پرش به محتوا

لوکاشنکو: مرکل بهتر بود خفه میشد او نفرت انگیز و پست است.

لوکاشنکو: مرکل بهتر بود خفه میشد او نفرت انگیز و پست است.


لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس درباره اظهارات اخیر مرکل درباره توافق مینسک که قصدش تنها ایجاد فرصت برای اوکراین برای تسلیح مجدد بود، اظهار نظر کرد.
لوکاشنکو گفت که مرکل رفتاری منزجر کننده و پستی داشته. بهتر این بود که او دهانش را اصلا باز نمی‌کرد.

در حاشیه نشست سران اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس در مصاحبه ای درباره آنگلا مرکل صحبت کرد.
صدراعظم سابق در دو مصاحبه گفت که توافق مینسک ۲ که با کمک لوکاشنکو به دست آمد، در درجه اول برای خرید زمان بود تا بتواند اوکراین را برای جنگ علیه روسیه مسلح کند.

این طرح ۱۳ ماده ای قرار بود راهی برای برقراری صلح در اوکراین و در عین حال حفظ تمامیت ارضی اوکراین باشد.
این معاهده هرگز توسط اوکراین اجرا نشد. مرکل ادعا کرده بود که اجرای این توافقنامه هرگز هدف غرب و اوکراین نبوده است.
لوکاشنکو گفت: اگر سخنان مرکل درست باشد، این واقعا منزجر کننده است، اما او اظهارات مرکل را مورد تردید قرار داد.
او در ادامه گفت، تلاشها در آن زمان با جدیت صورت می گرفت. مرکل فقط بدنبال تطبیق دادن خود با یک روند سیاسی است که اکنون تبدیل به گرایش غالب شده است.
اما این کار نه تنها منزجر کننده است، بلکه زشت نیز است.
در آن زمان، لوکاشنکو خود صحنه گردان پیشنهادها و راه‌کارهایی بود که که منجر به توافق مینسک شد، توافقی که طبق قوانین بین‌المللی الزام‌آور بود، رئیس جمهور بلاروس بین ولادیمیر پوتین و پترو پوروشنکو به‌عنوان یک میانجی مستقل عمل میکرد.
رئیس جمهور بلاروس گفت، اگر مرکل دهانش را بسته نگه می داشت، بهتر می بود.
به نظر وی، مرکل سعی کرده در شرایط کنونی خود را به عنوان یک پیشگام در جنگ افروزی جلوه دهد و بدین ترتیب خود را در برابر نیروهایی که خواهان جنگ علیه روسیه در آلمان و غرب جمعی هستند، پیشگام نشان دهد.
لوکاشنکو توضیح داد که کودتای ۲۰۲۰ در بلاروس نیز در خدمت هدف گسترش بیشتر نفوذ ناتو و در نهایت حمله به روسیه بود.
در این زمینه، بحث درباره مسائل سیاست امنیتی در اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز مهم است.
لوکاشنکو در پاسخ به سوالی درباره ادغام بیشتر بازار انرژی در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، پاسخ داد که باید از قیمت‌های متفاوت انرژی اجتناب شود، در غیر این صورت عدم تعادل اقتصادی ایجاد می‌شود.
اگر گاز روسیه در بلاروس به طور قابل توجهی گرانتر از روسیه بود، عدم تعادل ناشی از آن تنها با کاهش دستمزد قابل جبران می شد. در نهایت، این به نفع هیچ کس نیست.
لوکاشنکو مرکل را علاقه مند به روند اتحاد در آن زمان توصیف کرد.لوکاشنکو آشکارا متوجه شد که رئیس جمهور وقت فرانسه، فرانسوا اولاند، کاملا بی اراده و بی عرضه است. رئیس جمهور بلاروس گفت که مرکل اولاند را با اشاره دست هدایت میکرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: