پرش به محتوا

پهپاد ها و موشک های ایرانی در درگیری اوکراین؟

پهپاد ها و موشک های ایرانی در درگیری اوکراین؟

آلمانی ها، عربستان و سفیر ایران به شایعه پهپاد و موشک های ایرانی در اوکراین دامن زدند.

کی‌یف: ایران تحویل موشک به روسیه را متوقف می‌کند – «خبرگزاری حکومتی آلمان» از سفارش جدید موشک از ایران خبر داد.

سفیر ایران با توجه به گمانه زنی ها مبنی بر ارسال تسلیحات از ایران به روسیه، از مرحله جدیدی در روابط دو کشور خبر داد. تهران و مسکو به زودی قرارداد همکاری جامع امضا خواهند کرد.
روسیه بار دیگر صدها هواپیمای بدون سرنشین و موشک بالستیک به ایران سفارش داده است.
منابع ناشناسی!! در سازمان ملل در نیویورک به خبرگزاری حکومتی آلمان گفتند: ما می دانیم که ایران در حال برنامه ریزی برای افزایش قابل توجهی تحویل موشک های بدون سرنشین و موشک های خود به روسیه است.
مسکو می خواهد با «کمبود شدید تجهیزات نظامی» مقابله کند. صحبت از چند صد موشک و صدها پهپاد است.
باز هم یک منبع ناشناس در نیویورک گفت: «فکر نمی‌کنم که ایرانی‌ها هنوز سفارشات روسیه ارسال کرده باشند، اما قطعاً دفترچه‌های سفارش آنها پر است».
در حال حاضر گزارش های ضد و نقیضی در مورد ارسال تسلیحات ادعایی از ایران به روسیه وجود دارد.
بر اساس گزارش روز سه‌شنبه به نقل از یک مقام ارشد اوکراینی، ایران تحویل موشک‌های بالستیک به روسیه برای استفاده در اوکراین را «به دلیل فشار دیپلماتیک و ناآرامی‌های سیاسی» در این کشور به تاخیر انداخته.
میخائیلو پودولیاک مشاور رئیس جمهور اوکراین به گاردین گفت پهپادهای کامیکازه ایرانی که روسیه خریده تمام شده است.
پودولجاک با اشاره به ناآرامی‌های اخیر در ایران مدعی شد: «ایران تحت فشار دیپلماتیک عظیمی قرار گرفته است و اعتراض‌ها نیز فشار بر دولت را افزایش داده است».
خبرهایی دیگری این شایعه را ترویج میکنند که روسیه استفاده از پهپادهای ایرانی را بخاطر بارش شدید برف و سرمای شدید متوقف کرده است، هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی برای هوای بسیار سرد منطقه جنگی فعلی در اوکراین مناسب نیستند. البته منبع پخش این شایعه رسانه العربیه عربستان سعودی بوده است (۱)
غرب از اواسط سپتامبر یک کمپین رسانه ای بی سابقه برای ارائه نادرست دامنه و ماهیت اعتراضات در ایران پس از مرگ یک زن ۲۲ ساله ایرانی در تهران به راه انداخته بود.
با توجه به گمانه زنی ها مبنی بر ارسال تسلیحات از ایران به روسیه، سفیر ایران از مرحله جدیدی در روابط دو کشور خبر داد.
کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه گفت: تهران و مسکو به زودی قرارداد همکاری جامع امضا خواهند کرد.
سفیر آمریکا در مراسمی در موسسه شرق شناسی آکادمی علوم روسیه گفت: «ما در آینده نه چندان دور یک توافق نامه جامع بلندمدت در مورد روابط امضا خواهیم کرد.»در حال حاضر توافقنامه ای بین دو کشور بر اساس روابط و اصول همکاری وجود دارد که در سال ۲۰۰۱ در مسکو به امضا رسید.
طرفین در حال حاضر روی تعمیق روابط دوجانبه خود کار می کنند.


(۱) یک مقام ارتش اوکراین دیروز اعلام کرد؛ سرمای هوا پهپادهای ایرانی را که برای استفاده در جنگ اوکراین در اختیار ارتش روسیه قرار گرفته، زمین‌گیر کرده است!

از نزدیک به سه ماه قبل که سازمان‌ امنیتی ارتش انگلیس ادعای استفاده ارتش روسیه از پهپاد ایرانی موسوم به شاهد ۱۳۶ در جنگ اوکراین را مطرح کرد هنوز ارتش اوکراین نتوانسته مدارک مستندی در خصوص این ادعای کذب ارایه کند.

اوکراین و کشورهای غربی که تلاش کردند با جعل این خبر، حیثیت از دست رفته خود را به‌دلیل ناکامی در جنگ نیابتی با روس‌ها بازسازی کنند، با طفره رفتن از ارائه مستندات، صرفا بر تلاش‌های رسانه‌ای به منظور داغ نگاه داشتن خبر کذب واگذاری پهپادهای ایرانی به روسیه متمرکز شده‌اند.

ایران از ابتدای انتشار این خبر غیر واقعی، ضمن تکذیب واگذاری پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، آمادگی خود را برای دریافت مستندات این ادعا و بررسی و پاسخ‌گویی به آن اعلام کرد.

گرچه اوکراین علاوه بر استفاده از پهپادهای بیرقدار ترکیه، نوعی مشابه این تسلیحات پیشرفته را با عنوان «سویچ بلید» از آمریکا دریافت نموده و از آن در جنگ با روسیه استفاده می‌کند، اما ایران هرگونه کمک تسلیحاتی به طرفین منازعه که موجب افزایش خونریزی شود را مغایر با سیاست اعلامی خود مبنی بر ضرورت پایان منازعه از طریق گفتگو اعلام کرد و ادعاهای مطرح شده را قویا رد نمود.

از آن سو؛ بر اساس درخواست ایران برای برگزاری جلسات مشترک با مقامات اوکراینی، مقرر شد نشست کارشناسی در کشور سوم برگزار شود اما در ساعات نزدیک به برگزاری نشست، طرف اوکراینی با اعلام عدم امکان حضور در جلسه، موجب لغو آن شد.

گرچه با پافشاری ایران با فاصله حدود دو هفته پس از لغو جلسه اول، نشست دیگری با حضور کارشناسان ایران و اوکراین برگزار شد اما طرف اوکراینی هیچ‌گونه مدرکی برای اثبات ادعای خود ارایه نکرد و این اقدام را به نشست‌های آتی موکول نمود.

به فاصله چند روز پس از ناتوانی اوکراین از ارایه مستندات در جلسه کارشناسی مشترک، دبیر شورای امنیت ملی این کشور با اعلام خبر کذب دیگری اظهار داشت؛ تعدادی از کارشناسان نظامی ایران که برای آموزش استفاده از پهپادهای ایرانی به نظامیان روسیه در مناطق درگیری حضور داشتند، کشته شده‌اند!

تجزیه و تحلیل رفتار و گفتار مقامات غربی و اوکراینی قبل و پس از انتشار خبر غیرواقعی واگذاری پهپادهای ایرانی به روسیه که از ادعای «تغییر سرنوشت جنگ» توسط پهپادهای ایرانی تا «زمین‌گیر شدن پهپادها به‌دلیل سرما» نوسان داشته، نشان می‌دهد که هدف طراحان این سناریو، صرفا داغ نگاه داشتن کلیدواژه «پهپاد ایرانی» در موضوع «بحران اوکراین» بوده است.

تلاش گسترده رسانه‌ای برای تحریک احساسات جامعه جهانی با انتشار اخبار روزانه در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی در «حمله به مناطق مسکونی و زیرساخت‌های غیر نظامی» که منجر به خاموشی نیمی از کی‌یف یا بخشی از اوکراین شده، همگی اضلاع دیگری از این سناریو برای توجیه‌پذیر کردن اقدامات حقوقی علیه ایران در موضوعات حقوق بشری و مرتبط کردن این ادعا به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت برای زیر فشار قرار دادن کشورمان در مذاکرات رفع تحریم‌ها بوده است.

اوکراین که تبدیل به بازیگر بی‌اراده غرب برای وارد کردن اتهامات بی‌اساس و غیر مستند به ایران شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: