پرش به محتوا

وضعیت آزادی بیان در آلمان

وضعیت آزادی بیان در آلمان

نظرسنجی: نیمی از ساکنان آلمان از بیان آشکار نظر خود اجتناب می‌کند

فرستنده حکومتی آلمان «ام دی آر» در مورد وضعیت آزادی نظرسنجی انجام داده است: بر اساس این نظرسنجی حدود نیمی از افراد مورد از بیان آزادانه نظرات خود می ترسند. تقریباً ۸۰ درصد از پاسخ دهندگان حتی برخی از نظرات را تابو می دانند.

تلویزیون ام دی آر «MDR» گزارش خود را در مورد بررسی خود در مورد وضعیت آزادی بیان با جمله زیر آغاز می کند:
«از آزادی بیان در آلمان به شدت محافظت می شود.»
معنای دوگانه این جمله را ممکن است سردبیران رادیو تلویزیون حکومتی کانال یک المان ,«آی آر دی» که «ام دی آر» نیز بخشی از آن است را متوجه نشده باشند، اما این عبارت وضعیت دوسوگرایانه آزادی بیان در آلمان، خوب فورمول بندی می کند.

از حدود ۲۷۰۰۰ نفر در زاکسن، زاکسن-آنهالت و تورینگن در یک نظرسنجی در مورد وضعیت آزادی بیان از اواخر نوامبر تا اوایل دسامبر مورد سوالهای متعدد قرار گرفته‌اند. موضوع کلی این بود: «سیاست در بحران: وضعیت آلمان چگونه است؟» به گفته MDR، نتایج این نظرسنجی با کمک یک هیئت مشاور به صورت علمی مورد بررسی قرار گرفته و پردازش شد.

ترس از اظهارات نظر بیش از حد باز

اگرچه آزادی بیان به طور رسمی در آلمان محافظت می شود، حدود نیمی از افراد ترجیح می دهند همیشه آزادانه نظرات خود را در ملاء عام بیان نکنند.
به گفته ۴۸ درصد، حداقل «گاهی» «ترس از بیان عقیده خود» دارند. به خصوص در به اصطلاح رسانه های اجتماعی، و نه تنها در رسانه های اجتماعی (۷۰ درصد)، بلکه در محیط کار (۵۸ درصد)، در میان دوستان (۲۷ درصد) و در خانواده (۱۶ درصد)، بسیاری از صحبت کردن علنی گریزان هستند.
بنابراین موضوعات بحث برانگیز مانند اقدامات دولتی کرونا، مهاجرت، تغییرات آب و هوایی یا جنگ در اوکراین اغلب از گفتگو حذف می شوند. (نظر دادن درباره این موضوعات در آلمان به شدت خطرناک است به خصوص که در محیط کار می تواند منجر به اخراج افراد شود برای مثال گفتگو در مورد سیاست های دولت اسرائیل یکی از تابوهای جامعه آلمان است این فرستنده شرق آلمان اصلاً به آن اشاره ای نکرده است – مترجم)
انطباق گرایی، صرف نظر از اینکه کم و بیش داوطلبانه باشد، همچنان در آلمان پایه ای فوق العاده قوی دارد، همانطور که می توان نه تنها در رفتار تیم ملی فوتبال آلمان اخیراً در دوحه مشاهده کرد.

۷۸ درصد از کسانی که توسط MDR مورد سوال قرار گرفتند حتی معتقدند که باید در بیان نظرات خاص مراقب باشید زیرا آنها تابو هستند.
تقریباً ۶۰ درصد دیدگاه انتقادی مشابهی نسبت به وضعیت عمومی آزادی بیان در آلمان دارند. اکثر پاسخ دهندگان طرفدار تبادل نظر آزاد هستند و از آزادی بیان تضمین شده توسط قانون اساسی و قانون حمایت می کنند.

سیاستمداران نتیجه گیری خود را دارند.

رئیس جمهور آلمان اشتاین مایر پنجمین بازدید و گفتگوی محلی خود را در شهر فرایبرگ، زاکسن به پایان رساند. در یک مصاحبه طولانی، MDR همچنین رئیس جمهور را با نتایج نظرسنجی که گاهاً حیاتی است مواجه کرد.
با این حال، اشتاین مایر با نسبی‌سازی واکنش نشان داد و آنرا کم اهمیت دانست.
بدبینی شهروندان نسبت به سیاست در واکنش ها به سفر رئیس جمهور آلمان به منطقه نیز منعکس شده است.
۷۷ درصد از افراد مورد بررسی فکر می کنند که برنامه اشتاین مایر برای صحبت با ساکنان محلی چیز خوبی است. اما همانطور که MDR آن را خلاصه می کند، اکثریت ۵۵ درصد شک دارند که «بازدیدها» واقعاً تغییر مفیدی ایجاد کند.
تاکنون تنها هر یک سوم از سوال شوندگان اصلا از بازدیدهای اشتاین مایر از مناطق چیزی به گوششان خورده است.ترجمه از رضا شریفی

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: