزب کمونیست فدراسیون روسیه در حمایت از عملیات ویژه‌ی نظامی در اوکراین بود.

آغاز قرن بیست ‌و‌ یکم با یک بحران جهانی بی‌سابقه همراه بود. جوهر طبقاتی فرآیندهای جهانی و داخلی اخیراً به شکلی پویاتر، قدرتمندتر و محسوس‌تر ظاهر شده و عملاً همه‌ی کشورها و قاره‌ها را فراگرفته است. در مقابل این پس‌زمینه، شکاف‌های اجتماعی به سرعت در حال رشد بوده است.

اشتهای فزاینده‌ی سیاره‌ایِ سرمایه‌های جهانی، باعث ایجاد درگیری‌های داخلی در بخش‌های مختلف جهان می‌شود. سرمایه در تعقیب اهداف خود از نیروهای مسلح، فناوری‌های «انقلاب‌های رنگی»، تروریست‌ها و نئوفاشیست‌های قسم‌خورده استفاده می‌کند.

این روند رو به افزایش است. امروز شاهد و معاصر با فجایع ژئوپلیتیکی در مقیاس تاریخی هستیم.

یوگسلاوی، عراق، لیبی و سوریه و تهدیدهای پنهان برای سایر کشورها، تصاویر واضحی از نحوه‌ی عمل امپریالیسم ایالات متحده در جهان ارائه می‌دهند.

همه‌ی کشورهایی که از سر تعظیم فرودآوردن به دیکته‌های آمریکا خودداری کرده و پیگیر سیاست‌های خارجی مستقل بوده‌اند، به عنوان حامیان تروریسم معرفی می‌شوند. کوبا و ونزوئلا نمونه‌های برجسته‌ای (از این واقعیت) هستند.

محافل امپریالیستی ایالات متحده‌ی آمریکا و اروپا، با روس هراسی هار، بیزاری از روسیه و کل جهان روسی، از وضعیت تقسیم مجدد حوزه‌های نفوذ بین گروه‌های ملی مختلف الیگارشی، سرمایه‌داران در اوکراین و وضعیتی که خودشان ایجاد کرده اند، استفاده می‌کنند. جنگ برادرکشی را در دونباس به راه‌انداخته‌اند که در آن هنوز خون ریخته می‌شود و مردم کشته می‌شوند. بار دیگر شاهد استفاده از فاشیسم برای دامن زدن به جنگ هستیم.

رهبران غربی آشکارا در مورد شروع جنگ سرد جدید، رویارویی آشکار با روسیه و نیاز به عبرت دادن به متجاوزان روسی با حضور در کنار اوکراین سخن می‌گویند.

کار دیگر آن‌ها، کشاندن روسیه به یک درگیری نظامی برای تضعیف و در نهایت به بردگی گرفتن آن است.

این تهاجم در بسیاری از جبهه‌ها از جمله فشار اقتصادی و دیپلماتیک و تهدیدات نظامی انجام می‌شود. اطلاعات و تهاجم ایدئولوژیک نقش اساسی دارد.

رفقا،

در بازگشت به وضعیت اوکراین، می‌خواهم بگویم که متأسفانه، موضع حزب کمونیست فدراسیون روسیه در حمایت از عملیات ویژه که توسط روسیه انجام می‌شود، با برخورد متفاوتی در میان احزاب کمونیستی و کارگری مواجه شده است.

این حزب آشکارا به طرفداری از دولت، یعنی طرفدار موقعیت امپریالیستی متهم می‌شود.

برخی از احزاب با نظر رفقای یونانی همبستگی نشان داده‌اند که معتقدند آنچه در اوکراین رخ می‌دهد یک جنگ امپریالیستی به نفع بورژوازی روسیه است و حزب کمونیست فدراسیون روسیه با حمایت از عملیات ویژه «خط همبستگی با حزب روسیه‌ی متحد حاکم و رئیس‌جمهور پوتین را دنبال می کند.»

ما قاطعانه با چنین رویکرد سودگرایانه‌ای مخالفیم زیرا هر جنگی ویژگی‌های خاص خود را دارد که تعیین آن وظیفه‌ی اصلی مارکسیست‌هاست.

همان‌گونه که می‌بینیم، جنگ مردم دونباس علیه رژیم کی‌یف یک ویژگی آشکار آزادیبخش ملی دارد. این جنگ اساساً یک جنگ استقلال از رژیم فاشیست حاکم بوده و از دیدگاه روسیه نیز مبارزه با تهدید خارجی برای امنیت ملی و علیه فاشیسم است.

رئیس جمهور اقدامات پیش‌بینی‌شده بر اساس قانون اساسی فدراسیون روسیه را انجام داد، زیرا متوقف‌کردن تجاوز از راه‌های دیگر غیرممکن بود. روسیه راهی جز انجام یک حمله‌ی پیشگیرانه برای تضمین امنیت ملی خود نداشت.

علاوه بر این، کی‌یف با حمایت آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا، عمداً روند مذاکرات در چارچوب توافقات مینسک را تخریب می‌کند.

رفقا،

ما نسبت به سیاست رهبری روسیه انتقادهای بسیاری را مطرح کرده و هنوز هم می‌کنیم و همیشه نادیده گرفتن واقعی منافع مردمی را که زمانی بخشی از دولت واحد شوروی بودند، محکوم کرده‌ایم.

این حزب کمونیست فدراسیون روسیه است که از سال 2014 مکرراً خواستار به رسمیت شناختن جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک توسط روسیه شده است و دائماً کاروان‌های بشردوستانه می‌فرستد و از مردمی که با فاشیسم می‌جنگند، حمایت همه‌جانبه می‌کند.

هیچ حزب سیاسی دیگری در روسیه، کاری در این حد را برای حمایت از جمعیت دونباس انجام نداده است. ما همیشه برای بازگشت دونباس به روسیه آماده‌ایم.

این حزب کمونیست فدراسیون روسیه نیست که «همبستگی خود را با حزب روسیه‌ی متحد و رئیس جمهور پوتین نشان داده است»، بلکه آن‌ها هستند که به دلیل الزامات تاریخی، باید مسیری را دنبال‌کنند که حزب کمونیست فدراسیون روسیه به طور مداوم طی بیش از سه دهه خواستار آن بوده است.

رفقا، حزب کمونیست فدراسیون روسیه همبستگی خود را با مبارزات مردم کوبا، ونزوئلا و همه‌ی کشورهایی که در مسیر مبارزه علیه امپریالیسم بین‌المللی قدم گذاشته‌اند، ابراز می‌کند.

در خاتمه، من می‌خواهم به چند خبر اشاره کنم:

حزب کمونیست فدراسیون روسیه و حزب کمونیست کارگری روسیه[2] بیانیه‌ی مشترکی را با عنوان « مبارزه با امپریالیسم ایالات متحده و تلاش ناتو به سمت هژمونی جهانی، وظیفه‌ی کلیدی نیروهای مترقی است!»، تهیه کرده‌اند. ما از شما می‌خواهیم که از آن حمایت کنید.

متأسفانه، رویدادهای بزرگداشت صدمین سالگرد تشکیل اتحاد جماهیر شوروی به دلیل وضعیت کنونی جهان و مشکلات بزرگ لجستیکی به تاریخ دیگری موکول شده است. تاریخ جدید این رویداد اعلام می‌شود.

زنده باد انترناسیونالیسم پرولتری!

زنده باد کوبا!


[1] لینک اینجا

[2] Russian Communist Worker’s Party (RCWP)

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: