پرش به محتوا

آماده گفتگوی امنیتی با اروپا هستیم

لوکاشنکو در دیدار با پوتین: آماده گفتگوی امنیتی با اروپا هستیم

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس در دیدار با ولادیمیر پوتین ابراز امیدواری کرد که غرب «ندای عقل» را بشنوند. وی به مسکو اطمینان داد که مینسک برای گفتگو با کشورهای اروپایی در مورد مسائل امنیتی آماده است.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس در ابتدای دیدار خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مینسک، اعلام کرد که دو کشور آماده گفت و گو درباره مسائل امنیتی با کشورهای اروپایی هستند.
وی ابراز امیدواری کرد که کشورهای غربی «به ندای عقل گوش کنند». رئیس جمهور بلاروس گفت: روسیه و بلاروس آماده گفتگو با سایر کشورها از جمله کشورهای اروپایی هستند.
«من امیدوارم که آنها به زودی در آنجا به استدلال‌های منطقی گوش فرا دهند و ما به سمت گفتگوهای سازنده در مورد مسائل امنیت مشترک و آینده نظم جهانی برویم.»
به گفته لوکاشنکو، در دوران سخت روسیه و بلاروس نیازمند اراده سیاسی و تمرکز بر نتایج در همه موضوعات در دستور کار دوجانبه خود هستند.
موفقیت در این کار تعیین خواهد کرد که دو کشور در کجای سیستم مختصات بین المللی جدید قرار خواهند گرفت.
لوکاشنکو تاکید کرد: «اولویت مطلق ما رسیدگی به مسائل حساس اقتصادی است که رفاه مردم به آن بستگی دارد و در نهایت حمایت از اصلاحاتی که در حوزه عمومی و سیاسی انجام می دهیم.»
رهبر بلاروس خاطرنشان کرد: به لطف اقدامات مشترک، کشورها توانستند بر تأثیر منفی فشار تحریم ها غلبه کنند. وی خاطرنشان کرد که کارشناسان روسی و بلاروسی در پیش بردن برنامه های اتحاد و همکاری دو کشور که مورد تایید رهبران این کشورها نیز میباشد کارهای خوبی انجام داده اند. لوکاشنکو توضیح داد:
«تقریباً در همه زمینه‌ها پیشرفت واضحی وجود دارد. اما همه چیز تا کنون به نتیجه نرسیده است و این مانع توسعه ما می‌شود. شما مطلعید که دولت های ما در بسیاری از امکانات مذاکرات خود را در مورد تعدادی از موضوعات حساس به تا انتها و تا جای که ممکن بوده تلاش کرده‌اند.»

به گفته رئیس جمهور بلاروس، دلیل دیدار با پوتین این است که دولت های روسیه و بلاروس معتقدند توافق بر سر برخی موضوعات بدون گفتگو و مذاکره سران کشورها امکان پذیر نیست.
پوتین تأیید کرد که مسائل اقتصادی در اولویت توسعه روابط روسیه و بلاروس است. لوکاشنکو و پوتین در ۱۹ دسامبر در مینسک دیدار کردند.
به گفته دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، مسائل نظامی نیز باید مورد بحث قرار می گرفت. وی گفت که اهداف و وظایف جدید نیروهای متحد روسیه و بلاروس در حالت فعلی توسط رهبران دو کشور مورد بحث قرار گرفت.
پسکوف گمانه زنی ها مبنی بر تلاش بلاروس برای مذاکره برای بدست آوردن شرایط مساعد برای دریافت و حل مسئله گاز در ازای مشارکت در عملیات نظامی روسیه در اوکراین را «تئوری توطئه» خوانده است.

وی ادامه تماس های گازی را تایید کرد، اما خاطرنشان کرد که این اولین سالی نیست که بلاروس شرایط مطلوبی را دریافت می کند.
لوکاشنکو در ۱۶ دسامبر گفت که ضرب الاجل برنامه اتحادیه مشترک دو کشور برای ایجاد یک بازار واحد گاز برای روسیه و بلاروس هنوز رعایت و اجرایی نشده است.

کشورها می خواهند در مورد نحوه عملکرد بازار مشترک به توافق برسند. قرار است تا اول دسامبر ۲۰۲۳ در مورد جدول زمانی و اصول اجرا تصمیم گیری شود.
ویکتور کارانویچ وزیر انرژی بلاروس گفت که هنوز تصمیمی در مورد قیمت گاز این کشور برای سال آینده گرفته نشده است و این موضوع در بالاترین سطح مورد بحث قرار گرفته است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: