اختلاف آفریقا با آمریکا بر سر اوکراین.گزارش رسانه ها: ایالات متحده آمریکا و کشورهای آفریقایی بر سر درگیری اوکراین با یکدیگر اختلاف دارند

واشنگتن پست به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گزارش داد که کشورهای آفریقا خواهان راه حل دیپلماتیک برای درگیری اوکراین هستند و با ایده مجازات روسیه مخالفند.

به گزارش واشنگتن پست، علیرغم تلاش های دولت بایدن برای جلب نظر آنها به ائتلاف ضد روسیه، چندین کشور آفریقایی به شدت از حمایت از اقدامات تنبیهی علیه روسیه در بحبوحه درگیری اوکراین امتناع کرده اند.

آنها روابط دیرینه ای با این کشور دارند و نمی خواهند مسکو را ناراحت کنند.

این روزنامه به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی که نخواست نامش فاش شود نوشت، سیاستمداران ارشد آفریقا برای کاخ سفید روشن کرده اند که خواهان پایان درگیری اوکراین هستند.

در این بیانیه آمده است که دو طرف در مورد اینکه چه تاکتیکی برای دستیابی به راه حل استفاده کنند، اختلاف نظر داشتند.

این مقام آمریکایی گفت که رهبران آفریقا با ایده مجازات روسیه یا اصرار بر موافقت با کیف با هر قطعنامه ی ارائه شده مخالف هستند. وی در ادامه گفت:

«زمانی که برخی کشورها نسبت به تحریم‌ها و انتقاد از روسیه ابراز ناراحتی می‌کنند، اختلاف نظر ایجاد می‌شود که معتقدند دستیابی به راه‌حل دیپلماتیک دشوارتر می‌شود.»
علاوه بر این، کشورهای آفریقایی به‌ویژه به دلیل کمبود غلات، تنگناها در تامین مواد غذایی، و همچنین با توجه به افزایش قیمت کود و سوخت، از پیامدهای بحران اوکراین به شدت آسیب دیده‌اند.

این مقام آمریکایی گفت که ایالات متحده نیز طرفدار راه حل دیپلماتیک است، اما معتقد است که “هیچ تصمیم گیری در مورد اوکراین بدون موافقت اوکراین وجود ندارد.”

در نشست سران آمریکا و آفریقا که امروز سه شنبه در واشنگتن آغاز می شود، دولت بایدن می خواهد بیشتر بر مشارکت تمرکز کند تا دیکته کردن دستورات و آقا بالاسری، اما همچنین می خواهد بر فرصت هایی که ایالات متحده در رقابت جهانی با چین و روسیه به کشورهای آفریقایی ارائه می دهد تأکید کند.
سران کشورها و دولت های ۴۹ کشور آفریقایی در اجلاس آفریقا که تا ۱۵ دسامبر ادامه دارد، شرکت خواهند کرد.
مالی، بورکینافاسو، گینه، سودان و اریتره به این نشست دعوت نشدند.
رهبران زیمبابوه و آفریقای جنوبی از سفر به اجلاس سران خودداری کردند.