پرش به محتوا

لاوروف: تحقیقات در مورد انفجارهای نورد استریم چه شد؟

لاوروف: هیچ کس در اتحادیه اروپا نمی خواهد به طور عینی درباره انفجار نورد استریم تحقیق کند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه ابراز تردید کرد که تحقیقات بی طرفانه در مورد حمله به خطوط لوله نورد استریم ۱ و ۲ دریای بالتیک در اتحادیه اروپا انجام شود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به عدم تمایل اتحادیه اروپا برای تحقیق مستقل درباره انفجارها در خطوط لوله نورد استریم ۱ و ۲ اشاره کرده است. وقتی او در چهل و پنجمین نشست شورای وزیران امور خارجه همکاری اقتصادی دریای سیاه (SMEK) حضور یافت طی سخنانی به این نکته اشاره کرد که:
«در رابطه با انفجار معروف خطوط لوله نورد استریم، که ظاهراً هیچ کس در اتحادیه اروپا نمی خواهد به طور عینی درباره آن تحقیق کند، مسیرهای شمالی انتقال گاز از روسیه به کشورهای اروپایی به خصوص کشورهای اتحادیه اروپا متوقف شده است.»
لاوروف گفت که شرکت های روسی اکنون تامین گاز از طریق خطوط لوله دریای سیاه را تضمین می کنند تا همه مشتریان علاقه مند بتوانند از این طریق تامین شوند. او افزود:
«ما در حال مذاکره با آنکارا و سایر همکاران خارجی در مورد ایجاد مرکز توزیع گاز در ترکیه هستیم.»
در ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲، سه رشته از چهار رشته خطوط لوله روسیه-آلمان نورد استریم ۱ و ۲ به شدت آسیب دیدند.
اپراتور نورد استریم اعلام کرده بود که خسارت وارد آمده به لوله های انتقال گاز بی سابقه بوده و نمی توان زمان تعمیر آنها را تخمین زد.
طبق نظر کارشناسان عمومی صنایع گازی این تخریب یکی از گرانترین و حساس ترین زیرساخت های حیاتی برای تامین انرژی آلمان را از بین برد که تنها با کمک یک طرح انفجاری چند صد کیلو گرمی ممکن میباشد
دادستانی کل روسیه این حمله را به عنوان یک اقدام تروریستی بین المللی طبقه بندی کرد و رسیدگی به آن را آغاز کرد.
به نوبه خود، دولت فدرال از «خرابکاری هدفمند» و یک بازیگر مظنون ایالتی صحبت کرد.
این در حالی است که دولت آلمان فدرال به نوبه خود این عملیات یک خرابکاری هدفمند ارزیابی کرده و از آن میکند که قطعاً یک بازیگر اصلی دولتی پشت آن می باشد.
اما به محض اینکه پارلمان آلمان خواستار ارائه و تحقیقات بیشتر برای یافته های مشخص شد دولت دست نشانده آلمان فدرال همه راه های رسیدن به این یافته ها را مسدود کرد و و با بهانه حفظ امنیت ملی، و عدم انتشار اسرار دولتی مانع هر نوع تحقیق در این مورد گشت.
فردای روزی که لوله های انتقال گاز نورد استریم در دریای بالتیک منفجر شدند،
وزیر امور خارجه سابق لهستان از آمریکا برای منفجر کردن نورد استریم ۲ تشکر کرد.رادوسلاو سیکورسکی، وزیر امور خارجه سابق لهستان، در توییتر از آسیب به هر دو خط نورد استریم و در پاسخ به این سوال که عامل این اقدام خرابکارانه کیست، خوشحال شد.
رادوسلاو سیکورسکی، وزیر امور خارجه سابق لهستان در کانال توییتری خود درباره انفجار خطوط لوله نورد استریم ۱ و ۳ دریای بالتیک اظهار نظر کرد.
او در توییت دیگری نوشت: «این موضوع کوچکی است، اما شما را خوشحال می‌کند.
«متشکرم ایالات متحده آمریکا»
تاکر کارلسون مجری تلویزیونی و مفسر سیاسی آمریکایی است. برنامه شبانه او «Tucker Carlson Tonight» در کانال دیت راستی فاکس نیوز آمریکا که میلیون ها بیننده دارد. کارلسون در برنامه خود درباره وقایع خطوط لوله نورد استریم در ابتدای «یکی از بزرگترین بلایای زیست محیطی زمان ما» صحبت کرد. برنامه او در ۲۷ سپتامبر با این عنوان آغاز شد «این یک عمل شنیع است» است.
تاکر کارلسون، پس از گزارش کوتاهی از رویدادهای اخیر، این سوال مهم را در مورد موضوع واقعی مطرح می کند: «این فاجعه چگونه اتفاق افتاد؟» این حادثه با اشاره به انفجارهای زیر آب که توسط مقامات سوئدی تایید شده است، یک «حادثه» نبود. کارلسون به زبان رک خود می‌گوید:

«بنابراین تنها یک توضیح برای آنچه اتفاق افتاد وجود دارد. این یک اقدام تروریستی صنعتی بود که برای نخست وزیر لهستان هم کاملاً واضح بود. »

در کلیپ ویدیویی که در پشت مفسر نشان داده میشود، ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان از یک «عمل خرابکارانه» صحبت می کند که «احتمالاً نشان دهنده سطح بعدی تشدید تنش است که ما در اوکراین با آن روبرو هستیم.»
کارلسون سپس با اشاره به دیدگاه‌های رسمی آمریکا اظهار داشت که ظاهراً «مظنون اصلی البته واضح است».

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: