پرش به محتوا

سفر فوری معاون نخست وزیر چین به ایران

سفر معاون نخست وزیر چین به ایران برای تقویت روابط همکاری همه جانبه دو کشور

وانگ ون بین سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه 12 دسامبر در یک نشست خبری و در پاسخ به پرسش خبرنگاران اعلام کرد که سفر قریب الوقوع معاون نخست وزیر چین به ایران برای تعمیق روابط همکاری راهبردی همه جانبه چین و ایران نقشی مثبت ایفا خواهد کرد.

خبرنگاری در نشست خبری درباره برگزاری نشست سران چین و شورای همکاری خلیج فارس و حصول توافق های سران چین و کشورهای این شورا درباره تقویت اعتماد متقابل سیاسی و همکاری در زمینه های مختلف و تفسیرهایی مبنی بر کوتاهی نکردن در روابط چین با ایران و سفر قریب الوقوع «هو چون هوا» معاون نخست وزیر چین به ایران سوال کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت:  نشست سران چین و شورای همکاری خلیج فارس که چندی پیش برگزار شد حائز اهمیت فراوان است و در این نشست بیانیه مشترک دو طرف و برنامه عملیاتی گفت و گوی راهبردی چین و شورای همکاری خلیج فارس از سال 2023 تا 2027 منتشر شد. هدف از توسعه روابط چین با این سازمان تعمیق همکاری عملی دو طرف در اابعاد مختلف و ایجاد رفاه برای مردم دو طرف است. چین و ایران روابط دوستانه سنتی داشته و تحکیم و توسعه روابط همه جانبه همکاری راهبردی چین و ایران انتخاب مشترک دو کشور بوده است. چین مایل است با تقویت رایزنی و همآهنگی به توسعه مستمر روابط دو کشور یاری کند.

این سخنگو افزود: «هو چون هوا» معاون نخست وزیر چین امروز وارد ایران می شود و اطمینان دارم این دیدار برای تعمیق روابط همه جانبه همکاری راهبردی دو کشور نقش مثبت ایفا خواهد کرد. کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و ایران همه از دوستان چین هستند و توسعه روابط دو جانبه چین با هیچ طرفی علیه یک طرف ثالث نیست. چین همواره از کشورهای شورای خلیج فارس و ایران  برای بهبود روابط خود بر اساس اصل حسن همجواری حمایت کرده تا به گسترش همکاری و تحقق منافع متقابل و یاری مشترک به توسعه و ثبات منطقه خلیج فارس بپردازند. چین مایل است در این راستا نقش سازنده ایفا کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: