پرش به محتوا

پیشرفتی شگرف و قدرت نظامی غیر قابل انکار!

کره شمالی اولین موتور سوخت جامد را برای «نوع جدید سلاح استراتژیک» آزمایش کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی جمهوری دموکراتیک خلق کره KCNA، کره شمالی ظاهرا اولین آزمایش موفقیت آمیز زمینی یک «موتور سوخت جامد با رانش بالا» را به شکل یک سامانه پرتابی راکتی انجام داده است. کارشناسان همچنین احتمال میدهند که بزودی آزمایش‌های جدید تسلیحات هسته‌ای در این رابطه آغاز شود.

ظاهراً مهندسان آکادمی علوم دفاعی کره شمالی، تحت نظر کیم جونگ اون، رئیس دولت جمهوری دموکراتیک خلق کره برای اولین بار در روز پنجشنبه در سایت پرتاب ماهواره سوهاه موفق به انجام این کار شدند.

به گزارش خبرگزاری KCNA، این آزمایش قابلیت اطمینان و پایداری موتور موشک را به اثبات رسانده و «ضمانتی برای توسعه نوع جدیدی از سیستم تسلیحات استراتژیک» ارائه می دهد.
آزمایش روز پنجشنبه گام مهمی برای این کشور در تلاش برای توسعه موشک بالستیک قاره‌پیما سوخت جامد است.
این آژانس عکس‌هایی را منتشر کرد که نشان می‌دهد موتور – «اولین موتور در نوع خود در کشور» – در حال آزمایش در موقعیت افقی است.
بر اساس این گزارش، کیم جونگ اون از ارتش تمجید کرد و اعلام کرد که «نوع جدیدی از سلاح استراتژیک در مدت زمان بسیار کوتاهی ظاهر خواهد شد».
در این زمینه، رهبر کره شمالی به برنامه پرتوان تسلیح مجدد خود که در کنگره حزب کارگران کره در اوایل سال جاری ارائه شد و مورد تصویب نمایندگان نیز قرار گرفت، اشاره کرد.
او برنامه‌های خود را برای توسعه سیستم‌های تسلیحاتی مختلف، از جمله موشک بالستیک قاره‌پیما جدید، سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی کوتاه‌تر، سلاح‌های مافوق صوت، زیردریایی‌های هسته‌ای و ماهواره‌های شناسایی و سایر فناوری‌ها تشریح کرد.
کیم اخیراً اعلام کرد که «هدف نهایی کره شمالی داشتن قدرتمندترین نیروی استراتژیک در جهان است» اگر چه این کشور در حال حاضر «یک قدرت هسته ای تمام عیار است که قادر است در برابر سلطه هسته ای امپریالیستی ایالات متحده بایستد».
به عنوان مثال، کشور تحت رهبری کیم اخیراً تلاش کرده بود موشک‌های خود را از سوخت مایع به نیروی محرکه جامد تغییر دهد که حمل و نقل آنها را آسان‌تر و برای پرتاب سریع‌تر آماده می‌کند.
موشک‌های بالستیک قاره‌پیما سوخت جامد در حال حاضر بالاترین سطح جهانی را دارند. موشک بالستیک قاره‌پیما برتر ایالات متحده، Minuteman III، از سه موتور موشک سوخت جامد نیرو می گیرد.
پیونگ یانگ در سال جاری تعداد آزمایش های تسلیحاتی بی سابقه ای انجام داده است، از جمله بیش از یک پرتاب موشک بالستیک قاره‌پیما و بسیاری آزمایش های دیگر در تلافی و مقابله با مانورهای نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی صورت گرفته که کره شمالی آنها را آماده سازی آشکار برای برای حملات احتمالی به خود می داند.
تاکنون در این آزمایش‌ها همیشه از موشک‌هایی با موتورهای سوخت مایع از جمله Hwasong-14 و Hwasong-15 استفاده شده است.
بر اساس گزارش KCNA، در 18 نوامبر، پیونگ یانگ Hwasong-17 خود را برای اولین بار آزمایش کرد، یک موشک بالستیک قاره‌پیما همچنین با سوخت مایع که برد آن می تواند ایالات متحده را بطور کامل تحت پوشش خود قرار دهد.

پس از آغاز پرتاب، کیم گفت که کره شمالی می‌خواهد «عزم خود را برای مقابله به مثل در برابر رزمایش‌های جنگی تهاجمی هیستریک دشمنان که به دنبال از بین بردن صلح و ثبات در شبه جزیره کره و در منطقه است، نشان دهد». بدون شک منظور رهبر جمهوری دموکراتیک خلق کره از دشمنان به آمریکا و کره جنوبی است.در واشنگتن دی سی و سئول، از سوی دیگر، این فعالیت ها به عنوان عاملی برای ایجاد بی ثباتی در منطقه محکوم میشود و بارها نسبت به توسعه بیشتر برنامه های موشکی و تسلیحات هسته ای کره شمالی هشدار دادند.

به‌رغم آزمایش‌های موفقیت‌آمیز موشک‌های دوربرد، کارشناسان می‌گویند کره شمالی هنوز نتوانسته ثابت کند که قادر به ساخت سیستمی است که به کلاهک هسته‌ای اجازه می‌دهد پس از ورود مجدد به جو زمین بدون ذوب شدن به مقصد برسد. از آنجایی که موشک‌های بالستیک قاره‌پیما ها معمولاً مانند فضاپیماها از جو می گذرند، یک کلاهک باید در هنگام ورود مجدد به جو بدون آنکه بسوزد و یا ذوب شود، گرمای ایجاد شده توسط اصطکاک در لایه های بیرونی جو زمین را تحمل کند.
با این حال، کمتر کسی شک دارد که کره شمالی پیشرفت غیر قابل تصوری کرده است و به آن ادامه می دهد.
با این حال، کارشناسان خاطرنشان می کنند که علیرغم این آزمایش، کره شمالی هنوز چالش های زیادی در پیش دارد تا این کشور بتواند با موفقیت چنین موشک های بالستیک قاره‌پیما پیشرانه جامد را تولید کند.

ایالات متحده و متحدانش از نزدیک بر فعالیت‌ها در مرکز پرتاب فضایی کره شمالی سوآهه نظارت می‌کنند همان مرکزی که همچنین برای پرتاب موفقیت‌آمیز از ماهواره در سال ۲۰۱۲ جمهوری دموکراتیک خلق از آن استفاده کرد.
کره شمالی از این تاسیسات برای آزمایش درایوهای موشک های بالستیک خود استفاده کرده است.

گزارش جدیدی از مرکز مطالعات بین‌المللی و استراتژیک (CSIS) مستقر در ایالات متحده نشان می‌دهد که تصاویر ماهواره‌ای ساخت یک پایه آزمایشی موتور افقی را نشان می‌دهد که گزارش آن را «اولین مورد در نوع خود» توصیف می‌کند.
با این حال، مجموعه ای از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، کره شمالی را از انجام آزمایش های فناوری که می تواند برای ساخت موشک های بالستیک استفاده شود، منع می کند.
علیرغم تحریم‌ها و ممنوعیت‌های بین‌المللی، این کشور به یک سری آزمایش‌های موشکی در سال جاری ادامه داده است، از جمله موشک‌های بالستیک قاره‌پیما دیگری که می‌تواند به سرزمین اصلی ایالات متحده برسد.

در ماه مارس، کیم از سایت سوآهه بازدید کرد و خواستار گسترش این تأسیسات شد، که فناوری‌های مختلف موشک، از جمله موتورهای راکت ثابت و وسایل پرتاب در آن آزمایش میشود.
با توجه به چندین مانور نظامی و آزمایش های موشکی، اخیراً تنش ها در شبه جزیره کره دوباره افزایش یافته است.
به گفته آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA)، کره شمالی ممکن است خود را برای آزمایش هسته ای زیرزمینی دیگری در مرکز آزمایش تسلیحات هسته ای زیرزمینی پونگی-ری در شمال این کشور آماده کند که در واقع در سال ۲۰۱۸ تعطیل بود.
کره شمالی بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۷ شش انفجار آزمایشی در پونگی-ری انجام داد.
هان داک سو، نخست وزیر کره جنوبی اخیراً هشدار داد که پیونگ یانگ ظاهراً مشغول آماده سازی برای آزمایش هسته ای زیرزمینی است.
گفته می شود تصاویر ماهواره ای افزایش فعالیت در سایت آزمایش تسلیحات هسته ای این کشور را نشان می دهد.
چنین آزمایشی اولین آزمایش در کره شمالی در بیش از پنج سال گذشته خواهد بود. در حالی که نخست وزیر کره جنوبی از بیان پاسخ سئول به آزمایش هسته ای دیگر خودداری کرد، وی خاطرنشان کرد که دولت کره جنوبی «همه نوع گزینه» را در نظر دارد.
یکی دیگر از مقامات ارشد کره جنوبی، وزیر اتحاد، کوون یانگ سه، ماه گذشته اشاره کرد که در صورت تشدید تنش ها با کره شمالی، کره جنوبی می تواند به گزینه دستیابی به تسلیحات هسته ای فکر کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: