پرش به محتوا

رفتاری انسانی به جای زندان

رفتاری انسانی به جای زندان

اعتراضات در کلمبیا در سال ۲۰۲۱: رئیس جمهور می خواهد زندانیان جوان را آزاد کند

نوشته سارا مایر، بوگوتا
یونگه ولت
ترجمه میرفخرایی

آتش زدن در معابر عمومی، تیراندازی افسران پلیس به سمت تظاهرکنندگان – تظاهرات و اعتصابات در سال گذشته برای چندین هفته کلمبیا را در بر گرفته بود. (در دوران دولت آمریکایی سابق – مترجم)
روز شنبه، گوستاوو پترو، رئیس دولت اعلام کرد که صدها معترض دستگیر شده در سال ۲۰۲۱ قبل از کریسمس آزاد خواهند شد و «پیک صلح ملی» خواند.
هیچ جزئیاتی در مورد تعداد و زمان افرادی که قرار است آزاد شوند هنوز اعلام نشده این اعلامیه بحث های داغی را با مخالفان (دست راستی – مترجم) دولت به راه انداخت.
میگل اوریبه، نماینده مجلس از حزب ایوان دوکه، رئیس جمهور سابق جناح راست، به پترو توصیه کرد و گفت که او «نباید فراموش کند که یک رئیس جمهور است و نه یک دیکتاتور».
نحوه برخورد با جوانان قبلاً در جریان اعتراضات مطرح و موضوع بحث داغی شده بود. که به گفته رئیس جمهور فعلی، از حق دموکراتیک خود برای اعتراض و آزادی بیان استفاده کردند، اما در نهایت به دلیل جرایمی مانند دزدی، آدم ربایی و شکنجه به زندان افتادند. (جمهوری اسلامی سلام میرساند – مترجم)
در حال حاضر بیش از ۵۲۰ پرونده برای جرایمی که ادعا می شود در جریان اعتراضات انجام شده است، در جریان است.
روز یکشنبه، چندین گروه اپوزیسیون (راستگرایان – مترجم) با ابتکار عمل پترو مخالفت کردند و گفتند که این آزادی ممکن است به نظر مشروعیت بخشیدن به اعمال جنایتکارانه در تظاهرات ها باشد.
اوریبه در این زمینه انتقاد کرد: «تظاهرات در کلمبیا حقی است که باید تضمین شود و کسانی که این کار را انجام می دهند باید به صورت مسالمت آمیز این کار را انجام دهند».
با این حال، بازداشت شدگان به تروریسم، قتل و شکنجه متهم شده‌اند و نه بخاطر اینکه دست به اعتراض زده‌اند.
سناتور پالوما والنسیا درباره شرایط و نتایج «معافیت کامل از مجازات» هشدار داد.
موج اعتراضات سال گذشته دو ماه به طول انجامید و از جمله خواستار لغو اصلاحات مالیاتی شد. تظاهرات توسط نیروهای تحت امر دوکه رئیس جمهور دست راستی وابسته به آمریکا به خشونت کشیده و سرکوب شد.
بر اساس گزارش موسسه توسعه و صلح (ایندپاز)، نیروهای دولتی بین ۲۱ آوریل تا ۲۱ ژوئن بیش از ۸۰ معترض جوان را کشتند.
در مجموع ۱۸۳۲ نفر به شکل خودسرانه دستگیر شدند که بسیاری از آنها زیر سن قانونی بودند.
سازمان تمبلورز اعلام کرد که ۱۰۳ مورد از آسیب دیدگی چشم شدید چشم گزارش شده است است که تعدادی از آنها منجر به نابینایی کامل شده.
نظرسنجی داتکسکو نشان داد که ۷۵ درصد کلمبیایی ها از اعتراضات حمایت کردند. بیش از ۸۰ درصد از پاسخ دهندگان احساس می کردند که دولت در آن زمان با وضعیت پیش آمده برخورد نادرستی داشته.
پترو رئیس جمهور چپگرای کلمبیا از زمان روی کار آمدن بر روی امکان آزادی جوانان دستگیر شده متمرکز شده و کار کرده است.
روز شنبه، پترو وضعیت کلمبیا را در سال گذشته با دیکتاتوری پینوشه در شیلی مقایسه کرد و تاکید کرد: «ابراز نظر، اعتراض صلح آمیز و تجمع یک حق دموکراتیک است. دولت‌هایی که به پلیس خود دستور می‌دهند جوانان را بکشند، زندانی کنند، شکنجه کنند و بازداشت کنند، دولت‌های دموکراتیک نیستند.» دولت او «دولت تغییر» است او می‌خواهد این وضعیت را تغییر دهد.
به گفته آیریو اوریبه مونوتس، نماینده پارلمان و مدافع حقوق بشر، حداقل ۲۹۱ نفر معترض در حال حاضر پرونده هایشان در دست بررسی است.
اوریبه مونوتس روز سه شنبه به پارلمان گفت: «ما می دانیم که این کل تعداد متهمان نیست، اما همین به ما نشان می دهد که چه رویدادهای جدی در کلمبیا رخ داده است. دولت قبلی به جوانانی که «برای استفاده از یک حق اساسی قانون اساسی، یعنی حق اعتراض اجتماعی به خیابان ها آمدند» انگ ساختگی زد. »
بنابراین، دولت پیشنهاد ایجاد یک کمیسیون حقوق بشر «برای تضمین حقوق جوانانی که به ناحق از آزادی خود محروم شده اند» را ارائه کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: