پرش به محتوا

از فاصله نزدیک

از فاصله نزدیک

یک جوان فلسطینی توسط یک سرباز در کرانه باختری اشغالی اعدام شد. موشک پرانی بین غزه و اسرائیل

نوشته گریت هوکمن
یونگه ولت
ترجمه میرفخرایی

جنگنده های اسرائیلی یکشنبه شب به دو هدف در نزدیکی خان یونس و رفح در نوار غزه چهار موشک شلیک کردند. به گزارش خبرگزاری فلسطینی وفا، برخی از ساختمان های مسکونی اطراف آسیب جزئی دیده اند. ظاهرا این حملات بدون بجا گذاشتن مجروح یا کشته بوده است.
حمله اسرائیل ظاهراً در تلافی موشکی بود که از نوار غزه شلیک شد که شنبه شب در یک منطقه باز در جنوب اسرائیل بدون ایجاد خسارت فرود آمد.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به گفته رهبری نظامی اسرائیل، هدف این حملات یک کارخانه تسلیحاتی و یک تونل حماس بوده است.
هیچ گروهی مسئولیت شلیک موشک به اسرائیل را بر عهده نگرفته است، اما اسرائیل اساساً همیشه در این موارد حماس را که اداره نوار غزه را به عهده دارد را مقصر می داند.
در چند روز گذشته اوضاع در کرانه باختری بدتر شده بود زیرا تنها در یک هفته حداقل ۹ فلسطینی توسط نیروهای اشغالگر اسرائیل کشته شدند.
به ویژه، مرگ عمار مفلح ۲۳ ساله در روز جمعه خشم را برانگیخت. او در روز روشن توسط یک سرباز اسرائیلی در هوارا با خونسردی به ضرب گلوله کشته شد. یک شاهد عینی در ویدئویی که به سرعت در شبکه های اجتماعی دست به دست شد، آخرین لحظات زندگی این جوان فلسطینی را به تصویر کشید.
این فیلم نشان می دهد که یک سرباز اسرائیلی مفلح را در یک دستگیر کرده و او را بدنبال خود میکشاند. جوان آشکارا غیرمسلح در برابر دستگیری با ضرب و شتم اسرائیلی ها از خود مقاومت نشان میدهد. سر آخر او موفق می شود خود را از بند سرباز اسرائیلی خلاص کند. در نتیجه درگیری با سرباز رخ می دهد.
وقتی مفلح می‌خواهد تفنگ را از دست اسرائیلی بگیرد، اسرائیلی تفنگ را رها می‌کند، تپانچه‌اش را از غلاف بیرون می‌آورد و فلسطینی را به هدف گلوله های خود قرار میدهد. به گزارش وفا، وزارت خارجه فلسطین صحبت از اعدام علنی را در این مورد مطرح میکند.
هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل برای روند صلح خاورمیانه، تور ونسلند، روز جمعه در حساب توییتر خود را «وحشت» زده ترسیم میکند. چنین حوادثی باید به طور کامل و سریع مورد بررسی قرار گیرد و مسئولین آن پاسخگو باشند.
یک هفته پیش در روز دوشنبه، ونزلند هشدار داد که وضعیت در کرانه باختری «به نقطه جوش رسیده است».
به گزارش الجزیره، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز خواستار بررسی چنین حقایق غیرقابل قبول و پاسخگویی کامل شد.
بر اساس قوانین بین‌المللی، «هدف قرار دادن افراد غیر مسلح با قصد مرگ تنها در شرایطی قابل توجیه است که تهدید جدی و قریب‌الوقوع برای زندگی وجود داشته باشد.»
بر اساس نسخه اسرائیلی، ادعا می شود که مفلح اندکی قبل با چاقو به یک سرباز دیگر حمله کرده و او را زخمی کرده است.
ژائیر لاپید، نخست وزیر این کشور در توئیتی نوشت: «هر گونه تلاش برای تحریف واقعیت و گفتن داستان های دروغین به جهان به سادگی مایه شرمساری است. (…) نیروهای امنیتی ما به اقدامات قاطعانه علیه تروریسم در هر کجا که سر خود را بلند کند، ادامه خواهند داد.»
با این حال، هیچ چاقویی در ویدیو دیده نمی شود، که البته احتمالا بعدا از این ادعا فیلمبرداری شده است.
سیاستمداران اسرائیلی بیشتر از آنکه وحشیگری بی‌رحمانه سربازان خود ناراحت باشند نگران پخش فیلم «فرها» ساخته دارین سالام از اول دسامبر در نتفلیکس هستند.
در این فیلم اخراج اجباری و خونین صدها هزار فلسطینی در جریان جنگ ۱۹۴۸ و تأسیس اسرائیل – به عربی «نکبت» – از طریق بررسی قتل یک خانواده فلسطینی توسط شبه نظامیان صهیونیست روایت می شود.
یحیل تروپر، وزیر فرهنگ اسرائیل، این فیلم را «ننگ» خواند، زیرا این فیلم «دروغ و تهمت» را ترویج می کند.
روزنامه بریتانیایی گاردین روز پنجشنبه به نقل از آویگدور لیبرمن، وزیر دارایی اسرائیل نوشت: دیوانه وار است که نتفلیکس تصمیم گرفته فیلمی را پخش کند که تنها هدف آن (…) تحریک علیه سربازان اسرائیلی است.
در آلمان مدعی آزادی بیان این اکران این فیلم به زبان آلمانی بی سرو صدا ممنوع است و فقط با تغییر تنظیمات زبان به انگلیسی یا عربی می توان آن را پیدا کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: