پرش به محتوا

درگیری اوکراین وارد مراحل خطرناکتری میشود.

درگیری اوکراین وارد مراحل خطرناکتری میشود.

رسانه ها: آمریکا مانع حملات اوکراین به روسیه نخواهد شد.

روزنامه انگلیسی تایمز به نقل از یک منبع در وزارت دفاع آمریکا گزارش داد که ایالات متحده ارزیابی خود از تهدیدهای مسکو در درگیری اوکراین را اصلاح کرده است و دیگر اصرار ندارد که کی یف حملاتی را به خاک روسیه انجام ندهد. این منبع به این روزنامه گفت:

«ما همچنان انتظار تشدید تنش در بین طرفین جنگ را داریم، اما ترس ما از تشدید تنش در مقایسه با زمانی که درگیری آغاز شد، تغییر کرده است. »

به گفته این منبع، واشنگتن اکنون کمتر نگران این است که حملات نیروهای اوکراینی به خاک روسیه منحر به این شود که مسکو را وادار کند که اوضاع را به شدت تشدید کند و دست به حملات بزرگی بزند، سخنگوی پنتاگون که نامش فاش نشد افزود:

ما به کی‌یف نمی‌گوییم: «روس‌ها را در روسیه یا کریمه ضربه نزنید». ما نمی‌توانیم به آنها بگوییم که چه کار کنند. با این حال، این انتخاب آنها است که چگونه از تسلیحات اهدایی توسط ما استفاده کنند، ما فقط اصرار داریم که ارتش اوکراین قوانین بین المللی جنگ و کنوانسیون ژنو را رعایت کند. »

بر اساس این ادعا، محدودیت برای گزاره های فوق وجود دارد و این به این معنی است که ارتش اوکراین نباید غیرنظامیان روس را هدف قرار دهد و واشنگتن نیز با کشتن افراد خاصی که نامشان ذکر نشده مخالف است.


استولتنبرگ: درگیری با اوکراین می تواند به جنگ بین روسیه و ناتو تبدیل شود

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو معتقد است که درگیری اوکراین می تواند به جنگ بین روسیه و ائتلاف منجر شود.
او این دیدگاه را روز جمعه در برنامه گفتگوی لیندمو کانال تلویزیونی نروژی NRK بیان کرد. استولتنبرگ گفت:

«من می ترسم که جنگ در اوکراین از کنترل خارج شود و به یک جنگ بزرگ بین ناتو و روسیه تبدیل شود. اما من مطمئن هستم که از آن اجتناب خواهیم کرد. »
وقتی از مجری برنامه از استولتنبرگ در مورد مسئولیتی که بر دوش اوست پرسید، پاسخ داد:
«من احساس می کنم که وضعیت بسیار جدی است. این زمان بسیار مهمی برای اروپا و نروژ است. اگر مشکلی پیش بیاید، عواقب آن می تواند وحشتناک باشد.»
با توجه به کمک به کی یف، او استدلال کرد که تنها یک اوکراین قوی می تواند صلح را تضمین کند. دبیر کل ناتو نظرات خود را در قالب این جملات بیان کرد:
«در برخی مواقع صحبت کردن بیهوده است. آنچه در اینجا کمک می کند حمایت نظامی از اوکراین است. فقط یک اوکراین قوی میتواند به صلح برسد.»


نماینده روسیه در سازمان ملل درباره عواقب دخالت آمریکا در هدف قرار دادن روسیه توسط تسلیحات غربی و اوکراینی هشدار داد.

واسیلی نبنسیا، نماینده دائم روسیه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد هشدار داد که دخالت ایالات متحده و سایر کشورها در اینکه اوکراین اهداف روسی را مورد حمله قرار دهد عواقب قانونی خواهد داشت.
این دیپلمات گفت که مسکو به یقین می داند که متخصصان آمریکایی در استقرار تأسیسات HIMARS در اوکراین مشارکت دارند و از ماهواره های نظامی ایالات متحده برای هدف قرار دادن چندین پرتابگر راکت استفاده می شود. نبنسیا در ادامه گفت:
پرسنل نظامی ایالات متحده در زمین اطلاعات ماهواره ای و امنیتی با اوکراین هماهنگی می کنند، مختصات دقیق را آپلود می کنند، HIMARS را برنامه ریزی می کنند و بر اثربخشی تاسیسات نظارت می کنند.

وی به گزارش‌هایی اشاره کرد که نشان می‌دهد فرودگاه‌های دیاگیلوو و انگلس که توسط هوانوردی راهبردی روسیه استفاده می‌شود، با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای آمریکا مورد حمله قرار گرفته‌اند. نماینده روسیه در سازمان ملل خاطرنشان کرد:
«پهپادهای ارتقا یافته Tu-141 Strish اتحاد جماهیر شوروی با استفاده از سیستم ماهواره ای جهانی GPS آمریکا ردیابی شدند.»
نبنزیا تاکید کرد:
«البته، ما با دقت تمام این گونه اقدامات جنایتکارانه توسط ایالات متحده و متحدانش را ثبت می کنیم. »

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: