پرش به محتوا

بهانه آمریكا برای نپیوستن به كنوانسیون‌های حقوق بشری چیست؟

در تاریخ ایالات متحده آمریكا شاهد موارد متعدد نقض حقوق بشر هستیم، این موارد نقض حقوق بشر از بدو تأسیس این كشور یعنی زمانی كه سرزمین‌های سرخ پوستان را به زور از آنها گرفتند و آنها را كشتند شروع می‌شود تا زمانی كه سیاه پوستان را برای بردگی از آفریقا به آمریكا آوردند.

تا قبل از قرن بیستم حقوق زنان نیز نادیده گرفته می‌شد و تا دهه ۶۰ میلادی هم شاهد نقض صریح حقوق سیاه‌پوستان در این كشور هستیم، البته بعداً از نظر سیستمی این موارد نقض حقوق بشر اصلاح شد ولی هنوز شاهد رفتارهای نقض حقوق بشر در رابطه با سیاه پوستان هستیم.

در بعد بین‌الملل نیز آمریكا در نقاط مختلف جهان دست به جنگ‌افروزی زده و موارد متعدد جنایت جنگی و نقض حقوق بشر را داشته است و آمریكا باوجود اینكه خودش در زمینه جقوق بشر وضعیت مطلوبی ندارد و به بسیاری از كنوانسیون‌های حقوق بشری سازمان ملل نپیوسته است به دلیل آنچه كه از آن به عنوان استاندارد دوگانه یاد می‌شود چشم بر موارد نقض حقوق بشر از سوی هم پیمانان خود بسته ولی موارد جزئی‌تر از سوی كشورهای غیر از دوست خودش را بزرگ جلوه می‌دهد.

در این رابطه می‌توان به اتهامات بی اساس حقوق بشری آمریکا به چین و یا ایران اشاره کرد که صرفا با مقاصد سیاسی و ژئوپلتیکی مطرح می‌شود.

به عنوان مثال «جو بایدن» رئیس جمهور ایالات متحده  23دسامبر 2021 رسماً طرح به اصطلاح «قانون پیشگیری از کار اجباری اویغور» را امضا کرد که واردات همه محصولات از شین جیانگ را ممنوع می‌کند مگر اینکه آن شرکت بتواند بیگناهی خود را تایید و ثابت کند که در زنجیره تامین خود هیچ «کار اجباری» مشاهده نمی‌شود.

سیاستمداران آمریکایی مدام می‌گویند که به حقوق بشر اویغورهای شین جیانگ اهمیت می‌دهند و می‌خواهند از به اصطلاح «کار اجباری» جلوگیری کنند؛ اما اقدام آنها علیه ممنوعیت واردات محصولات از شین جیانگ است. در واقع هدفشان این است که حق اویغورهای شین جیانگ برای اشتغال به کار را سلب کنند تا اویغورها در فقر و تهیدستی گرفتار شوند و از دولت ناراضی باشند و در نهایت به هدف نهایی مهار چین با سوء استفاده از شین جیانگ برسند. همانطور که آنان اغلب ریاکارانه می گویند در کنار مردم ایران ایستاده اند، اما چماق تحریم‌ها را علیه مردم عادی ایران  اعمال می کنند.

آقای دكتر «مهدی ذاكریان»، استاد حقوق بشر، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و تحقیقات و استاد مدعو پیشین دانشگاه پنسیلوانیا و پاریس در مصاحبه‌ای به موضوع وضعیت حقوق بشر درآمریكا پرداخته است.

تا دهه بیست میلادی و تأسیس جامعه ملل، زنان در آمریكا حق رأی نداشتند

دكتر مهدی ذاكریان ضمن تأكید بر این مطلب كه آن چیزی كه در دانشگاه بررسی می‌كنیم بایستی كاملا از هر نوع پیش‌داوری و ارزش‌گذاری قبلی دور باشیم تا نتایج تحقیقات به صورت علمی قابل ارائه باشد گفت: حقوق بشر مجموعه قواعد و امتیازاتی است كه توسط دولت‌ها به عنوان یك سلسله امتیاز برای مردم و به عنوان تكالیفی برای دولت‌ها تعیین شده است تا مردم به راحتی زندگی كنند و دارای حقوق اقتصادی، فرهنگی و آزادی بیان باشند.

وی با اعلام اینكه هیچ كشوری در دنیا به صورت كامل حقوق بشر را رعایت نمی‌كنند افزود: حقوق بشر در آمریكا دارای دستاوردها و ایراداتی است و با توجه به پیشینه ایالت متحده آمریكا در موضوع تفكیك قوا، قانون اساسی و رعایت حقوق شهروندی دستاوردهای قابل توجهی دارد و از ابتدای تأسیس آمریكا چالش و كاستی‌هایی نیز دارد.

استاد حقوق بشر اظهار كرد: تا دهه بیست میلادی و تأسیس جامعه ملل، زنان در آمریكا حق رأی نداشتند و حقوق زنان و سیاه‌پوستان در آمریكا رعایت نمی‌شد و این انتخاب نظام سیاسی آمریكا بوده است ولی برخوردهای اخیر مانند برخورد پلیس با جورج فلوید خواست نظام سیاسی آمریكا نبوده و تخلف محسوب می‌شود.

وی افزود: آمریكایی‌ها معتقد هستند برای قدرتمند شدن باید تصویر جذاب و درستی در دنیا داشته باشد لذا بر اساس سیاست و هوشمندی این را در دستور كار قرار دادند كه باید به حقوق سیاه‌پوستان و زنان احترام بگذارند و انگیزه هژمونی داشتند و از آسیب دیدن این هژمونی جلوگیری می‌كند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و تحقیقات ادامه داد: رسانه‌های آمریكا نقش توجه به حقوق مردم را داشتند لذا رعایت حقوق بشر را برجسته كردند و از سویی اصلاح نظام سیاسی آمریكا در مداخلات پلیس هنگام بروز جرم مورد توجه قرار گرفت و سبب شد به جای اینكه مطالبات مردمی در مورد حقوق سیاهان و اصلاح رفتار پلیس تبدیل به تشدید خشونت شود به كاهش خشونت منجر شد و این تدبیر نظام سیاسی آمریكا برای جلوگیری از بحران‌های سریالی در جامعه آمریكایی بود.

وضع زندانیان در آمریكا نزدیك به استانداردهای حقوق بشری نیست

وی افزود: در قانون اساسی آمریكا و تعهدات دولت، آزادی بیان وجود دارد ولی مشروط به اینكه قابل استدلال باشد، این یكی از دستاوردهای بزرگ جامعه آمریكایی در حوزه رسانه است و امروز بزرگ‌ترین رسانه‌ها به واسطه انتقال صحیح اطلاعات در این كشور هستند و انعكاس خطاهای دولت آمریكا را به عنوان فرصتی برای اصلاحات و قدرتمندتر شدن، تلقی كردند و از سویی آمریكایی‌ها اعتماد جدی به رسانه‌های خود دارد و همین فعالیت مؤثر رسانه‌ای، مشكلاتی را برای ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایجاد كرد.

استاد مدعو پیشین دانشگاه پنسیلوانیا و پاریس با اشاره به اینكه آمریكا و چین بیشترین تعداد زندانی را در دنیا دارند تصریح كرد: نگهداری زندانیان در آمریكا نزدیك به استانداردهای حقوق بشری نیست و با مشكلات جدی در این زمینه مواجه است ولی اراده‌ای برای اصلاحات، از سوی حقوقدانان و دانشگاهیان وجود دارد چون باتوجه به اینكه برابری اقتصادی در آمریكا مورد توجه نیست، بیشتر محلات تبهكاران در مناطق آمریكایی‌های آفریقایی‌تبار است و باید فرصت‌های برابر اقتصادی در اختیار سیاه پوستان قرار بگیرد تا بازگشت به زندگی داشته باشند.

وی افزود: ۱۸ كنوانسیون حقوق بشری شامل معاهده، پروتكل و پیمان نامه در سازمان ملل داریم كه آمریكایی كه سایر كشورها را به رعایت حقوق بشر دعوت می‌كند، فقط ۵ مورد آن را تصویب كردند؛ آمریكا در حالی كنوانسیون حقوق كودك را نپذیرفته كه تعداد كشورهایی كه این كنوانسیون را پذیرفتند و تصویب كردند از تعداد كشورهای سازمان ملل متحد بیشتر هستند.

ذاكریان خاطرنشان كرد: آمریكایی‌ها در حالی مدعی رعایت حقوق زنان هستند كه كنوانسیون حقوق زنان در آمریكا پذیرفته و تصویب نشده است چراكه برخی ایالت‌های آمریكا كودكان زیر ۱۸ سال را زندان برده و اعدام می‌كنند.

بهانه «سیاست استثناگرایانه» در آمریكا برای نپیوستن به كنوانسیون‌های حقوق بشری

وی افزود: دلیل نپیوستن امریكایی‌ها به این كنوانسیون‌های حقوق بشری، داشتن «سیاست استثناگرایانه» از سوی آمریكا اعلام شده است و اعلام كرده آمریكا استانداردهای بسیار متفاوتی در زمینه حقوق بشر وضع كرده كه این استانداردها از استانداردهای سازمان ملل بالاتر است و افكار عمومی این موضوع را باور می‌كند.

این استاد حقوق بشر گفت: اكثریت كشورهای عضو اتحادیه اروپا به این كنوانسیون‌ها پیوسته‌اند و باتوجه به كوتاهی‌های صورت گرفته و نیاز جامعه جهانی، حقوق بشر در آمریكا به صورت كامل رعایت نمی‌شود البته ایران نیز به ۶ كنوانسیون حقوق بشری پیوسته كه از آمریكا بالاتر است.

وی با بیان اینكه نظام‌های سیاسی مانند فرانسه، سوئد و نیوزلند در موضوع حقوق بشر در نظام بین‌الملل، استانداردهای دوگانه را انتخاب می‌كنند كه در مسائل خارجی همین كشورها با كشورهای غیرمتحد رفتاری دیگر دارند افزود: رسانه‌های آمریكایی با توجه به منافع ملی، موضوع را می‌پوشانند در حالیكه می‌تواند با وجدان جهانی سایبری توسط نهادهای مدنی و روزنامه‌نگاران مستقل پوشش داده شود تا دولت آمریكا و اسرائیل را وادار كنند رفتار خود را اصلاح كنند و آن چیزی كه سبب شد اسرائیل در ماجرای محاصره غزه و همچنین رابطه آمریكا با بن‌سلمان رفتار خود را اصلاح كند همین ابزار وجدان جهانی سایبری بود.

استاد مدعو پیشین دانشگاه پنسیلوانیا و پاریس با بیان اینكه تا زمانی كه عملكرد لابی یهود در آمریكا كمك به شكوفایی اقتصاد این كشور باشد، آمریكا همین جریان را به عنوان جریان مسلط می‌پذیرد اظهار كرد: نوع نگاه در آمریكا این است كه صدای واحد سبب ساز پویایی یك كشور نمی‌شود و صداهای متفاوت موجب دستیابی بهتر و سریع تر به منافع خواهد شد لذا مخالفان اسرائیل هم حرف خود را می‌زنند اما تصمیم نهایی به نفع ملت و سود برای آمریكا خواهد بود و سیستم حكمرانی صحیح عقلانی را برای رسیدن به منفعت بالا را یافته است.

وی افزود: هیچ كشوری در دنیا قهرمان حقوق بشر و بدون دستاورد در این زمینه نیستند و مردم ایران قابل احترام هستند و حق حیات، آزادی بیان، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی باید رعایت شود.

 مطالب نوشته شده در این مقاله برگرفته از نظرات شخصی نویسنده است و موضع رسمی بخش فارسی رادیو و تلویزیون مرکزی چین را منعکس نمی‌کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: