پرش به محتوا

«فقط در خدمت سلطه غرب»

«فقط در خدمت سلطه غرب»

مجمع پارلمانی ناتو در واشنگتن تشکیل جلسه داد. گفتگو با سویم داغدلن

مصاحبه: یان گریو
یونگه ولت
ترجمه میرفخرایی

در زمانی که اشتیاق عمومی برای تسلیح مجدد وجود دارد، مجمع به اصطلاح پارلمانی ناتو این هفته در واشنگتن تشکیل جلسه داد. این نهاد از سال ۱۹۵۵ وجود دارد و در مورد مسائل مربوط به اتحاد نظامی غرب مشاوره می دهد. تو هم اونجا بودی این جلسات چقدر بحث برانگیز است؟

در بیست و دومین مجمع ترانس آتلانتیک مجمع پارلمانی ناتو، که به طور رسمی از آن نام برده می شود، بار دیگر بر این سوال متمرکز شد که چگونه می توان هژمونی جهانی غرب را از نظر نظامی حفظ و تامین کرد.
اختلافات و مناقشه ها سر جایشان بودند. موضوع مهم در واشنگتن «قانون کاهش تورم» بود که با آن دولت پرزیدنت بایدن آمریکا در نهایت جنگ اقتصادی علیه اروپا به راه انداخت.
با توجه به عقبه قیمت‌های بالای گاز و انرژی در نتیجه تحریم‌ها علیه روسیه، شرکت‌های آلمانی در یک نقطه ضعف رقابتی آشکار قرار گرفته اند – از سوی دیگر، در ایالات متحده آمریکا، قیمت گاز طبیعی تنها حدود یک دهم قیمت‌های فعلی بازار اروپا است.
واشنگتن عمداً شرکت‌های آلمانی را با انرژی ارزان و مالیات‌های پایین به سوی آنسوی اقیانوس اطلس جذب می‌کند.
بایدن اینجا نقش ترامپ را با هدف «آمریکا را دوباره بزرگ کنیم» بازی می‌کند، و دولت ائتلافی آلمان نگران صنعتی‌زدایی آلمان با جنگ اقتصادی خود ویرانگر است که قرار است به پوتین ضربه بزند، اما این سیاست اکنون به صورت بومرنگ بسوی ما بازمی‌گردد.

در مورد جنگ اوکراین چه بحث‌هایی شد؟

تمرکز بحث ها بر ارسال بیشتر تسلیحات به کیف و تشدید جنگ اقتصادی علیه روسیه بود. مانند همیشه باز هم تحریم های جدیدی مطرح شد، تحریم هایی مانند سقف قیمت نفت که توسط اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا با کشورهای G7 و استرالیا اعمال شد.
تحریم نفتی ممکن است پیامدهای ژئواستراتژیک دیگری نیز داشته باشد، مانند بستن تنگه های دریای بالتیک به روی کشتی های روسی.
این بدان معناست که توافقنامه بین قدرت های غربی و اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۴۵ که به دنبال آن جزیره بورنهولم را تخلیه کرده بود، دیگر معتبر نخواهد بود.
در مقابل این توافق، به ناوگان شوروی دسترسی آزاد به دریای بالتیک داده شد و تردد آزادانه از سوی غرب تضمین شد. توجه داشته باشید، این توافقی است که در تمام سال ها و دهه های جنگ سرد، و همچنین پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، در مقابل جانشین قانونی آن، روسیه، دوام آورده است.
افراد بسیار کمی در واشنگتن که من با آنها صحبت کردیم از این ابعاد این توافق آگاه بودند.

آیا در مجلس پارلمانی نیز صداهایی وجود دارد که از روند ضد روسی و ضد چینی انتقاد کند؟

این نکته نباید فراموش کرد، که من به لانه شاهین های ناتو در واشنگتن سفر کردم. اما از شوخی که بگذریم: وظیفه اصلی اتحاد جنگ افروز همچنان برتری نظامی و ادعای تسلط اقتصادی غرب است و همچنان نیز این اهداف آنها باقی می ماند.
جنگ نیابتی در اوکراین، جنگ اقتصادی علیه روسیه و رویارویی با چین بخشی از استراتژی غرب برای حفظ برتری جهانی خود و سازماندهی روابط اقتصادی جهانی به نفع خود است.
در مذاکرات واشنگتن علاقه چندانی به پایان سریع جنگ در اوکراین از طریق یک راه حل مذاکره دیپلماتیک وجود نداشت.

آیا می توانید منافع ملموسی در جهت کار سیاسی خود از عضویت خود در مجلس پارلمانی، به دست آورید؟

آدم نباید به خود اجازه دهد تا تحت تأثیر دستور کار رسمی چنین مجالسی قرار گیرد و باید روی اهداف خود پافشاری کند.
به عنوان مثال، جولیان آسانژ، روزنامه‌نگار و بنیانگذار ویکی لیکس، ۱۲ سال است که از آزادی محروم شده است. دولت آلمان به جای دفاع از آزادی بیان و مطبوعات در واشنگتن و اصرار بر آزادی بی قید و شرط این مخالف غربی، به دولت آمریکا اجازه می دهد تا کار خود را انجام دهد.
در این شنبه، که روز جهانی حقوق بشر، جولیان آسانژ به مدت ۱۳۳۹ روز در زندان فوق امنیتی بلمارش، «گوانتاناموی بریتانیا» زندانی است.
شمشیر استرداد داموکلس به ایالات متحده همیشه بالای سر او می چرخد.
تا زمانی که آنالنا بئربوک، وزیر امور خارجه به نمایندگی از جولیان آسانژ به طور واضح و صریح برای آزادی فوری او پا پیش نگذارد، تمام صحبت های او در مورد «سیاست خارجی مبتنی بر ارزش» و «شریک های ارزشی» او تنها نمایشی مضحک و فریبکارانه خواهد بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: