پرش به محتوا

پیش بسوی «صلح همه جانبه و فراگیر»

پیش بسوی «صلح همه جانبه و فراگیر»

کنکره حزب کمونیست کلمبیا شریک در قدرت.

نوشته الیاس کورته، بوگوتا
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی

بیست و سومین کنگره حزب کمونیست کلمبیا با شعار «اتحاد برای قدرت نوین» در بوگوتا پایتخت این کشور برگزار شد. برای اولین بار در تاریخ ۹۲ ساله این حزب، نمایندگان از ۷ تا ۱۰ دسامبر به عنوان اعضای یک حزب شریک در قدرت حاکم گرد هم آمدند. این لحظه ای تاریخی پس از دهه ها طرد از نظام سیاسی، آزار و اذیت و کشتار اعضای این حزب است.
این حزب اخیرا وضعیت خود را به عنوان یک شخصیت حقوقی که به این حزب اجازه می دهد تا بتواند در انتخابات شرکت کند دوباره بدست آورده است.
حزب کمونیستا کلمبیانو بخشی از ائتلاف «چپ میانه» حاکم «اتحاد تاریخی» به رهبری رئیس جمهور گوستاوو پترو است.
در ابتدای این کنگره احزاب بین المللی برادر و سفرای جمهوری خلق چین، ویتنام و کوبا پیام های تبریک ارسال کردند.
در کنار سخنرانی کلیدی «خئیمه سایسدو توریاگو» که بعداً در کنگره مجدداً انتخاب شد، برنامه های فرهنگی نیز اجرا شدند، از جمله تئاتری که توسط یک چریک سابق بروی صحنه رفت.
در روز دوم کنگره، گلوریا اینس رامیرز، وزیر کار، اولین وزیر کلمبیایی با کارت عضویت حزب کمونیست، در مورد وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور صحبت کرد و گزارشی به کنگره ارائه کرد.
وزیر کار از پیشرفت های حاصل شده در اجرای توافقنامه صلح ۲۰۱۶ با چریک های فارک-EP استقبال کرد.
به ویژه، در مورد پیشرفت روند اصلاحات ارضی که با اعطای اسناد و توزیع زمین های زراعی به دهقانان بی زمین و انسانهایی که به دلیل درگیری ها مسلحانه خانه و زندگی خود را از دست داده بودند و آواره شده بودند پرداخت .

او در ادامه تاکید کرد که اصلاحات ارضی و حمایت از دهقانان به حاکمیت غذایی بیشتر برای کل کشور منجر خواهد شد، وزیر کار از وابستگی بالای فعلی کشور به واردات مواد غذایی برای تامین غذای مردم کلمبیا انتقاد کرد.
زراعت، آموزش و سلامتی و دستیابی به «صلح همه جانبه و فراگیر» در کشور از اولویت های دولت جدید است.
به گفته گلوریا اینس رامیرز، وظیفه حزب اکنون این است که به گسترش کار در اتحادیه های کارگری، در میان جوانان و زنان ادامه دهد. تنها راه موفقیت «مبارزه متحد توده های سازمان یافته» است.
انتظار رای دهندگان از دولت چپگرا باید برآورده شود تا راست در خیابان دست برتر را به دست نیاورد. حدود ۴۰۰ نماینده سپس ارزیابی های خود را از وضعیت سیاسی کنونی به بحث پرداختند.
همچنین نمایندگان بارها حول توصیف شخصیت دولت جناح چپگرا تحت رهبری پترو و آنچه که باید از آن به عنوان دست چورد حزب کمونیست در چند سال آینده کسب شود به بحث و گفتگو پرداختند.

اهداف کنگره سیزدهم حزب در سال ۱۹۸۰ در مورد گشایش دموکراتیک کشور و راه حل سیاسی برای پایان دادن به درگیری های اجتماعی و مسلحانه با رسیدن توافق صلح با آن گروه هایی که زمانی بزرگترین جنبش چریکی کشور بودند مانند FARC-EP و تشکیل اولین دولت جایگزین تا حد زیادی محقق شده است.
هفته نامه حزب VOZ قبل از کنگره حزب نوشت که گام بعدی قرار است تحت شرایط سیاسی جدید برداشته شود و استراتژی حزب باید بر این اساس آن تطبیق داده شود.
رهبر حزب «خئیمه سایسدو توریاگو» در مسائل سیاست خارجی خود را از دولت پترو جدا میکند. حزب نه تنها توقف جنگل‌زدایی جنگل‌های بارانی با پرداخت غرامت بین‌المللی، یک مسئله مهم برای حاکمیت و استقلال کشور می داند بلکه خواستار بسته شدن پایگاه های نظامی آمریکا در خاک کلمبیا نیز میباشد.
کارنامه حزب از آخرین کنگره تا امروز تا حد زیادی موفق آمیز ارزیابی شد. علاوه بر این، برنامه جدید حزب تصویب شد و کمیته مرکزی مجدداً انتخاب شد. برای اولین بار در این انتخابات تعادل جنسیتی وجود دارد.
همانطور که چندین بار در کنگره بر آن تاکید شد، برای کمونیست‌های کلمبیایی در سال‌های آینده، از یک سو، تضمین وحدت لازم در اتحاد دولتی و در عین حال، حفظ رابطه و توان بسیج توده ای در چند سال آینده برای فشار آوردن در جهت انجام اصلاحات مترقی ضروری است.
توجه به انتخابات محلی در سال ۲۰۲۳ نیز برای تحکیم اولین دولت مردمی و محبوب کلمبیا بسیار مهم خواهد بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: