پرش به محتوا

حکومت نظامی در پرو

تظاهرات در پرو: دولت وضعیت فوق العاده 30 روزه را در این کشور اعمال کرد

کودتا برنامه ریزی شده کاستیلو، رئیس جمهور پرو، بحران سیاسی طولانی مدت در این کشور آند را تشدید کرده است.
این کودتای محافظه کاران راستگرا که با تبانی با معاون رئیس جمهور منتخب پرو صورت گرفت منجر اعتراضات خشونت آمیز در خیابان ها این کشور شد. دولت جدید لیما یک ماه برای سرکوب اعتراضات زحمتکشان و دهقانان فقیر پرو وضعیت فوق العاده در سراسر کشور اعلام کرد.
اقدامی که قبلاً توسط وزیر دفاع لوئیس آلبرتو اوتارولا پناراندا اعلام شده بود در ابتدا برای ۳۰ روز آینده اجرا میشود. بر اساس مشخصات اعلام شده این عملا برقراری حکومت نظامی خواهد بود.
طبق سند منتشر شده در روزنامه رسمی ال پروانو، پلیس با حمایت نیروهای مسلح نظم داخلی را حفظ خواهد کرد. آزادی رفت و آمد و تجمع در شرایط اضطراری به حالت تعلیق درآمده است.
رئیس جمهور جایگزین دینا بولوارته چپ حقوق بشری و لیبرال سابق که ناگهان ماسک از چهره خود برداشت و به چپ ناتویی تبدیل شد قبلا معاون کاستیلو و عضو حزب چپ پرو بود اما از این حزب خارج شد، او در همین حال به مطبوعات اعلام کرده است که انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی به منظور آرام کردن اوضاع متشنج به دسامبر ۲۰۲۳ انجام خواهد شد.

در اصل، این سیاستمدار می خواست انتخابات زودهنگام را در آوریل ۲۰۲۴ برگزار کند. بولوارته بار دیگر از هموطنان خود خواست تا آرامش خود را حفظ کنند. کشور آند تحمل خونریزی بیشتر را ندارد!!
پرو در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ چنین تجربیاتی داشت و هیچ کس نمی خواهد این تاریخ دردناک تکرار شود.
این موجود که در کودتا و خیانت به کاستیلو نقش اصلی را ایفا کرد ادعا کرد: «ما صلح می خواهیم. ما صلح می خواهیم. بیایید در صلح و آرامش با یکدیگر صحبت کنیم.»
در همین حال، پلیس در مجموع از هشت کشته در تظاهرات گسترده روز چهارشنبه خبر داد. مرگ یک معترض در منطقه لا لیبرتاد نیز اخیرا تایید شد.
رسانه های محلی به نقل از پلیس گزارش دادند که این مرد بر اثر اصابت سنگ به شدت زخمی شده است.
این شورش ها پس از آن آغاز شد که کنگره در لیما رئیس جمهور پدرو کاستیلو را از سمت خود برکنار کرد.
رئیس جمهور چپگرای منتخب مردم پرو در نظر داشت به دلیل خرابکاری و توطئه های متعدد نمایندگان راست و امپریالیستی پارلمان، کنگره را منحل کند تا از تلاش چندباره آنها برای دست یابی به رای عدم اعتماد علیه خود جلوگیری کند.
هم کابینه و هم مخالفان او را متهم به کودتا کردند و به همین دلیل معلم سابق مدرسه روستا چند روز پیش دستگیر شد.
هزاران نفر خواستار استعفای بولوارته جانشین کاستیلو، انحلال پارلمان، برگزاری انتخابات زودهنگام جدید و آزادی رئیس جمهور سابق زندانی شدند.
در نتیجه معترضان بزرگراه ها را در چندین نقطه کشور مسدود کردند.
در چند روز گذشته، درگیری هایی بین تظاهرکنندگان و افسران پلیس هم در لیما پایتخت و هم در جنوب و جنوب شرق کشور آند رخ داده است، جایی که کاستیلو به ویژه در مناطق روستایی طرفداران زیادی دارد.
خدمات هوایی و ریلی در مناطق مختلف کشور به حالت تعلیق درآمده است.

همچنین نگاه کنید به نقش آلمان در پرو در مقاله: لیبرال و دموکرات؟:در اوکراین جنگ افروزی، در پرو کودتا!

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: