پرش به محتوا

عمری چنین بلند و پربارم آرزوست – ا. م. شیری

عمری چنین بلند و پربارم آرزوست

ا. م. شیری

روز ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر- قوس) یوسف ویساریونویچ استالین صد و چهل و سومین سال تولدش را پشت سر گذاشت است.

در طول زندگی استالین و مدت طولانی پس از درگذشت او، اعتقاد بر این بود که او در ۲۱ دسامبر ۱۸۷۹ متولد شده است. اما برخی از محققان، تاریخ تولد دیگری برای او ذکر کرده‌اند: ۱۸ دسامبر ۱۸۷۸. با وجود این، اجماع بر این است که استالین ۲۱ دسامبر دیده به جهان گشود.

هدف اصلی استالین، تأمین و تضمین رفاه عمومی، زندگی شاد و با نشاط برای همۀ کارگران و دهقانان بود. استالین یک کشور کشاورزی و فقیر وابسته به سرمایۀ خارجی را به یک قدرت نظامی- صنعتی، سیاسی- اقتصادی، علمی- فرهنگی قدرتمند در مقیاس جهانی و به مرکز تمدن جدید سوسیالیستی تبدیل کرد؛ در زمان او اردوگاه سوسیالیستی تشکیل شد.

پس از پیروزی خلق‌های شوروی در جنگ کبیر میهنی به رهبری استالین، کارزار گسترده‌ای برای توسعۀ کشور راه افتاد. در چارچوب یک رویارویی سخت نظامی-سیاسی با ثروتمندترین قدرت‌های سرمایه‌داری جهان، نتایج بزرگی در زمینۀ اتوماتیزه کردن فرآیندهای تکنولوژیکی، تطبیق آخرین فناوری رایانه‌ای، برنامه‌های پرواز به فضای کیهانی، گاز-رسانی به کل کشور، احیای اقتصاد ملی و تضمین افزایش پایدار در استاندارد زندگی جمعیت محقق شد.

دو سال و نیم پس از پایان جنگ کبیر میهنی، در دسامبر ۱۹۴۷، اصلاحات پولی در اتحاد جماهیر شوروی انجام گرفت؛ کارت‌های غذا و کالاهای صنعتی لغو گردید و قیمت‌های واحد خرده‌فروشی دولتی کاهش‌یافته برای کالاهای مصرفی تطبیق شد. در دوران استالین، اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی کاهش سالانه قیمت‌های خرده‌فروشی را انجام داد و نرخ رشد درآمد ملی ۹ تا ۱۵ درصد در سال بود. همه ساله حقوق تمامی رده‌های کارگری، حقوق بازنشستگی و مستمری افزایش می‌یافت. تا پایان سال ۱۹۳۹، حدود ۹۰ درصد از جمعیت کشور خواندن و نوشتن آموختند. در زمان استالین، مدارس ابتدایی و متوسطه اجباری، دانشگاه‌ها و دانشکده‌های فنی- حرفه‌ای متعدد تأسیس گردید، فرهنگ، هنر و ادبیات بسرعت توسعه یافت.

نام استالین در هنر، ادبیات و خلاقیت‌های مردمی با نام ولادیمیر لنین پیوند ناگسستنی دارد. نام استالین سمبل وحدت اخلاقی و سیاسی جامعه شوروی بود. همۀ خلق‌های اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی او را نماد قهرمانی‌ها، عشق به میهن، میهن‌پرستی و پایداری خود می‌دانستند. نتیجۀ کارهای عظیمی که در زمان رهبری یوسف استالین در کشور انجام شد، نمونۀ عریان ترکیب قدرت نظری با تجربۀ عملی در مبارزات انقلابی بود.

طبیعتاً، بسیاری از موضوعات و صفحات پروژه‌های عظیم اتحاد شوروی با نام، اعمال و رهبری یوسف استالین مرتبط است. کشور شوروی تحت رهبری او تقریباً نیمی از بخش پیروزمندانۀ مسیر تاریخی خود را پشت سر گذاشت. پیوند این تاریخ با تاریخ مهم فردا این امکان را فراهم می‌سازد که درک عمیقی از سهم استالین در اجرای آموزه‌های لنین در مورد دگرگونی سوسیالیستی روسیه، اهمیت آن و تلاش‌های امپریالیسم و ​​فاشیسم جهانی علیه آن به دست آوریم. مرور تجارب منحصر به فرد آزمایش شوروی، به ویژه در شرایط فاجعه‌بار کنونی جهان، بسیار ضروری و ارزشمند است.

بر اساس همین وصف مختصر، می‌توان گفت، که علاقه‌مندی به شخصیت استالین امروز و در آینده نیز نه تنها از بین نمی‌رود، حتی شدت هم می‌گیرد و ناگزیر باعث درگیری بحث‌های ایدئولوژیک می‌گردد. این مدعا را بحت‌ها و رویدادهای ۱۰۰ سال اخیر تأئید می‌کند.

و خلاصه، عمری چنین بلند و پربارم آرزوست. عمرش داراز باد!

مطالب مرتبط

ــ انسانی که در آینده متجلی شد

ــ استالین به آینده پیوست

ــ به یاد استالین

ــ بمناسبت زادروز استالین

https://eb1384.wordpress.com/2022/12/22/

۱ دی- جدی ۱۴۰۱

 

 

 

 

 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: