پرش به محتوا

وقتی بلینکن هو میشود

وقتی بلینکن هو میشود

درباره رابطه واشنگتن و دولت آینده اسرائیل
نوشته کنوت ملنتین
ترجمه سیما صابری

راست‌گراترین و عقب‌مانده‌ترین حکومت از نظر سیاسی در تاریخ اسرائیل از زمان تأسیس این کشور در سال ۱۹۴۷، در آستانه به قدرت رسیدن است.
در خود اسرائیل و در دیاسپورا – یهودیانی که در خارج از این کشور زندگی می کنند – ترس از استقرار چنین دولتی وجود دارد که شهردار تل آویو آن را «تئوکراسی فاشیستی» میخواند.

نه تنها سیاستمداران احزاب افراطی راست، بلکه خاخام ارشد سفاردیم ها – یهودیان اسرائیلی با ریشه های شمال آفریقا و خاورمیانه – اسحاق یوسف،بلکه همه یهودیان غیر ارتدوکس در اسرائیل و خارج از آن را با هر وسیله‌ای بشکلی گسترده و تهاجمی برداشت این حاکمان جدید از یهودیت را انکار کنند.
بسیاری از یهودیان این آرزو و انتظار داشتند که دولت ایالات متحده موضع تهاجمی تری در برابر سناریوی آینده اتخاذ کند سناریویی که تقریباً اجتناب ناپذیر به نظر می رسید.
اکثریتی در اسرائیل وجود دارد که نظرش این است که نباید کارها را بی جهت برای قابل اعتمادترین، قوی ترین و سخاوتمندترین متحد این کشور، ایالات متحده، دشوار سازند.
و در عین حال این امیدواری هم وجود دارد که این متحد در شرایط بغرنج بر تحولات اسرائیل اثر آرام بخشی داشته باشد.
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، زمانی که در جلسه ای در خیابان جی در ۴ دسامبر برای سخنرانی حضور پیدا کرد، آنقدر محافظه کارانه صحبت کرد که هیچ امیدی برای مخاطبانش باقی نگذاشت و در انتها توسط آنها هو شد.
جی استریت تلاشی ناموفق از سوی یهودیان لیبرال و تا حدی چپ‌گرا است که تا حدودی منتقد صهیونیسم هستند، انجمنی برای ایجاد موازنه‌ای در برابر لابی قدرتمند طرفدار اسرائیل آیپک.
بلینکن از سخنرانی خود برای گفتن تبریک پیروزی به بنیامین نتانیاهو در انتخابات و ستایش از او استفاده کرد ادعاهایی بدون سند و مدرک و پشتوانه با این محتوا که گویا نتانیاهو هدفش همیشه این بوده که می‌خواسته «به نفع همه ساکنان اسرائیل بدون استثنا کار کند».
اما از سوی دیگر بلینکن فراموش کرده، که این واقعیت است که هیچ سیاستمداری به اندازه نتانیاهو بر اسرائیل حکومت نکرده است و هیچ سیاستمداری دیگری چنین تصویر منفی از اسرائیل در جهان از خود به جای نگذاشته است.
جدی ترین اشتباه در سخنرانی بلینکن این وعده بود که ایالات متحده دولت بعدی اسرائیل را بر اساس اعضایش قضاوت نخواهد کرد، بلکه فقط بر اساس سیاست هایش قضاوت خواهد کرد.
در واقع، این یک چراغ سبز برای همه افراط گرایان راست خشکه مقدس معروف عضو دولت آینده بود، که بسیاری از اسرائیلی ها آنها را «فاشیست» می نامند، که پست های تاثیرگذاری را در مذاکرات دولت ائتلافی برای آنها در نظر گرفته شده.
در اسرائیل این تصور غلط وجود دارد که برای ارزیابی کارنامه آنها یک دوره آزمایشی ضروری است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: