پرش به محتوا

مقاله گلوبال تایمز در مورد اختلافات اخیر ایران و چین

در نشست چین و ایران مسئولان بلندپایه دو کشور بر همکاری همه جانبه تاکید کرد، «شایعه شکاف در روابط دوجانبه را از بین برد»

گلوبال تایمز
توسط خو کیو
ترجمه میر فخرایی

هو چونهوا معاون نخست وزیر چین روز سه شنبه در دیدار با ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در تهران، گفت: چین به روابط خود با ایران از منظر استراتژیک می نگرد و در عزم خود برای توسعه مشارکت راهبردی همه جانبه خود تزلزل نخواهد کرد.
با توجه به اینکه این دیدار بر اجماع بر تعمیق روابط دوجانبه و همکاری های همه جانبه تاکید دارد، ناظران چینی گفتند که این امر می تواند به طور موثر به رفع برخی از سر و صداهایی که سعی در ایجاد شکاف بین دو کشور دارد کمک کند.
به گزارش خبرگزاری شینهوا، هو در این دیدار با بیان اینکه چین به روابط خود با ایران از منظر استراتژیک می نگرد و در عزم خود برای توسعه مشارکت راهبردی همه جانبه خود تزلزل نخواهد کرد، خاطرنشان کرد که چین قاطعانه از ایران در مخالفت با مداخله خارجی و حفظ تمامیت ارضی و عزت ملی حمایت می کند.
وی گفت: چین آماده همکاری با ایران برای اجرای جدی اجماع مهم سران دو کشور، تلاش مشترک برای پیشبرد اجرای طرح همکاری جامع چین و ایران و تلاش برای پیشرفت جدید در همکاری عملی دوجانبه است.

هو چونهوا سلام صمیمانه شی جین پینگ رئیس جمهور چین و بهترین آرزوها را به رئیسی ابلاغ کرد و رئیس جمهور ایران را در جریان دستاوردهای مهم و اهمیت گسترده بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین که در ماه اکتبر برگزار شد، قرار داد.

شی و رئیسی در ماه ژوئیه گفتگوی تلفنی داشتند و در ماه سپتامبر نیز دیداری داشتند که در آن به اجماع مهمی در مورد تعمیق روابط چین و ایران دست یافتند.
رئیسی به نوبه خود گفت: ایران و چین دوستی سنتی دارند و روابط دوجانبه از اهمیت راهبردی برخوردار است.

رئیس‌جمهور ایران خاطرنشان کرد: صرف‌نظر از اینکه چشم‌انداز بین‌المللی و منطقه‌ای چگونه تغییر کند، ایران قاطعانه به تعمیق مشارکت راهبردی همه جانبه بین دو کشور متعهد خواهد بود.

رئیسی همچنین گفت: ایران که همیشه شریک قابل اعتماد چین بوده است، آماده حمایت قاطعانه از یکدیگر در موضوعات مربوط به منافع اصلی و دغدغه‌های اصلی یکدیگر، اجرای فعال طرح همکاری جامع دوجانبه، تقویت مستمر همکاری‌های همه‌جانبه است. نتایج همکاری بیشتری ارائه دهد.

در همان روز، هو همچنین با محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور ایران گفت‌وگو کرد و در مورد اجرای طرح همکاری جامع بین چین و ایران و ارتقای همکاری‌های عملی دوجانبه تبادل نظر کرد.

در مارس ۲۰۲۱، چین و ایران یک توافقنامه بزرگ ۲۵ ساله برای تقویت همکاری های همه جانبه در طیف وسیعی از زمینه ها از جمله تجارت امضا کردند.
به گزارش شینهوا، وانگ یی، مشاور دولتی و وزیر امور خارجه چین گفته است که بر اساس این توافق، دو طرف از پتانسیل‌های همکاری اقتصادی و فرهنگی استفاده خواهند کرد و برنامه‌هایی برای همکاری بلندمدت خواهند داشت.
کیان فنگ، مدیر بخش تحقیقات موسسه استراتژی ملی در دانشگاه تسینگ‌هوا، روز چهارشنبه به گلوبال تایمز گفت که سفر هو بدون شک روابط دوجانبه را محکمتر می‌کند و همکاری همه جانبه را تقویت می‌کند.
ناظر گفت: از زمان امضای قرارداد ۲۵ ساله، روابط چین و ایران وارد مرحله جدیدی از توسعه شده است و دو کشور در همکاری‌های اقتصادی و تجاری پیشرفت مستمری داشته‌اند.
به گزارش شینهوا، چین همچنین در ماه سپتامبر عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای (SCO) را تبریک گفت و تمایل خود را برای تقویت هماهنگی و همکاری در چارچوب سازمان همکاری شانگهای ابراز کرد.

دیدار هو و رئیسی پس از آن انجام شد که شی پس از شرکت در اولین اجلاس سران کشورهای عربی و چین و شورای همکاری خلیج فارس (GCC) و سفری دولتی به عربستان سعودی، سفر خود را در روز شنبه به پایان رساند.

کیان فنگ گفت که سلسله نشست های چین در سطح بالا در منطقه خاورمیانه همگی نتایج مثمر ثمری را به همراه داشته و روابط چین با منطقه را تقویت کرده است.

ناظر گفت: مدت هاست روابط برخی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و ایران به دلیل مسائل مذهبی و قومیتی و اختلافات جغرافیایی و امنیتی دچار نوسان بوده است.

از این رو برخی رسانه‌های غربی با استفاده از تنش‌های میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و ایران، تلاش می‌کنند بین چین و ایران فاصله بیندازند.

کیان فنگ گفت که دیدار هو می تواند به رفع این سروصدا کمک کند و خاطرنشان کرد که چین نیروی مثبتی برای صلح و ثبات برای خاورمیانه است و به جای انجام بازی توازن قوا، تحسین گسترده ای را در منطقه به خاطر رعایت عدالت به دست آورده است.

سلسله سفرهای سطح بالا به منطقه نشان می دهد که چین اراده قوی برای توسعه روابط خوب با قدرت های خاورمیانه از جمله ایران و عربستان سعودی دارد. کیان گفت، در حالی که می‌داند اوضاع در منطقه پیچیده است، چین تلاش می‌کند نقشی را ایفا کند که نقشی فعال در صلح منطقه ایفا کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: