پرش به محتوا

اسرائیل ۳۰۵ مدرسه و مهد کودک را نابود کرده

آینده ویران است

بار دیگر یک مدرسه ابتدایی در کرانه باختری اشغالی توسط رژیم آپارتاید اسرائیل ویران شد. فلسطین، پس از حملات نظامی به موسسات آموزشی، بالاترین تعداد دانش آموزان و معلمان های مجروح در جهان دارد.

نوشته یاکوب ریمان
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی

در پایان نوامبر، ارتش اسرائیل یک مدرسه ابتدایی را در مضافر جاتا در کرانه باختری اشغالی منهدم کرد. چادرهایی که در پایان هفته گذشته به طور موقت برپا شده بود نیز تخریب شد. مؤسسات آموزشی فلسطینی ها بارها مورد حمله قرار گرفته و هزاران دانش آموز در سال های اخیر مجروح شده اند.
ارتش اسرائیل در ۲۳ نوامبر مدرسه را با بولدوزر تخریب کرد.
این تأسیسات که در آن ۲۲ دانش آموز از چهار روستای اطراف آموزش دیده بودند، تنها در ابتدای سال جاری ساخته شد.
به گزارش شبکه تلویزیونی قطری الجزیره، در روز تخریب، دادگاه عالی اسرائیل دستور توقف موقت تخریب مدرسه را پس گرفت.
نیدال یونس، رئیس شورای جامعه، به رادیو تلویزیون گفت: نیروهای اشغالگر اسرائیل مدرسه را در حالی که در معلم در آن در حال تدریس بود و دانش آموزان داخل آن بودند، تخریب کردند.
سربازان ابتدا با نارنجک صوتی و نوری به ساختمان مدرسه شلیک کردند. گفته می شود ویدئویی که در توییتر منتشر شده است معلمانی را نشان می دهد که سپس کودکان را از پنجره های ساختمان مدرسه خارج میکنند.
در ماه مه، دادگاه عالی اسرائیل حکم داد که تخلیه اجباری چندین روستا در شهرداری مضافر جاتا قانونی است و به این ترتیب به یک چالش حقوقی ۲۳ ساله پایان داد.
دادگاه در رای نهایی خود به ارتش اسرائیل حق تخلیه هشت روستای فلسطینی در منطقه ۳۰ کیلومتر مربعی در تپه های جنوب الخلیل را داده بود که موجب آوارگی ۱۲۰۰ نفر میشود.
در اواسط ژوئن، سرشماری در هفت روستا به منظور آماده سازی برای اخراج دسته جمعی انجام شد. مدرسه تخریب شده در ماه نوامبر تنها مرکز آموزشی در این منطقه بود.
اتحادیه اروپا تخریب مدرسه را که از بودجه اتحادیه اروپا نیز تامین شده بود، محکوم کرد. چنین تخریبی بر اساس قوانین بین المللی غیرقانونی است. پیتر استانو، سخنگوی سرویس اقدام خارجی اروپا، پس از تخریب گفت که حق آموزش کودکان باید رعایت شود.
روز شنبه، ابیر خطیب، فعال فلسطینی عکس‌هایی را در توییتر منتشر کرد که خیمه‌هایی را نشان می‌دهد که پس از تخریب مدارس به عنوان یک مدرسه موقت عمل می‌کنند. فعالان فلسطینی آنها را از قبل در آنجا مستقر کرده بودند. خطیب اظهار داشت: «این یک عمل سرپیچی در دنیای بزدلی است.

روز سه شنبه، سازمان حقوق بشر اسرائیلی بتسیلم Btselem در توییتر گزارش داد که این چادرها نیز توسط سربازان اسرائیلی تخریب و مصادره شدند.
روز چهارشنبه، بتسیلم دوباره تصاویری را منتشر کرد که نشان می‌دهد کودکان اکنون در فضای باز در میان آوار مدارس نشسته‌اند.
تحقیقات ائتلاف جهانی غیردولتی (ان جی او) تحت حمایت سازمان ملل برای محافظت از آموزش در برابر حمله در مارس امسال نشان میدهد که بین ژانویه ۲۰۱۹ تا سپتامبر ۲۰۲۱، در حملات به مدارس فلسطینی با استفاده از گاز اشک آور، نارنجک های نوری و سایر سلاح ها ۴۸۰ دانش آموز و معلم مجروح شدند. در این مدت ۳۰۵ مدرسه و مهد کودک مورد حمله قرار گرفتند.
در طی چند روز شلیک موشک توسط نیروی هوایی اسرائیل در ماه می ۲۰۲۱ از هر چهار مدرسه در غزه یک مدرسه آسیب دید یعنی ۲۵ درصد!.

بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹، بیش از ۴۰۰۰ دانش‌آموز فلسطینی در حملات به مؤسسات آموزشی زخمی شدند که بالاترین تعداد در جهان است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: