پرش به محتوا

زلنسکی: بازپس گیری کریمه آغاز شده استولادیمیر زلنسکی در مصاحبه ای اعلام کرد که «فتح مجدد کریمه» آغاز شده است. رهبر اوکراین تاکید کرد این در حالی که هیچ عملیات نظامی در جریان نیست، اما روند بازپس گیری این سرزمین از روسیه در ذهن مردم آغاز شد.

به گرارش رسانه های روسی، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانسوی TF1 گفت: اوکراینی ها اکنون از نظر ذهنی آماده هستند تا شبه جزیره کریمه را با زور از روسیه پس بگیرند.

رهبر اوکراین مدعی شد که «فتح مجدد» کریمه از قبل در ذهن اوکراینی ها آغاز شده است و اشاره کرد که او می تواند در اوایل سال ۲۰۲۳ از شبه جزیره که «مردمش جایگزین شده» بازدید کند.
زلنسکی در پاسخ به سوالی درباره برنامه های کی یف برای کریمه، توضیح داد: خود عملیات هنوز شروع نشده است.

در همان زمان، این سیاستمدار ۴۴ ساله به کانال تلویزیونی TF1 اضافه کرد که شخصا معتقد است «فتح مجدد کریمه در ذهن مردم آغاز شد و این بسیار مهم است». به گفته زلنسکی، تاکید کیف بر اینکه کریمه بخشی از خاک اوکراین است، کافی نیست. اوکراین باید آماده بازپس گیری شبه جزیره با زور باشد، زیرا بعید است روسیه از آن دست بکشد. رهبر اوکراین تاکید کرد: باید آماده بود و [به کریمه] رفت.»
زلنسکی افزود: «هیچ کس بدون دلیل خاصی کریمه را به همین سادگی رها نمی کند. تسخیر مجدد همیشه از طرف جامعه شروع می شود با اراده آنها: من فکر میکنم ما این شروع را کلید زده‌ایم.»
با این حال، رئیس جمهور اوکراین هیچ اطلاعات بیشتری در مورد زمان عملیات نظامی اعلام شده به فرستنده فرانسوی نداد.
با این حال، او اعلام کرد که «کریمه را دوست دارد» و «دوست دارد به کریمه اشغال شده بازگردد». زلنسکی اضافه کرد که رفتن به آنجا در تابستان ۲۰۲۳ «خوب» خواهد بود.
اوایل این هفته، الکسی دانیلوف، رئیس شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین گفت که اوکراین می خواهد شبه جزیره را بازپس گیرد.
وی تاکید کرد: در صورت لزوم برای کریمه می جنگیم و کیف برای این کار مجوز از کسی نخواهد گرفت.
در سال ۲۰۱۴، پس از کودتای مایدان در کیف، یک همه پرسی در کریمه برگزار شد که در آن ساکنان اکثریت به نفع الحاق به فدراسیون روسیه رای دادند.
زلنسکی بارها اعلام کرده است که کیف قصد دارد کنترل کریمه و همچنین چهار منطقه سابق اوکراین را که اخیراً به پیوستن به فدراسیون روسیه رای دادند، در دست بگیرد.

۱ دیدگاه »

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: