پرش به محتوا

راهکارهای جدید روسیه برای دور زدن تحریم ها.گزارش رسانه ها: روسیه بیش از ۱۰۰ نفتکش خریداری کرده است.
ترجمه مجله هفته

فایننشال تایمز گزارش می دهد که روسیه برای دور زدن تحریم ها ۱۰۹ نفتکش خریداری کرده است. تحلیلگران این روزنامه بر این باورند که مسکو برای حفظ حجم صادرات قبلی به تعداد زیادی کشتی نیاز دارد.

به گزارش رسانه های روسیه، روسیه بیش از ۱۰۰ نفتکش برای فروش نفت به هند، چین و ترکیه در بحبوحه تحریم های غرب خریداری کرده است. این را روزنامه فایننشال تایمز به نقل از دلالان کشتی و تحلیلگران مصاحبه شده گزارش کرده است.
تعداد خریداران ناشناس یا جدید در دفاتر ثبت کشتیرانی بین‌المللی افزایش یافته است.
آنوپ سینگ، مدیر تحقیقات بریمار، به روزنامه گفت: این تانکرها معمولاً ۱۲ تا ۱۵ سال عمر دارند و قرار است در چند سال آینده از بین بروند. او توضیح داد: «اینها خریدارانی هستند که ما به عنوان دلال های قدیمی با آنها آشنا نیستیم. ما مطمئن هستیم که مقصد بیشتر این کشتی ها روسیه است.»
به ادعای بریمار، در سال جاری بیش از یکصد کشتی مستقیم یا از طریق واسطه برای روسیه خریداری شد.
بریمار، در ادامه گفت که اپراتورهای مرتبط با روسیه امسال ۲۹ ابر نفتکش (به نام VLCC) خریداری کرده اند که هر کدام قادر به انتقال بیش از دو میلیون بشکه نفت هستند.
به گفته این کارگزار، روسیه همچنین ۳۱ نفتکش سایز سوئزمکس (هر کدام با قابلیت حمل تقریباً یک میلیون بشکه) و ۴۹ نفتکش سایز افرامکس (هر یک با قابلیت حمل وزن تقریباً ۷۰۰ هزار بشکه) خریداری کرده است در مجموع ۱۰۹ نفتکش خریداری شده.
مرکز هاروارد دیویس همچنین به تعداد زیادی معاملات با خریداران ناشناس در ماه‌های اخیر اشاره کرد. کریگ کندی، کارشناس نفت روسیه، خاطرنشان کرد که چند هفته پس از فروش، کشتی های زیادی در روسیه لنگر انداختند.
با این حال، از نظر او، تمام کشتی‌های خریداری شده توسط خریداران ناشناس یا خریداران ناشناس برای دلالان، منحصراً مقصد روسیه نیستند.
تحلیلگران و کارگزاران همچنین گفتند که خرید کشتی برای «ناوگان سایه» تاثیر تحریم های غرب را کاهش می دهد اما مشکلات صادرات نفت مسکو را برطرف نمی کند.
کندی، کارشناس نفت هشدار داد که اگر تحریم ها بر فرآورده های نفت خام روسیه تعمیم یابد، کسری بودجه ممکن است در فوریه ۲۰۲۳ افزایش یابد.
تا آن زمان مسکو به تانکرهای بیشتری نسبت به قبل نیاز خواهد داشت، زیرا انرژی باید به مشتریان جدید در آسیا رسانده شود.
تحلیلگر بریمار انتظار دارد کسری نفت خام روسیه بین ۷۰۰ هزار تا ۱.۵ میلیون بشکه در روز باشد.
تحلیلگران مرکز تحلیل ریستاد تخمین می زنند که روسیه با کمبود ۶۰ تا ۷۰ نفتکش مواجه خواهد شد و صادرات دریایی حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت.
ویکتور کوریلوف، تحلیلگر ریستاد گفت: روسیه برای حفظ جریان صادرات فعلی به بیش از ۲۴۰ نفتکش نیاز دارد.
تحریم‌های اتحادیه اروپا که صادرات نفت روسیه از طریق دریا را ممنوع می‌کند، از پنجم دسامبر اجرایی می‌شود. در عین حال، کشورهای اتحادیه اروپا و بریتانیا بیمه، تامین مالی و تامین کشتی‌ها برای حمل نفت روسیه را ممنوع خواهند کرد، مگر اینکه قیمت عرضه آن کمتر از حد تعیین شده توسط کشورهای اروپایی باشد.
سقف قیمت ۶۰ دلار برای هر بشکه در ابتدای دسامبر تعیین شد.
بلومبرگ نیز در اواخر اکتبر در مورد آماده شدن روسیه برای تشکیل یک «ناوگان سایه» گزارش داد و تحلیل گرانی که در آن زمان توسط روزنامه مورد نظرسنجی قرار گرفتند نیز به افزایش خرید کشتی توسط خریداران ناشناس اشاره کردند.
بریمر سپس از خرید ۲۴۰ کشتی کوچک و بزرگ روسیه که در سال گذشته نفت ایران و ونزوئلا را حمل می کردند، گزارش داد.
مقامات روسیه بارها تاکید کرده اند که نفت را به کشورهایی که با محدودیت ها موافقت کرده اند ارسال نخواهند کرد.
مسکو چنین اقداماتی را مداخله در ابزارهای بازار می داند. الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه گفت که روسیه ناوگان نفتکش های خود را برای تغییر مسیر جریان صادرات به نفع خود ایجاد خواهد کرد.
آندری کوستین، مدیر کل بانک VTB، سپس هشدار داد که توسعه ناوگان نفتکش های روسیه حداقل به یک تریلیون روبل (حدود ۱۵.۴ میلیارد یورو) نیاز دارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: