پرش به محتوا

اتحاد راست افراطی، امپریالیسم و چپ های سابق در پرو.

پرو: کنگره راستگرایان رئیس جمهور را برکنار و معاون او را منصوب کرد. خوشحالی دختر دیکتاتور پرو فوجیموری از برکناری رئیس جمهور!

نویسنده: فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه سیما صابری

کودتا بالاخره در پنجمین بار موفق شد: ۱۸ ماه پس از پیروزی در انتخابات بر نامزد جناح راست و محافظه کار کیکو فوجیموری، پدرو کاستیلو، رهبر سابق اتحادیه کارگری را روز چهارشنبه (به وقت محلی) توسط کنگره از سمت رئیس جمهور پرو برکنار شد.
پس از او، معاون قبلی وی، دینا بلوارته به این سمت انتصاب شد، او اولین زنی است که رهبری این کشور آمریکای جنوبی را بر عهده دارد.
کاستیلو که اخراج خود را توطئه مخالفان سیاسی می داند، دستگیر شد و قرار است به اتهام شورش متهم شود.
از زمانی که معلم سابق مدرسه روستایی در ۶ ژوئن ۲۰۲۱ به عنوان رئیس جمهوری پرو از سوی مردم انتخاب شد، مخالفان وی بارها تلاش کردند تا او را از این سمت برکنار کنند.
اولین کودتا به بهانه ادعای تقلب در انتخابات شکست خورد.
به دنبال آن سه طرح جدی استیضاح در کنگره تحت سلطه مخالفان انجام شد.
در این رابطه هم طرح استیضاح دسامبر ۲۰۲۱ و هم طرح دوم مارس امسال از حمایت لازم حداقل ۸۷ نفر از ۱۳۰ رای نمایندگان مجلس برخوردار نشدند.
روز چهارشنبه، اپوزیسیون روند استیضاح دیگری از جمله خیانت به کشور را در دستور کار قرار داده بود.
این اتهام بر اساس بیانیه رئیس جمهور تنظیم شد که در آن با درخواست بولیوی برای دسترسی به دریا ابراز همدردی کرده و احتمال برگزاری رفراندوم برای پرسیدن از پرویی ها را مطرح کرده است که آیا از این خواسته حمایت می کنند یا خیر.
کمی قبل از رای گیری روز چهارشنبه، کنگره قانون جدیدی را تصویب کرد که به موجب آن رئیس دولت به دلیل «ناتوانی موقت» با ۶۶ رأی به جای ۸۷ رأی لازم برای محاکمه استیضاح، برکنار می شود.
روزنامه آرژانتینی «صفحه ۱۲ » روز پنجشنبه گمانه زنی کرد: «نقشه این است که اگر راست ها نتوانستند ۸۷ رای را کسب کنند، این طرح B آنها خواهد بود. »
کاستیلو با توجه به تهدیدات اردوگاه راست، مشکلات و ضعف های جدی در دولتش و اتهامات وارده به او، دست به ضدحمله زد.
وی در جلسه کنگره از انحلال این نهاد و تشکیل مجلس موسسان ظرف ۹ ماه خبر داد.
کاستیلو توضیح داد که تا آن زمان، او با سیستم فرمانی حکومت خواهد کرد و دستور منع آمد و شد برای عصر چهارشنبه را صادر کرد. او با این کار دست به خودکشی سیاسی زد.
زیرا طبق قانون اساسی، رئیس جمهور تنها در صورتی می تواند کنگره را منحل کند که ابتدا از دو رای اعتماد به قوه مجریه خودداری کند که این اتفاق نیفتاده است.
اندکی پس از اعلام انحلال مجلس، کاستیلو با ۱۰۱ رای موافق و تنها ۶ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع به دلیل تلاش برای انحلال غیرقانونی کنگره برکنار شد. بسیاری از وزرا بلافاصله پس از سخنرانی وی استعفا دادند.
معاون رئیس جمهور دینا بولوارته ۶۰ ساله جانشین کاستیلو شد. در هنگام یاد کردن سوگند وفاداری این وکیل اقدامات کاستیلو را یک کودتا توصیف کرد و خواستار اتحاد شد.
او گفت: «من برای ایجاد یک حکومت وحدت ملی و یک ضرب الاجل برای خلاصی کشورمان از فساد و سوء مدیریت خواهان یک آتش بس سیاسی هستم.»

دینا بلوارته در سال ۲۰۲۱ به عنوان نامزد معاون رئیس جمهور حزب چپ «پرو لیبره» انتخاب شد، اما بعداً از اهداف آن فاصله گرفت و در ژانویه ۲۰۲۲ از این حزب اخراج شد.
رئیس جمهور جدید پس از آغاز به کار اعلام کرد که تا ۲۸ ژوئیه ۲۰۲۶ که دوره دولت به پایان می رسد، در این سمت خواهد بود.
دختر دیکتاتور سابق و حریف راستگرای ناکام کاستیلو، کیکو فوجیموری، یکی از اولین کسانی بود که به او تبریک گفت.
من از تحلیف دینا بلوارته به عنوان اولین رئیس جمهور زن پرو استقبال می کنم.
این سیاستمدار در توییتر نوشت: او می‌تواند روی حمایت و همکاری (راست افراطی، فورتسا پوپولا) حساب کند.
سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) که تحت سلطه واشنگتن است و در بولیوی بر علیه مورالس کودتا کرد و هم اکنون مشغول توطئه در بولیوی می‌باشد و به عنوان دست آمریکا در منطقه فعالیت میکند نیز از رئیس جمهور جدید حمایت کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: