پرش به محتوا

بررسی پاسخ های پوتین به مسائل روزبررسی نشست خبری پوتین: اوکراین، اعتراف مرکل، جنگ هسته ای و تبادل اسرا

به گزارش رسانه های روسیه، ولادیمیر پوتین پس از نشست سران اتحادیه اروپا در قرقیزستان به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. پایخ‌های او در مورد مناقشه اوکراین، خطر جنگ هسته ای و اظهارات مرکل در مورد توافقات مینسک بود. مبادله ویکتور بوت اما نیز یک مسئله مورد گفتگو بود.
نشست سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) نهم دسامبر در بیشکک، پایتخت جمهوری قرقیزستان برگزار شد. پس از آن، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با خبرنگاران صحبت کرد. یکی از موضوعات اصلی جنگ در اوکراین بود.
پوتین وقتی در مورد اظهارات قبلی خود مبنی بر اینکه عملیات نظامی می تواند یک «فرآیند طولانی باشد» مورد سوال قرار گرفت، توضیح داد که منظورش در آن زمان اشاره به حل مناقشه در اوکراین بود:
«منظورم مدت زمان روند حل بود. عملیات ویژه نظامی در حال انجام است، همه چیز در آنجا با ثبات است، ما امروز هیچ سوال یا مشکلی در این زمینه نداریم.»
ولادیمیر پوتین افزود که حل و فصل مناقشه در اوکراین آسان نخواهد بود و زمان زیادی می برد.
رئیس جمهور روسیه همچنین درباره اعتراف اخیر آنگلا مرکل صدراعظم سابق که هدف از توافقات مینسک «زمان دادن به اوکراین» بود، اظهار نظر کرد:

«این ناامید کننده است. صادقانه بگویم، من از صدراعظم سابق چنین انتظاری نداشتم. زیرا همیشه تصور می کردم که رهبری آلمان فدرال با ما صادقانه رفتار میکند.»
پوتین گفت: اکنون «مسئله عدم اعتماد» جدا مطرح است و این اعتراف روشن کرد که اعتماد ما به آنها در حال حاضر معادل «تقریباً صفر» است.
در این بیانیه آمده است که اکنون سؤال واقعی این است که آیا مذاکره «درباره هر چیزی با هر کسی حتی ممکن است» و چه تضمینی می تواند وجود داشته باشد.
این سیاستمدار بلندپایه شک دارد که امیدهای روسیه در آن زمان برای رسیدن به راه حلی مسالمت آمیز در اوکراین موفقیت آمیز بوده:
«شاید باید همه اینها را زودتر شروع می کردیم. ما به سادگی انتظار داشتیم که بتوانیم در چارچوب توافقنامه صلح مینسک به توافق برسیم. »
رئیس دولت روسیه در عین حال ابراز اطمینان کرد که کشورهای غربی قطعا مجبورند با مسکو مذاکره کنند.
روسیه برای این امر آماده و باز است، اما اتفاقاتی که پیرامون توافقات مینسک افتاد «ما را وادار می کند به این فکر کنیم که با چه کسی سروکار داریم.»
ولادیمیر پوتین در کنفرانس مطبوعاتی بار دیگر نسبت به عواقب جنگ هسته ای هشدار داد. وی در عین حال خاطرنشان کرد که سلاح های هسته ای یک بازدارنده جدی است.
رئیس دولت روسیه اطمینان داد که «به محض اینکه سیستم هشدار ما سیگنال حمله موشکی را دریافت کند، صدها موشک به آسمان پرتاب خواهیم کرد. شما نمی توانید آنها را متوقف کنید.»
با این حال، این فقط به عنوان یک ضد حمله امکان پذیر خواهد شد که این روسیه را از ایالات متحده متمایز می کند:
«اول، ایالات متحده یک تئوری حمله پیشگیرانه دارد. دوم، آنها در حال ایجاد یک سیستم حمله خلع سلاح هستند. آن چیست؟
این حمله با ابزارهای مدرن و پیشرفته است که علیه مراکز فرماندهی انجام می شود و هدف آن محروم کردن حریف از سیستم های فرماندهی و امثال آن است.»
«شاید ما باید در مورد ایده های شرکای آمریکایی خود، فکر کنیم و آنها برای تضمین امنیت خود بکار گیریم؟»
پوتین همچنین صحبت های در رابطه با مبادله ویکتور بوت با بریتنی گرینر بسکتبالیست آمریکایی کرد.
به گفته رئیس دولت، در این مورد سرویس مخفی داخلی روسیه FSB مسئول بوده است. تماس بین سرویس های امنیتی روسیه و ایالات متحده هرگز در سطح خدمات امنیتی قطع نشده است.
رئیس دولت روسیه تاکید کرد: با این حال، این درخواست این تبادل توسط جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا صورت گرفته.
ولادیمیر پوتین همچنین اظهار داشت که در حالی که روسیه وظیفه خود را مبنی بر ارتقای گفت وگو با ایالات متحده قرار نداده است، اما تبادل «البته جو خاصی را ایجاد می کند».
رئیس‌جمهور روسیه همچنین درباره ادعای جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه بسیاری از آفریقایی‌ها نمی‌دانند دونباس کجاست یا پوتین کیست، اظهار داشت:
«انسانها در آفریقا می دانند روسیه کجاست، در آفریقا همه میدانند اتحاد شوروی در رهایی از استعمار چه نقشی ایفا کرده است.»
رئیس جمهور روسیه با اشاره به کریدور غلات تاکید کرد: «اگر غرب می دانست که آفریقا کجاست و مردم آفریقا در چه وضعیتی هستند، مانع از ارسال مواد غذایی روسیه و کودهای روسی به قاره آفریقا نمی شد.»
در ادامه گفته شد: بخشی از این روند قبلاً شروع شده است، اما مشکل هنوز حل نشده است. برخی از سیاستمداران باید از عشق به آفریقا صحبت نکنند و بجای آن از کشورهای آفریقایی حمایت کنند.
در ۲۹ نوامبر، اولین کشتی با کودهای روسی، بندر هلند را به مقصد آفریقا ترک کرد.
کشتی‌های حامل کود قبلاً در بنادر اروپایی در چندین کشور توقیف شده بودند زیرا تولیدکنندگان در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته بودند.
بنابراین، روسیه تصمیم گرفت این کالاها را به کشورهای نیازمند، به ویژه در آفریقا، اهدا کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: