آمریکا چک سفید برای غارت پرو را دریافت کرد!

آمریکا چک سفید برای غارت پرو را دریافت کرد!

ایالات متحده حمایت خود از دولت جدید در پرو را تأیید می کند: بلینکن با بولوارته تماس می گیرد

در بحبوحه اعتراضات خشونت آمیز زحمتکشان پرویی علیه کودتای راستگرایان و متحدان امپریالیسم آمریکا علیه رئیس جمهور منتخب پدرو کاستیلو، ایالات متحده بار دیگر حمایت خود از دولت کودتاچی و راستگرای جدید پرو را تایید کرد.
در همین حال، صدها گردشگر در پرو گیر افتاده اند زیرا ترافیک هوایی و قطار متوقف شده است.
علت توقف ترافیک هوایی و قطار ها در پرو ال فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار توسط زحمتکشان دهقانان و فقرای پرو در حمایت از آزادی رئیس جمهور محبوب شان می باشد.

دینا بولوارته رئیس جمهور کودتاچی پرو که قبلاً سمت معاونت پدرو کاستیلو رئیس جمهور منتخب مردم پرو را به عهده داشته و با یک حزب چپ گرا همکاری میکرد و سپس از این حزب خارج شد و با همدستی نیروهای هوادار آمریکا در پارلمان علیه رئیس جمهور کودتا کرد، روز جمعه (به وقت محلی) با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده گفتگو کرد.
البته این خانوم اکنون این افتخار یا را یدک میکشد که اولین رئیس جمهور زن پرو در تاریخ این کشور می باشد این را می‌گویند سیاست فمینیستی در هماهنگی کامل با امپریالیسم!

همانطور که اداره ریاست جمهوری لیما در توییتر اعلام کرد، دیپلمات ارشد ایالات متحده بار دیگر بر حمایت کشورش از دولت جدید پرو تاکید کرد.

این تماس پس از آن صورت گرفت که پدرو کاستیلو، رئیس جمهور زندانی، دیدار سه شنبه گذشته سفیر ایالات متحده در لیما لیزا کنا از کاخ دولتی کودتا را محکوم کرد.

پدرو کاستیلو رئیس جمهور قانونی و منتخب پرو منبع توییتراین سیاستمدار جناح چپگرا زندانی از جمله توضیح داد که این دیپلمات دستور داده بود که ارتش به خیابان ها فرستاده شود تا مردم “بی دفاع” پرو را قتل عام کنند. اتفاقاً آن ها و آمریکایی ها می خواستند یک چک سفید برای غارت معادن از بین بردن منابع جنگلی و محیط زیستی کشور ما صادر کنند احتمالاً اکنون با دستگیری من دولت جدید به نابودی ثروت های ملی و محیط زیست این کشور با همکاری آمریکایی‌ها اقدام خواهد کرد.
همچنین روز جمعه، کنگره دبه کرد و لایحه انتخابات عمومی و ریاست جمهوری زودهنگام را رد کرد.
این پیشنهاد حمایت لازم را دریافت نکرد. رئیس جمهور بولوارته در ابتدا خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در آوریل ۲۰۲۴ به جای تاریخ عادی سال ۲۰۲۶ بود. با توجه به وضعیت نامطمئن امنیتی، این سیاستمدار سپس دسامبر ۲۰۲۳ را به عنوان تاریخ احتمالی جدید معرفی کرد.

در همین حال، اعتراضات گسترده علیه کودتا و برکناری کاستیلو ادامه یافت. تعداد کشته شدگان تاکنون به ۲۰ نفر رسیده و بیش از ده ها مجروح گزارش شده است.
دولت روز چهارشنبه به مدت ۳۰ روز در سراسر کشور حالت فوق العاده وضع کرد. در این مدت، آزادی رفت و آمد و تجمع از جمله به حالت تعلیق درآمد.
در پی این اعتراضات، خدمات هوایی و قطاری نیز در مناطق مختلف کشور به حالت تعلیق درآمده است.
بسیاری از گردشگران در مقاصد محبوب سفر گیر کرده بودند. داروین باکا، رئیس منطقه ماچوپیچو گفت که حدود ۵۰۰۰ گردشگر تنها در کوسکو سرگردان شده اند. ویدئوهایی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که در آن گردشگران از این وضعیت شکایت کردند. آن‌ها احساس می‌کنند که در کشور آند «گروگان گرفته شده‌اند»، زیرا حتی مایحتاج ضروری را برایشان فراهم نمی‌کنند و آب و غذا ندارند. برخی از دولت خواستند تا به آنها کمک کند تا به کشور و خانه هایشان بازگردند.
کاستیلو، معلم سابق مدرسه روستا در ۷ دسامبر تلاش کرد تا پارلمان را منحل کند.
او می خواست از رای عدم اعتماد جلوگیری کند. کابینه راست‌گرای پرو او و هواداران او را به کودتا متهم کردند.
رئیس جمهور چپگرا با بک کودتا از سمت خود برکنار و دستگیر شد. روز پنجشنبه بی دادگاه پرو در یک دادگاه فوری حکم به بازداشت ۱۸ ماهه کاستیلو داد.
این در حالی است که رئیس جمهور منتخب مردم که در زندان به سر می‌برد از مکزیک تقاضای پناهندگی کرده است و مکزیک با این تقاضا موافقت کرده و حتی نمایندگانی را راهی پرو کرده تا رئیس جمهور را از زندان آزاد کرده به مکزیک منتقل کنند اما در دست راستی ها و آمریکایی ها با این تصمیم مخالفت می کنند.