پرش به محتوا

تظاهرات زحمتکشان پرو برای آزادی کاستیلو

تظاهرات برای آزادی کاستیلو

پرو: تظاهرات در حمایت از رهبر معزول چپگرا
نویسنده: فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مینا صابریرئیس جمهور جدید دینا بولوارته که توسط کنگره پرو منصوب شده است، پس از ناآرامی های جدی دوشنبه شب (به وقت محلی) از برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در سال ۲۰۲۴ خبر داد.
انتخابات بعدی که در آن ریاست جمهوری و پارلمان در پرو تعیین می شود، در وضعیت و روند عادی در واقع میبایستی در سال ۲۰۲۶ انجام شود.
پیش از این، دو جوان ،۱۵ و ۱۸ ساله در جریان اعتراضات سراسری علیه ، برکناری و زندانی شدن رئیس دولت و دولت منتخب پدرو کاستیلو جان خود را از دست داده بودند.
به گزارش رسانه های محلی، حدود ،۳۰ نفر نیز در عملیات سرکوبگرانه پلیس زخمی شدند. نمایندگی سازمان ملل در پرو مرگ دو معترض کشته شده در تظاهرات در شهر آنداهویلاس را محکوم کرد.
ماریا تایپه کورونادو، نماینده کنگره از حزب چپ «Perú Libre» در منطقه زادگاه بولوارته در آپوریماک، رئیس جمهور فعلی را متهم کرد که مشروعیتی ندارد زیرا منتخب مردم نیست، زیرا او بعد از برکناری رئیس جمهور منتخب مردم کاستیلو استعفای خود را ارائه نداده است و در نتیجه مسئول مرگ جوانان است.
روز چهارشنبه، معاون قبلی رئیس جمهور جایگزین کاستیلو، سیاستمدار چپگرا شد. دولت کاستیلو از زمان روی کار آمدن تحت فشار کنگره دست راستی قرار داشت. وزرای مهم به دلیل ادعاها و اختلاف نظرها بارها پست خود را رها کردند.
علاوه بر انتخابات جدید، ده ها هزار شهروند در شهرهای کاجامارکا، آرکیپا، آنداهویلاس، تاکنا، کوسکو و پونو، از جمله، خواستار انحلال کنگره و استعفای بولوارته (رئیس جمهور فعلی و معاون سابق کاستیلو که با راست‌گرایان همکاری میکند – مترجم) در آخر هفته شدند.
بر اساس نظرسنجی های ماه نوامبر، ۸۶ درصد از جمعیت پرو با پارلمان مخالفند. تظاهرکنندگان همچنین خواستار آزادی فوری پدرو کاستیلو، رئیس‌جمهور سابق، که از روز پنجشنبه با وجود مصونیت در بازداشت به سر می‌برد، شدند.
در لیما، پایتخت پرو، حدود ۲۰۰۰ نفر در مقابل کنگره تظاهرات کردند و فریاد زدند «کاستیلو، تو تنها نیستی، مردم پشتت هستند».
با وجود سرکوب، اعتراضات گسترش یافت. در آنداهویلاس، تظاهرکنندگان به فرودگاه یورش بردند و در آنجا افرادی را به گروگان گرفتند.
به گزارش ایستگاه رادیویی RPP، در Huancabamba، یکی دیگر از شهرهای این منطقه، یک ایستگاه پلیس به آتش کشیده شد.
رئیس جمهور فعلی به جای پاسخ به درخواست اعتراضات و جنبش اجتماعی مبنی بر اینکه او باید استعفای کند، در مناطقی که تظاهرات در جریان بود وضعیت فوق العاده اعلام کرد.
با وجود این، بیش از ده هزار کشاورز از بخش Ucayali در اقدامات جدیدی، دست به مسدود کردن جاده ها زدند و اعتصاب سراسری نامحدود را اعلام کرده اند.
به گزارش کانال خبری آمریکای لاتین تله‌سور، رئیس اتحادیه کشاورزان محلی، اسمیت دیاز، توضیح داد: ما کنگره ظالمانه و کودتاگر را رد می کنیم و دینا بلوارته را به عنوان رئیس جمهور به رسمیت نمی شناسیم.
کاستیلو که با وجود مصونیت هنوز در زندان به سر می برد، در همین حال از مکزیک درخواست پناهندگی سیاسی کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: