پرش به محتوا

کاستیلو از مکزیک درخواست پناهندگی کرد.

تظاهرات سراسری در پرو برای آزادی کاستیلو.
نویسنده: فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه سیما صابریپدرو کاستیلو، رئیس جمهور برکنار شده پرو، از مکزیک درخواست پناهندگی داده است. این خبر روز پنجشنبه (به وقت محلی) توسط وزارت امور خارجه مکزیک تایید شد.
مکزیک در حال گفتگو با دولت جدید پرو که کاستیلو را برکنار و دستگیر کرده است می‌باشد.
در همین حال، هزاران نفر از حامیان این سیاستمدار چپ در لیما و دیگر شهرها علیه آنچه که آنها کودتا می‌خوانند تظاهرات کردند.
آنها خواستار آزادی کاستیلو، انتخابات مجلس مؤسسان و انتخابات جدید هستند.
آنها دینا بلوارته، رئیس جدید دولت را به تبانی با اکثریت جناح راست در کنگره متهم می کنند. گفته می شود که ناآرامی ها در سراسر کشور گسترش یافته است.
کنگره روز چهارشنبه کاستیلو، رهبر سابق اتحادیه را که برای یک دوره پنج ساله ریاست جمهوری در ۶ ژوئن ۲۰۲۱ انتخاب شده بود، پس از اینکه در تلویزیون اعلام کرد ،قصد دارد پارلمان را منحل کند، برکنار کرد.
در همان زمان، کاستیلو خواستار آغاز انتخابات پارلمانی جدید و سازماندهی مجدد سیستم قضایی به منظور «پایان دادن به بحران سیاسی و احیای حاکمیت» شد.
با برکناری رئیس دولت، اکثریت نمایندگان که ظاهراً بسیاری از آنها بیم از دست دادن سمت خود را داشتند، مانع از این اقدامات شدند.

لوسیا آلویتس، فعال حزب سوسیال دموکرات «نوئوو پرو»، به خبرگزاری و تلویزیون تله‌سور توضیح داد که «استراتژی راست افراطی مبتنی بر نژادپرستی و طبقه‌گرایی برای شکستن اراده مردم و حذف کاستیلو» موفقیت‌آمیز بود.

کاستیلو عصر چهارشنبه در راه رفتن به سفارت مکزیک که به او پناهندگی سیاسی داده بود، دستگیر شد و دستبند زده به پادگانی منتقل شد و سپس او به زندان فرستادند.
روز پنجشنبه، یک قاضی دستور بازداشت اولیه هفت روزه برای رئیس جمهور سابق را صادر کرد.
در حالی که اپوزیسیون دست راستی آشکارا موفقیت خود را جشن می گیرد، دولت های کشورهای آمریکای لاتین، از جمله مکزیک، بولیوی، کلمبیا و هندوراس، از برکناری «رئیس جمهور منتخب مردم» انتقاد حدی کردند.
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه گفت که مسکو وضعیت پرو را دنبال می کند و هشدار داد که تغییرات باید «بدون دخالت مخرب خارجی» ادامه یابد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: