پرش به محتوا

از ترور تا زندان؟کرشنر معاون رئیس جمهور آرژانتین به اتهام فساد مالی به شش سال زندان محکوم شدمعاون رئیس جمهور آرژانتین به اتهام اختلاس از اموال عمومی به شش سال زندان محکوم شد.
دادگاه این سیاستمدار را متهم به انتقال میلیون ها پول مالیات دهندگان به یکی از آشنایان خود در دوران ریاست جمهوری کرد و او را مجرم خواند.
کریستینا کرشنر معاون رئیس جمهور فعلی آرژانتین که قبلا نیز دو دوره ریاست جمهوری آرژانتین را برعهده داشت، در یک محاکمه به جرم فساد مالی به شش سال زندان محکوم شد.
دادگاه روز سه شنبه این سیاستمدار ۶۹ ساله را به جرم اختلاس از اموال عمومی مجرم شناخت. قضات همچنین او را از تصدی مناصب دولتی مادام العمر منع کردند.
با این حال، رئیس جمهور سابق می تواند علیه حکم بدوی تجدید نظر کند. بنابراین ممکن است روند قطعی شدن این حکم یا لغو آن سالها طول بکشد تا حکم نهایی صادر شود.
کرشنر خود را بی گناه می‌داند و انتظار می رود درخواست تجدید نظر کند.
به گزارش روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، او دادگاه را «جوجه اعدام» نامید که با قصد پاپوش سازی و آزار و اذیت سیاسی او نقشه برای جلوگیری از نامزدی او برای سومین دوره ریاست جمهوری سال آینده میکشد.

گفته می شود که کرشنر و همسرش، رئیس جمهور سابق نستور کرشنر، که در سال ۲۰۱۰ درگذشت، مناقصه‌های عمومی را بدون رعایت قوانین واگذاری به دوست خود، پیمانکار راه و ساختمان لازارو باز، اعطا کرده‌اند.
به گفته دادستانی عمومی، شرکت او ۸۰ درصد از تمام قراردادهای ساخت جاده عمومی را در منطقه سانتا کروز زادگاه کرشنر را دریافت کرده است.
بخشی از هزینه های گزاف برای ساخت و ساز به ادعای دادستانی بعداً به حساب این زوج حواله شده.
در این اتهام معاون فعلی رئیس جمهور آرژانتین از طرف دادستانی به عنوان رهبر یک سازمان مافیایی، که حدود یک میلیارد دلار را از دولت اختلاس کرده معرفی شده است. این اتهامات مربوط به دوران تصدی زوج کرشنر در راس دولت آرژانتین است.
دادستان دیگو لوسیانی این پرونده را «یکی از خارق العاده ترین طرح های فساد» در تاریخ آرژانتین توصیف کرد. مقامات ادعا می کنند که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵، باز حدود ۴۶ میلیارد پزو (حدود ۲۵۹ میلیون یورو) برای ۵۱ پروژه جاده سازی بودجه اختصاص یافته است. دادستانی همچنین ادعا میکند که تقریبا نیمی از این پروژه ها هم تکمیل نشده اند.
همچنین گفته می شود که لازارو باز، چند روز قبل از اینکه نستور کرشنر به عنوان رئیس جمهور در سال ۲۰۰۳ سوگند یاد کند، شرکت خود را به نام Austral Construction ثبت کرده است.
این کیفرخواست در زمان دشواری برای ملت آمریکای جنوبی صادر می شود.
تورم سالانه به ۱۰۰ درصد نزدیک می شود.
کرشنر هدف یک سوء قصد نافرجام در نزدیکی خانه خود در بوئنوس آیرس قرار گرفته بود.
هنگامی که لوسیانی در ماه اوت خواستار محکومیت کرشنر به ۱۲ سال زندان شد، هزاران نفر از هواداران کرشنر به خیابان ها ریختند.
حامیان کرشنر نیز صبح روز سه شنبه در مقابل ساختمان دادگاه تجمع کردند تا به تصمیمی که انتظارش را داشتند اعتراض کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: