پرش به محتوا

کارکران و دهقانان و دانشجویان در کنار کاستیلو

اعتراضات بیشتر در پرو به دلیل برکناری رئیس جمهور. کشورهای آمریکای لاتین همبستگی خود را نشان می دهند

نویسنده: فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
مترجم حمید علویبرکناری رئیس‌جمهور چپ‌گرا پدرو کاستیلو توسط پارلمان تحت کنترل راستگرایان در ۷ دسامبر به صحنه‌هایی شبیه جنگ داخلی در پرو منجر شد.

در چندین منطقه از کشور، تظاهرکنندگان خواستار استعفای دینا بولوارته، معاون رئیس جمهور سابق شدند او توسط پارلمان پرو منصوب شده، همچنین آنها خواستار انحلال کنگره، برگزاری فوری انتخابات جدید و آزادی کاستیلو زندانی هستند.
شبکه خبری آمریکای لاتین تله‌سور روز سه شنبه گزارش داد که «سرکوب پلیسی» تظاهرکنندگان تا عصر دوشنبه (به وقت محلی) جان هفت نفر را گرفته است. با وجود سرکوب پلیس، تظاهرات و اعتراضات اجتماعی همچنان گسترش می یابد.
در پایتخت لیما، شهروندان از مقابل ساختمان کنگره در مرکز شهر راهپیمایی کردند. آنها همچنین علیه دفاتر دادستانی عمومی و یک ایستگاه رادیویی و تلویزیونی عملیاتی انجام دادند.
در آرکیپا، تظاهرکنندگان فرودگاه بین المللی را که یکی از بزرگترین فرودگاه های کشور آمریکای جنوبی است، اشغال کردند و متعاقبا پرواز ها در آنجا متوقف شد.
به گفته رسانه‌های محلی، کارخانه‌های زیادی نیز نیز اشغال شدند و مخالفان به پایگاه های پلیس یورش بردند.
بولوارته روز دوشنبه حالت فوق العاده ۶۰ روزه (بعدا به ۳۰ روز تغییر یافت) در چندین استان اعلام کرد و حقوق اساسی مانند آزادی رفت و آمد و تجمع را به حالت تعلیق درآورد.
او همچنان درخواست‌ها برای استعفای فوری و انتصاب دولت موقت تا تشکیل مجلس موسسان را رد کرد.
در عوض، او مجبور شد به انتخابات زودهنگام در سال ۲۰۲۳ تن دهد.
اما این عقب نشینی ها برای تظاهرکنندگان کافی نیست. اتحادیه های کارگران کشاورزی، کشاورزان و تشکل های بومی در حمایت از خواسته های خود دست به اعتصاب سراسری زدند.
در هونانچایو، انجمن دانشجویی دانشگاه ملی مرکزی پرو اعلام کرد که به تظاهرات خواهد پیوست و همچنین خواستار بسیج عمومی شد.
طرفداران کاستیلو اعلام کردند که برکناری وی از قدرت یک کودتای پارلمانی توسط جناح راست است و بولوارته را متهم کردند که می خواهد قدرت را از طریق خشونت و سرکوب حفظ کند.
الیانا روولار، رئیس دفتر بازپرس از واکنش پلیس به اعتراضات به رسانه‌های پرو انتقاد کرد و خاطرنشان کرد:
«این روزهای بسیار ناگوار برای کشور ما با رکورد هفت کشته مواجه هستیم که دو تن از آنها خردسال و مرگ همگی ناشی از سلاح گرم بوده است. »
در همین حال، آنیبال تورس، نخست‌وزیر سابق پرو، پس از اتهام دادستانی به او به جرم شورش، اعلام کرد که «مخفی خواهد شد».

کاستیلو که در ۶ ژوئن ۲۰۲۱ با ۵۰.۱ درصد آرا انتخاب شد، نیز قراراست به همین اتهام محاکمه شود. تورس گفت که او به این خاطر تصمیم را گرفته است چراکه قوه قضاییه و دادستان یک مشت «بازیچه بازیگران سیاسی هستند».

او همچنین در توییتی نوشت که کاستیلو «منزوی و تحقیر شده است تا این پیام را منتشر کند که هیچ کسی از جنس مردم فقیر و زحمتکش نباید به خود جرات حکومت بر کشور را بدهد.»
نخست وزیر سابق بر «وفاداری تزلزل ناپذیر خود به کاستیلو و مردم پرو» تاکید کرد.
چندین کشور آمریکای لاتین نیز همبستگی خود را با رئیس جمهور سابق برکنار شده اعلام کردند.
در بیانیه مشترکی که روز دوشنبه توسط پورتال آنلاین Resumen Latinoamericano منتشر شد، دولت‌های آرژانتین، بولیوی، کلمبیا و مکزیک «نگرانی عمیق خود را نسبت به رویدادهای اخیر که منجر به برکناری و زندانی شدن پدرو کاستیلو شد ابراز کردند. آنها همچنان از او به عنوان رئیس جمهور پرو و «قربانی توطئه های ضد دموکراتیک » یاد کردند.

این چهار کشور خواستار «احترام به اراده مردمی که در پای صندوق های رای ابراز شده است» شدند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: